Čo treba spraviť okamžite po záplavách?

Zdieľať
okamžite po záplavách
Čo treba spraviť okamžite po záplavách? Foto: www.gettyimages.com

Voda ničila domy, cesty, pivnice. Poradíme vám, ako sa jednoducho a efektívne vysporiadať s dôsledkami povodní.

Tohtoročné povodne spôsobili a ešte stále páchajú množstvo škôd. Veľké nepríjemnosti pre majiteľov domov však so znižovaním hladiny riek vôbec nekončia. Ba práve naopak. Všetci, ktorým vyliate toky zatopili domy a poškodili ich začínajú najväčšie starosti a práce pri odstraňovaní dôsledkov.

Povodňová voda môže poškodiť dom 3 spôsobmi

1. Môže poškodiť materiály, z ktorých je dom postavený, tie sa totiž pri dlhodobom pôsobení vody môžu rozpadnúť. Drevo môže napučať, deformovať sa, elektrické vedenie môže skratovať, porušiť sa a spôsobiť skraty a požiar.

2. Blato a nečistoty, ktoré voda nanesie sú nie len špinavé, ale prinášajú so sebou aj rôzne baktérie.

3. Vlhkosť zase podporuje rast plesní. Plesne a huby sa dokážu uchytiť a rásť na akomkoľvek povrchu.

Nasledujúce kroky vám ale pomôžu pri riešení všetkých troch rizík, ktoré prináša povodeň. Ak voda zasiahla aj váš domov, určite sa pokúste zrealizovať nasledujúce kroky.

Znížte vlhkosť

Všetko dokážete vysušiť a neskôr vyčistiť oveľa jednoduchšie, pokiaľ zredukujete vlhkosť v dome. Existuje množstvo spôsobov ako na to a tiež aj zastavenie procesov hnitia a rozvoja plesní. Niektoré nebudete môcť použiť pokiaľ nemáte elektrinu, ale nájdete aj také, kde ju potrebovať nebudete:

Otvorte dom: Ak je vonkajšia vlhkosť nižšia ako vnútorná, a v prípade, že to počasie dovoľuje, otvorte všetky okná a dvere, čo umožní výmenu vlhkého vzduchu za suchší z vonku. Vlhkosť vzduchu zistíte len vlastným pozorovaním, ak svieti slnko alebo meračom vlhkosti. Na noc však dom opäť uzatvorte, dom by mohol totiž opäť nasať vlhkosť zvonku.

Otvorte skrine, skrinky a zásuvky: Nechajte v nich cirkulovať vzduch. Ak vám nejdú otvoriť, môžu byť nasiaknuté vodou. Nesnažte sa otvárať ich nasilu, doprajte im čas a pootvorte ich aspoň o malý kúsok. Odtiahnite skrine a skrinky od vlhkých stien, čo im pomôže vysušiť sa aj zo zadnej strany.

Použite ventilátory: Ventilátory pomáhajú cirkulácii vzduchu. Nepoužívajte však klimatizáciu, ak ste ju mali zatopenú vodou. Mohli by ste tak rozniesť plesne a baktérie, ktoré sa tam mohli dostať.

Použite odvlhčovače: Tie, spolu s klimatizáciami umiestnenými v oknách pomáhajú najmä v uzatvorených miestnostiach.

Použite sušiaci materiál: Materiály, ktoré pohlcujú vlhkosť sú veľmi užitočné pri sušení skríň alebo priestorov, kde sa nedokáže pohybovať vzduch.

V sušení stavby buďte trpezliví, môže to trvať aj niekoľko týždňov. Aj keď budete mať pocit, že už je vizuálne suchý, pokračujte v sušení , až pokiaľ vzduch v ňom prestane páchnuť ako pivnica alebo iný vlhký priestor.

Vytrieďte mokré veci

Vytrieďte nepoužiteľné a zbavte sa ich čo najskôr, tie čo chcete zachovať, ihneď vyperte alebo aspoň vysušte. Čím dlhšie sú mokré, tým viac sa poškodia.

Drevo ani nábytok nenechávajte na priamom slnku, pretože sa môže prudkým sušením deformovať.

Ak chcete zachrániť koberec, predtým ako ho stočíte a vynesiete von, položte na jeho vrchnú časť kartón alebo nejakú látku, aby sa vám farby na ňom ak sú nestále, nepomiešali.

Zbavte sa všetkých potravín, ktoré sú náchylné na rýchle pokazenie. Ponechajte si len trvanlivé v kvalitných pevných baleniach. Čo sa týka mrazených potravín, tie po rozmrazení v žiadnom prípade druhýkrát nezmrazujte.

Taktiež sa zbavte všetkých odpadkov a ak nemáte možnosť kam ich vyveziete, aspoň ich uzatvorte do špeciálnych nádob. Otvorené odpadky priťahujú zvieratá a hmyz. V žiadnom prípade odpad nespaľujte na vlastných dvoroch. Zvyčajne obec v takýchto prípadoch zabezpečuje odvoz odpadu po povodniach.

Myslite na poistenie

Ak ešte stále za vami neprišiel nikto z poisťovne, dohodnite sa s nimi telefonicky na fotografickej alebo video dokumentácii škôd, aby ste ich čo najskôr mohli začať odpratávať.

Steny domov

V moderných domoch sú pokryté steny omietkami a stierkami, ktoré pôsobia na vodu ako špongia. Ak boli zaplavené vodou, môžu predstavovať rôzne riziká. Či už ich opadávanie alebo vznik plesní medzi omietkou a stavebným materiálom steny. Odporúča sa preto, navlhnuté omietky zo stien odstrániť.

Ak máte doma drevené steny, odporúča sa opäť všetky drevené časti odstrániť. Po nasiaknutí vodou môžu byť nestále a môžu sa v nich okrem plesní zahniezdiť rôzni škodcovia.

Ak však máte steny poškodené len dažďovou vodou, môžete ich sušiť pomocou cirkulácie vzduchu. Nemusíte síce omietky odstraňovať, ale musíte počítať s dlhšou dobou schnutia.

Izolácie

Existujú viaceré druhy izolácií a samozrejme aj s odlišnou dobou sušenia.

Polystyrén – prežíva najlepšie, niekedy je len potrebné jeho opätovné uchytenie

Sklolaminátové vlákna – ak pripomínajú masu blata, vyhoďte ich. Ak sú nasiaknuté len dažďovou vodou, vyberte ich a umožníte tak vysušeniu stavby. Po ich vysušení ich môžete vrátiť naspäť.

Celulózová izolácia – zadržiava vodu veľmi dlhé obdobie. Preto ju určite odstráňte a nahraďte novou.

Drevo

Ak máte možnosť vysušiť drevo prirodzenou cestou, väčšinou sa vráti do pôvodného stavu. Ak však máte nábytok z drevotriesky alebo laminátových dosiek, zvykne sa viditeľne poškodiť, jednotlivé vrstvy sa často od seba odlepia. Aj v dreve ostanú nejaké stopy po vode, ale nie je nevyhnutné všetko drevené ihneď vyhodiť. Preto skúste najskôr svoje dvere, prahy aj okná poriadne vysušiť a až potom sa rozhodnite, či si ich ponecháte.

Stropy

Skontroluje previs stropu. Starostlivo ich presušte. Ak voda zo záplav dosiahla až k stropu a vyššie, určite odporúčame odstrániť omietku a zhodnotiť strop po vysušení. Ak však ihneď po odstránení omietky vidíte v strope nejaké trhliny, musíte ho zbúrať.

Steny

Zbavte sa všetkej vody v stenách. Ak chcete zistiť, či sa Vám voda dostala hlbšie do steny, vyvŕtajte do steny dieru, najlepšie asi 2 cm nad podlahou. Ak tadiaľ odkvapkáva voda, otvor zväčšite, umožníte tak rýchlejší odtok vody. Použite rovnakú metódu na všetky steny v miestnosti. Dávajte však pozor na elektrické vedenia v stene.

Betón

Ak máte steny postavené z betónových dielov, voda by im nemala veľmi ublížiť. Zamerajte sa však na kontrolu spojov medzi nimi.

Tapety

Všetky tapety je nevyhnutné odstrániť. Jednak bránia vysychaniu stien a lepidlá sú živnou kultúrou pre usadenie plesní.

Podlahy

Keďže podlahy odolávali vode najdlhšie, sú najviac nasiaknuté vodou. Pre ich vysušenie musíte odstrániť všetky podlahové krytiny, aby ste umožnili prúdeniu vzduchu. Nejedná sa len o odstránenie podlahových krytín ako takých, ale aj rôznych podložiek a parozábrany.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané