Čo piť v horúcich dňoch, aby telo netrpelo

Zdieľať
Stiahnut.jpg

V horúcich dňoch sa viac potíme, a strácame tak aj viac tekutín..

Ak tieto straty nedoplníme, telo trpí. Rovnako ako nad množstvom je ale dôležité rozmýšľať aj nad zložením tekutín. Základom letného pitného režimu by mala byť čistá voda a prírodné minerálne vody pre doplnenie minerálnych látok. Straty tekutín počas tropických nocí je treba telu doplniť príjmom vyššieho množstva tekutín hneď ráno.

Woman Drinking Water from a Glass
Woman Drinking Water from a Glass --- Image by © Royalty-Free/Corbis

V horúcich letných dňoch nevnímame vďaka prúdeniu vzduchu pocit horúčavy a môžeme sa veľmi rýchlo prehriať z nedostatku tekutín všeobecne – nielen pri športovaní, ale aj pri práci
na záhrade. Telo potom stráca s tekutinami aj minerálne látky, najmä draslík a sodík, ktoré treba doplniť spolu s tekutinami.

K tomu sa veľmi dobre hodia minerálky. Slabo a stredne mineralizované vody sú vhodnou súčasťou každodenného pitného režimu. Pokiaľ sa ale v lete viac potíme, viac športujeme a pod., Mali by prísť na rad aj vody silne mineralizované, ktoré obsahujú významnejšie množstvo minerálnych látok, najmä spomínaného sodíka. Medzi vhodné nápoje patria tiež riedené prírodné, umelo neprisladzované ovocné a zeleninové šťavy a čaje.

Ľadové nie radšej teplé

Six principles of drinking for diabetics.jpg

Podávané nápoje by nemali byť príliš studené. Príliš studené nápoje telo ochladzujú, a to potom musí vynaložiť zbytočne veľa energie na to, aby ich opäť zahrialo na svoju optimálnu teplotu. To telo zaťažuje a unavuje. Teplé alebo vlažné nápoje dokážu pocit smädu prekvapivo zahnať mnohokrát lepšie ako tie studené.

Ideálnym nápojom sú čaje, ktoré predstavujú určitú harmonickú tekutinu, avšak tie pravé pôvodom z Ázie. Zároveň by nemali byť sladené

Kávu a čaj opatrne

V lete liminujte alkoholické nápoje aj sladké limonády. Je síce pravda, že dokážu príjemne osviežiť, ale ich energetická hodnota je zbytočne vysoká. Ideálnym pitím pre spestrenie môže byť čerstvý ovocný džús, ktorý z polovice zriedite vodou. V horúcich dňoch nie je vhodné piť bez prísunu ďalších tekutín kávu a silný čierny čaj. Vďaka obsahu kofeínu totiž organizmus odvodňujú.

Pitný režim dodržiavajte, ale nepreháňajte

Ak sa potíme, organizmus stráca hlavne sodík. Ale pozor, jeho koncentrácia sa riedi a znižuje tiež nadmerným pitím čistej vody. Keď strácame s vodou aj minerálne látky, musíme ich tiež spolu s tekutinami telu doplniť. Nadmerný príjem čistej vody nám v tomto prípade môže skôr ublížiť ako pomôcť. V organizme sa totiž vďaka stratám minerálnych látok a následnému zavodneniu bez ich pridania naruší vodné hospodárstvo, na ktorého reguláciu sa zúčastňuje hladina sodíka. V extrémnych prípadoch môže dochádzať až k jeho rozvratu s vážnymi následkami.

Ďalším extrémom je nárazové pitie, kedy sa snažíte dostať do tela čo najviac vody. Tým preťažujete obličky, pre ktoré sú tieto nárazové vlny záťažou. Každý jednotlivec má inú hmotnosť, výšku, pohybovú aktivitu a tým pádom aj individuálne potreby. Preto je nevyhnutné zvážiť všetky tieto údaje a podľa nich odhadnúť správny pitný režim. Minimum sa však pohybuje okolo necelých dvoch litrov.

Po tropickej noci doplňte tekutiny

Stiahnut.jpg

Piť sa má v priebehu celého dňa, po menších dávkach, aby s nimi mohol organizmus hospodáriť tak, ako potrebuje. To sa týka aktívnej časti dňa. V noci hospodári organizmus v inom režime
a má nižšiu potrebu tekutín. Ráno tak pre doplnenie tekutín stačí začať nápojom s objemom asi 0,5 litra. Vyššie množstvo tekutín ráno telo vyžaduje v prípade tropických nocí, kedy sa viac potíme, a pri spánku s otvorenými ústami alebo nízkou vlhkosťou spacej miestnosti, pretože za týchto okolností spotrebuje tekutín viac.

Zamestnanie

Tropické horúčavy sa podpisujú aj na pracovnom výkone, či už je vykonávaný vo výrobnej hale, alebo v kancelárii. V záujme každého zamestnávateľa je preto zabezpečiť svojim zamestnancom vhodný pitný režim. V letnom teple je povinnosťou zabezpečiť zamestnancom okrem obyčajnej vody (pramenitej, dojčenskej alebo pitnej) navyše tzv. Ochranné nápoje, ktoré majú telu pomôcť zvládnuť horúčavu a vyrovnávať straty z nadmerného potenia. Ochranným nápojom môže byť minerálka, iontový alebo energetický nápoj, prípadne ovocná či zeleninová šťava, záleží na profesii. Robotníci v ťažkom priemysle (zvárači, sklári, soustružníci i.) Majú na ochranné nápoje nárok, ak teplota na pracovisku dosiahne 26 ° C, zatiaľ čo administratívni pracovníci v kanceláriách ochranný nápoj dostanú, ak teplomer v práci ukáže 34 ° C.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané