Mnohým ľuďom to môže pôsobiť veľa problémov, ale potiť sa je jednoducho ľudské – a navyše aj potrebné. Potenie zabraňuje zvýšenému prehriatiu organizmu, pri odparovaní z kože totiž pot vstrebáva tepelnú energiu z nášho tela, a tak organizmus ochladzuje.
Ďalšou dôležitou úlohou potenia je podpora látkovej výmeny a produkcie elektrolytov, ktoré by sa inak detoxikovalo predovšetkým cez obličky, čím by ich zaťažovali. Množstvo produkcie potu je u každého z nás iné. Priemer je asi 0,1 až 1 liter denne.
Pot sa však nevylučuje iba pri horúčave a nadmernej fyzickej námahe, ale aj napríklad pri hormonálnej nerovnováhe a niektorých metabolických ochoreniach, tréme, strachu alebo bolesti.
Partie, kde sa človek potí najviac, sú podpazušie, dlane a chodidlá. Býva to ale napríklad tiež oblasť čela či vlasovej pokožky. Nadmerné potenie bez zrejmého pôvodu sa odborne nazýva hyperhidróza.
Na vine sú baktérie
Čerstvý pot ako taký sám o sebe nezapácha. Nevábny odér spôsobujú kožné baktérie, ktoré pot rozkladajú. Ani starostlivá a pravidelná hygiena však tomu pachu nemusí zabrániť. Potom je dobré vziať si na pomoc dezodoranty alebo antiperspiranty.
Čím sa líšia?
Deodoranty
Neobsahujú žiadnu zložku, ktorá by potenie miernila alebo výrazne obmedzovala, zápach „iba“ neutralizujú a vďaka parfumácii aj prekrývajú. Tým pádom je ich účinnosť slabšia a vydržia pôsobiť len po kratšiu dobu.
Antiperspiranty
Pomáhajú priamo znižovať tvorbu potu vďaka tomu, že obsahujú hliníkové soli, ktoré miernia potenie tým, že – jednoducho povedané – zužujú hornú časť vyústenia potných žliaz.
Zároveň priamo pôsobia na minimalizáciu tvorby kožných baktérií, takže kožu pred nepríjemným zápachom účinne chránia. Majú pomerne dlhú výdrž a oveľa silnejšiu účinnosť ako dezodoranty.
Ako dezodoranty, tak antiperspiranty sú k dostaniu v rôznych typoch a textúrach. Či už sú to najrôznejšie tuhé tyčinky (deo sticky), guličky čiže roll-ony, spreje či napríklad tiež krémy.
Pár tipov navyše:
Ak sa viac potíte, vyhýbajte sa oblečeniu zo syntetických materiálov a voľte iba tie prírodné a priedušné (týka sa to aj spodnej bielizne a ponožiek).
Existujú tiež bylinky, ktoré dokážu potenie zmierniť , výborná je napríklad šalvia . Môžete skúsiť napríklad šalviový čaj. Lyžičku sušenej šalvie nasypte do sklenenej kanvice a zalejte ju 200 ml vriacej vody. Nechajte asi 10 minút lúhovať, preceďte a prelejte do šálky. Nevypite ale viac ako dve šálky šalviového čaju denne! Väčšie množstvo môže spôsobiť kŕče.