Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čo oči prezradia o vašom zdraví? Nepodceňujte ich „reč“

reklama:
oči
očiwww.gettyimages.com

Hoci nikto nevie, odkiaľ sa staré príslovie, že oči sú oknom do duše, vzalo, skrýva sa v ňom toľko pravdy, až je to desivé. Oči dokážu o nás aj našom zdraví vypovedať naozaj veľa, stačí si len všímať nepatrné príznaky. Ktoré príznaky to sú a čo nám nimi chce telo povedať?

Stále sa opakujúce jačmenné zrno

Ak už ste niekedy jačmenné zrno mali, viete, aké bolestivé a nepríjemné ochorenie to je. Ak sa vám jačmenné zrno objavilo iba raz, jednalo sa najskôr o upchatú mazovú žliazku a obvykle jačmenné zrno v tomto prípade zmizne v priebehu niekoľkých dní. Pokiaľ sa u vás však jačmenné zrno vyskytuje opakovane alebo pretrváva už dlhú dobu a nie a nie zmiznúť, môže sa jednať o karcinóm mazovej žľazy. Ak si teda všimnete, že jačmenné zrno sa nehojí alebo sa objavuje opakovane a to na rovnakom mieste, s návštevou lekára by ste nemali otáľať.

Rozmazané videnie

Mnohí z nás trávia hodiny a hodiny sedením pri počítači, buď kvôli zábave alebo kvôli práci. Či tak alebo onak, dlhé pozeranie do monitora spôsobuje pálenie očí alebo rozmazané videnie. V súčasnej dobe sa lekári v praxi stretávajú s tým, že problémy so zrakom sú priamo spôsobované počítačom, mobilným telefónom alebo čítačkami kníh. Tomuto ochoreniu sa tiež hovorí „digitálna únava očí“ alebo aj „syndróm suchého oka“. Pokiaľ na sebe tieto príznaky pozorujete, lekár by vám mal pomôcť sa s problémom vysporiadať.

Slepé miesta

Stalo sa vám, že ste na chvíľu v určitom bode nič nevideli? Hlavne žiadnu paniku! Slepé miesta sú väčšinou spôsobené migrénou a idú ruka v ruke so silnými bolesťami hlavy. Dávať pozor by ste si mali predovšetkým, pokiaľ sa u vás migrény a slepé miesta objavujú až príliš často.

Žlté bielko

Každý z nás sa aspoň raz denne pozrie na seba do zrkadla, preto je veľmi nepravdepodobné, že by ste si žltkastého bielka nevšimli. Dospelí aj novorodenci to môžu mať kvôli žltačke, ale tiež to býva spojené so žlčníkom, žlčovými cestami či pečeňou. Určite by ste tento príznak nemali ignorovať, skôr naopak!

Zakalené videnie kvôli cukrovke

Svojmu zraku a videniu by mali venovať zvýšenú pozornosť práve ľudia, ktorí trpia cukrovkou. Presnejšie sa jedná o problém zvaný diabetická retinopatia, čo je stav spôsobený poškodením ciev v sietnici fotosenzitívneho tkaniva. Tento problém treba brať vážne, a akonáhle si tento príznak všimnete, je dôležité okamžite navštíviť lekára.

Vypadávanie obočia

Existuje mnoho dôvodov, prečo začne obočie vypadávať. Môže to byť spôsobené starnutím, stresom alebo aj nedostatkom živín. Ďalšou príčinou môže byť ochorenie nazývané alopécia, ktoré vedie k strate vlasov, ochlpeniu i fúzom. Avšak oveľa pravdepodobnejší dôvod, prečo obočie vypadáva, je hypotyreóza, inak povedané akútny nedostatok hormónu štítnej žľazy, ktorý v extrémnych prípadoch môže viesť až k vypadávaniu vlasov či ochlpeniu. Ak ste si všimli, že vaše obočie a dokonca ani vlasy už nie sú to, čo bývali, radšej navštívte lekára a nechajte sa dôkladne vyšetriť.

Vypúlené oči

Ak máte pocit neustáleho pnutia v očiach, ktorý ani po zamrkaní nezmizne, môže to byť príznakom ochorenia štítnej žľazy. Problémy pri zatváraní očí spôsobuje hyperaktívna štítna žľaza a problémy s očami sa vyskytujú až u 30 % prípadov tohto ochorenia.

Zhoršené videnie alebo úplná strata zraku

Akékoľvek zmeny videnia sú poplašným signálom, ktorý si vyžaduje okamžité vyšetrenie a riešenie. Pokiaľ sa vaše videnie zhorší alebo dokonca na chvíľu nevidíte vôbec, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc, pretože tieto symptómy bývajú často prvými príznakmi cievnej mozgovej príhody.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 4. apríla 2022

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.