Čo sa stane, keď nebudem jesť?

Zdieľať
žena s prázdnym tanierom
Čo sa stane, keď nebudem jesť? Foto: www.gettyimages.com

Kladiete si otázku „Čo sa stane keď nebudem jesť“? Mali by ste vedieť, že komplexné vynechanie potravy po dlhšiu dobu je pre vaše telo veľmi výraznou záťažou. Aké ďalšie špecifikácie dlhodobý pôst môže priniesť si rozoberieme v nasledujúcom článku.

Prvá fáza a fungovanie z glukózy

Bežným hlavným zdrojom energie pre ľudské telo je glukóza. Tá je v krvi uložená na základe energie prijímanej z potravín a vďaka tomu dokáže telo bez zmien fungovať zhruba 6 hodín bez akéhokoľvek príjmu. Akonáhle sa však glukóza po tomto období vyčerpá, dochádza k prvým negatívnym dopadom. Môžete sa cítiť podráždene, dochádza vám energia a pravdepodobne budete hladní.

Telo neskôr začne využívať ketózu

Po tejto fáze začne telo nahrádzať absenciu glukózy ketózou. Telo začne premieňať tuky na „palivo“ potrebné pre svoje fungovanie. Na tomto princípe fungujú aj moderné ketogénne diéty, ktoré odporúčajú z jedálnička vynechávať akékoľvek sacharidy obsahujúce potraviny. V tomto stave je možné krátkodobo fungovať napríklad počas rôznych druhov prerušovaných pôstov, je však dôležité všetko delegovať cez odborníka na výživu, ktorý vám odporučí presné a správne postupy.

dieta ženy
Čo sa stane, keď nebudem jesť? Foto: www.gettyimages.com

Dlhodobá neudržateľnosť

Po zaradení dlhšej doby bez jedla je potom vždy nutné energiu patričným spôsobom doplniť. Pokiaľ by ste totiž nejedli aj naďalej, vaše telo by pre svoje fungovanie začalo získavať energiu zo svalov, čím začne dochádzať k postupnému ochabovaniu a výraznému zhoršovaniu zdravotného stavu.

Vyvážená strava a príjem živín by mala byť základom

Napriek tomu, že správne vykonané prerušované pôsty a úmyselná ketóza môžu byť alternatívou k bežnému stravovaniu, vždy je nutné ich absolvovať iba pod vedením odborníka. Navyše musíte počítať s postupným doplňovaním vyváženého pomeru potrebných živín po pôstových fázach.

Zdroj: extrafit.cz, Healthline.com

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané