Pri výbere opaľovacieho prípravku sa hlavne zamerajte aj na jeho zloženie.
Opaľovacie krémy bez chemických filtrov
Ďalšou položkou, na ktorú by sme sa mali pri výbere opaľovacieho krému zamerať, je správny UV filter. UV filter je buď chemický, alebo minerálny. Chemické filtre bránia tvorbe vitamínu D. Minerálne UV filtre nemajú vedľajšie účinky. Siahnuť by po ňom mali predovšetkým ľudia s alergiou, citlivou pokožkou, tehotné ženy a deti. Najčastejšie sa využíva oxid zinočnatý a oxid titaničitý. Oxid titaničitý chráni pred UVB a čiastočne aj UVA žiarením. Oxid zinočnatý je drahší, ale chráni pred celým spektrom UVB aj UVA lúčom.
Nanočastice – áno, alebo nie?
Minerálny opaľovací krém by nemal obsahovať nanočastice, ale mikročastice. Mikročastice sa totiž na rozdiel od nanočastíc do pokožky nevstrebajú.
Opaľovanie a nedostatok vitamínu D
Pre náš organizmus je slnečné žiarenie v rozumnej miere prospešné. Prílišná ochrana pred pobytom na slnku a nepretržité používanie prostriedkov s vysokým SPF môže mať za následok nedostatok vitamínu D. 90% tohto vitamínu sa vstrebáva do tela pôsobením slnečného žiarenia.
Nedostatok vitamínu D spôsobuje osteoporózu, srdcové zlyhanie, u diabetikov rezistenciu tkanív voči inzulínu, u detí spôsobuje krivicu a je dávaný do súvislosti so vznikom rakoviny. Pritom rakovinovému ochoreniu dokáže zabrániť až 50 – 80% prípadov. Podľa výskumov až 70% belochov a 97% černochov v Severnej Amerike trpí jeho nedostatkom.
Aby sme pokryli dennú potrebu vitamínu D, mali by sme sa čo najčastejšie vystaviť slnečným lúčom, avšak v rozumnej miere, tiež by sme nemali zbytočne používať prípravky s vysokým SPF.
Týmto zložkám sa v opaľovacích krémoch vyhnite
Niektoré chemické látky nachádzajúce sa v opaľovacích prípravkoch spôsobujú alergické reakcie, hormonálne poruchy, uvoľňujú voľné radikály a poškodzujú kožu, ktorú majú chrániť. Ide o tieto látky:
Metylparabén
Nachádza sa medzi 20 najznámejšími alergénmi. Je dávaný do súvislosti so vznikom pigmentových škvŕn a s rakovinou prsníka.
Oxybenzon
Syntetický UV filter je karcinogénna látka spôsobujúca aj hormonálne poruchy.
Butyl-Methdiebenzoylmethane
Chráni pokožku pred slnečným žiarením, ale zároveň je veľmi častým alergénom.
Octinoxate
Chráni pokožku pred slnečným žiarením a pomáha hojiť jazvy. Avšak môže poškodiť DNA, spôsobuje slnečné a kožné alergie.
Retinylpalmitate
Karcinogénna látka.
Octyl-methoxycinnamate
Vyvoláva alergiu, podráždenie pokožky, urýchľuje starnutie pleti.
Ctyl dimetyl PABA
Vyskytuje sa takmer vo všetkých lacnejších opaľovacích prípravkoch. Môže spôsobiť alergickú reakciu.
Benzophenone 2 (BP2)
Znižuje funkciu štítnej žľazy.
Zloženie opaľovacích krémov
Zjednodušene možno povedať, že čím menej látok nájdeme v zložení výrobku, tým lepšie. Prednosť by sme mali dať výrobkom s minerálnymi látkami – oxidu zinečnatému a oxidu titaničitému bez nanočastíc.