Čo s chlebom, na ktorom je pleseň? Treba ho vyhodiť, alebo stačí ukrojiť? Odborníci prezradili jediný správny postup

Zdieľať
Čo s chlebom, na ktorom je pleseň
Čo s chlebom, na ktorom je pleseň? Treba ho vyhodiť, alebo stačí ukrojiť? Odborníci prezradili jediný správny postup Foto: www.gettyimages.com

Stačí, že odrežeme plesnivú časť alebo je chlieb už nezachrániteľný? Nie je nič zvláštne na tom, že chceme, aby chlieb, ktorý kupujeme, bol jedlý čo najdlhšie. Realita je však taká, že pleseň sa na chlebe často objaví rýchlejšie, než by sme čakali. Čo robiť v tejto situácii? Stačí pleseň odrezať a zjesť zvyšok chleba? Alebo treba ho vyhodiť celý?

Jeden chlieb vydrží aj niekoľko dní, bohužiaľ rýchlo zatuchne a často chytí biely alebo zelený povlak. Čo robiť, keď sa na chlebe objaví pleseň? Bohužiaľ, pokiaľ spozorujeme akúkoľvek zmenu vzhľadu nášho chleba, už by sme ho nemali jesť. Najmenšia škvrna plesne môže naznačovať, že baktérie sa už dostali do celého chleba. Stojí za to zdôrazniť, že mikrotoxíny spojené s plesňou sú pre nás toxické a jedovaté.

Mikrotoxíny, aj keď ich ešte nie je vidieť, sa dostávajú do nášho chleba a prenikajú do každej jeho vrstvy. Pokiaľ teda odrežeme plesnivú časť, náš chlieb už bohužiaľ nezachránime a pre naše zdravie by nebolo prospešné, keby ste ho aj ďalej jedli. Jedno, čo môžeme robiť, je postarať sa o predĺženie čerstvosti nášho ďalšieho chleba.

V prvom rade ide o jeho skladovanie vo vhodných podmienkach. Chlieb a rožky, ktoré sú uložené v uzavretých plastových vreckách, sa rýchlejšie kazia. Tu je na vine nedostatočný prístup vzduchu, v takých podmienkach dochádza k rýchlejšiemu množeniu toxických látok. Ak chceme tento proces spomaliť, musíme chlieb začať skladovať na tmavom a chladnom mieste.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané