Rozšírenie žiliek v konečníku, vlastne akási obdoba kŕčových žíl, postihuje až 70% dospelých.
Ide o veľmi bolestivé ochorenie, v počiatočných štádiách sa ho ale môžete zbaviť sami.
Príznaky
Hemoroidy sa prejavia tlakom a bolesťou v konečníku, bolestí pri konaní veľkej potreby, svrbením konečníka a krvácaním po odchode stolice. Príčinou vzniku hemoroidov je zlá skladba stravy, nadváha, nedostatok pohybu alebo dedičné dispozície. Často sa hemoroidy objavujú v tehotenstve či po pôrode.
Rozdelenie hemoroidov
Vnútorné
Sú častejšie a súvisia s nadmernou námahou pri vyprázdňovaní čreva, tvoria sa na stene konečníka približne 3 cm od análneho otvoru. Ojedinele môže dôjsť k ich vystúpeniu z konečníka, pokiaľ sú veľké. Prejavujú sa krvácaním jasnočervenej farby a tvorbou hlienu, bolestivosť sa prejavuje až v pokročilejších štádiách.
Vonkajšie
Sú menej časté, nachádzajú sa pod pokožkou v okolí análneho otvoru vo forme malých mäkkých modrých uzlov. Pokiaľ nie sú zapálené tak nebývajú bolestivé.
Od vlákniny po vankúš
Ak sa u vás objavia príznaky, ktoré hemoroidy sprevádzajú, je dobré vyhľadať lekára. Ak vám potvrdí, že sa o hemoroidy jedná, ale zatiaľ nie je ochorenie tak vážne, aby vyžadovalo operáciu, mali by ste začať konať.
V prvom rade je dobré zaradiť do jedálnička viac potravín s vysokým obsahom vlákniny, ako sú celozrnné pečivo a zelenina. Ak sa vám jedálniček nedarí zmeniť dostatočne rýchlo, siahnite po vláknine vo forme tabliet alebo prášku.
Vláknina zväčší objem stolice, zmäkčí ju a uľahčí vyprázdňovanie. Ak máte sedavé zamestnanie, urobte si každú hodinu päťminútovú prestávku na pretiahnutie. Je tiež dobré zaobstarať si na stoličku podsedák so stredovým otvorom, naplnený pohánkovými šupkami alebo mikroguličkami.