Tak ako je to vlastne s tou kávou? Zatiaľ čo niektorí z nás by sa bez rannej šálky tohto nápoja len ťažko odhodlali vykročiť z dverí, iní prisahajú, že ide takmer o jed. Nové štúdie ale naznačujú, že tí, čo kávu milujú, svoje zdravie zrejme nepoškodzujú, skôr naopak.
Vedci sa zaoberajú takmer ktoroukoľvek otázkou ľudského života, účinky jednotlivých potravín alebo nápojov na náš organizmus nevynímajúc. A tak niet divu, že sa objavujú aj štúdie, ktoré hodnotia dopad pitia kávy, či už v malom alebo aj väčšom množstve. Pre niekoho potom môže byť ich záver prekvapujúci: tri bežne veľké šálky denne neškodia, dokonca môžu mať blahodarný vplyv na zdravotný stav a predĺžiť život.
Ako je to vlastne s tou kávou? Pozrite sa na youtubový kanál Insider Science:
Proti srdcovým chorobám
Výskum spracovaný v minulom roku a zverejnený v European Journal of Preventive Cardiology hovorí o káve v celom jej pomerne širokom spektre, teda od klasického „turka“ cez pressa až ku kávam instantným či bezkofeínovým. A aký je výsledok? Pokiaľ to nebudeme preháňať k absurdným číslam, tak nám káva neuškodí a naopak bude pôsobiť ako prevencia proti srdcovým ochoreniam. A pretože dobre vieme, že bez fungujúceho srdca žiť nemôžeme, s trochou zveličenia tak môžeme konštatovať, že nám káva môže predĺžiť život.
Pre dlhší život
Ako potvrdili vedci z Melbourne, káva by sa mala stať súčasťou nášho bežného života. Pokiaľ priemerný milovník tohto nápoja vypije okolo troch šálok denne, môže si byť prakticky istý, že robí dobrú vec pre svoje zdravie. Závery odborníkov vychádzajú z porovnávania zdravotného stavu u takmer pol milióna ľudí, čo už je dostatočne veľká skupina.
Srdce nám poďakuje
Bolo pritom zistené, že má káva skutočne pozitívny vplyv na zdravie srdca, najmä u ľudí, ktorí ju konzumujú pravidelne, sa objavuje menšie množstvo srdcových arytmií, ischemických chorôb srdcových, srdcovej mŕtvice a ďalších chorôb, ktoré môžu ohrozovať náš život. Pokiaľ by sme chceli hovoriť v konkrétnych číslach, potom ide všeobecne pri kardiovaskulárnych ochoreniach o dvanásťpercentné zníženie počtu prípadov a u samotnej mŕtvice dokonca o 17%.
Pozor na cukor
To ale ešte nie je všetko. Vedci z Harvardu navyše prišli na to, že mierna konzumácia kávy znižuje aj riziko vzniku a rozvoja cukrovky, a dokonca aj niektorých typov rakoviny. Dôležité je však pripomenúť, že príliš sladký nápoj má nepriaznivé účinky nielen na našu hmotnosť. Naučme sa teda popíjať nesladenú kávu a urobíme pre telo dobrý skutok.
Nič sa nesmie preháňať
Cez všetky uvedené klady pitia kávy je ale potrebné pripomenúť, že aj v tomto prípade (ako napokon prakticky aj vo všetkých ostatných) platí ono známe staré príslovie „všetkého s mierou“. Príliš vysoké množstvo kofeínu, teda mnoho vypitých šálok kávy denne, môže vyvolávať až stavy úzkosti, nespavosť a nervozitu. Tieto príznaky sa väčšinou začínajú objavovať po konzumácii väčšej ako je 400 miligramov kofeínu, teda v priemere po piatej a ďalšej šálke.