Čo sa stane, ak si večer neumyjete zuby?

Zdieľať
čistenie zubov

Odborníci odporúčajú trojstupňovú ochranu, a to kefka s pastou, medzizubné čistenie a k tomu ústna voda.

Týmto spôsobom ústa vyčistíte a tiež dostatočne narušíte povrch zvyšku povlaku.

čistenie zubov
https://www.gettyimages.com/

Nielen deťom je potrebné pripomínať, že zuby sa čistia minimálne dvakrát denne. Aj my dospelí vieme byť poriadni lenivci a flákať ústnu hygienu. Najmä vo večerných hodinách je pohodlnejšie ľahnúť si bez otravného umývania zubov, ale asi ani netušíte, ako veľmi si tým škodíte …

O baktériách, povlaku a kazoch, iste viete, ale je toho ešte viac. Myslite na to, že v ústach sa tvoria milióny a milióny baktérií, nielen pár kusov, ktoré by ste spláchli pohárom čistej vody pred spaním. Po jedle a ochutených nápojoch sa spomínané baktérie dostávajú na zuby, medzi nich a tiež na ďasná, kde vytvárajú tenkú vrstvu. V tomto povlaku sa vytvárajú kyseliny, tie následne napádajú zubnú sklovinu a nakoniec sa zubná sklovina rozkladá a spôsobuje malú dieru v zube, nazývanú kaz.

Tu sa však tragédia zvaná neumyté zuby pred spaním nekončí. Ich čistenie iba raz denne môže ďalej viesť k zápalom ďasien, miernej forme periodontálnych ochorení, teda začervenanie, opuchom a nakoniec aj krvácanie ďasien. Ak v tomto stave navyše vynecháte návštevu zubára, neliečený zápal ďasien sa zmení na plne rozvinutú parodontitídu a v najhoršom prípade hrozí až strata zubov. Tak čo, vezmete dnes večer do ruky kefku?

Pred spaním myslite na to, že to robíte pre svoje dobro a dajte si záležať. Ústne baktérie sú naozaj odolní nepriatelia a už len samotnou kefkou ich dokážeme zlikvidovať približne 75 percent. Zvyšok zostáva vo vnútri a ako inak – ďalej pracuje na množenie, tvorbe povlaku, kyselín či kazov..

Večer a ani ráno teda nedajte šancu lenivosti a doprajte svojmu chrupu to najlepšie. Len to je spôsob, aby s vami v plnom zdraví fungoval čo najdlhšie!

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané