Sušenie ovocia je jedným z najstarších spôsobov jeho spracovania.
Prvé zmienky o takomto spracovaní ovocia patria do čias staroveku (takmer 1500 rokov pred Kristom.)
Prečo sa ovocie suší ?
Primárnym cieľom sušenia bolo konzervovanie ovocia a následné predĺženie doby jeho uchovania a konzumácie .Keďže mikroorganizmy, ktoré spôsobujú skazu čerstvého ovocia potrebujú vodu, jej odstránením sa sťaží, prípadne úplne znemožní, rozkladný účinok baktérií.Tým sa významne predĺži životnosť ovocia. Takto upravené ovocie môžeme jesť po celý rok, a to aj mimo jeho sezónny výskyt. Vzhľadom k jeho vynikajúcim chuťovým vlastnostiam, ako aj dobrej a rýchlej sýtiacej schopnosti, aj malé množstvo skonzumovaného sušeného ovocia je vyhľadávanou sladkou pochúťkou ľudí na celom svete .
Ako sa pripravuje?
Sušené ovocie sa z čerstvého pripraví tak, že sa z neho odstráni voda (vysuší sa). Kedysi sa sušenie robilo prirodzene za pomoci slnečných lúčov, vetra a prúdením teplého vzduchu. Dnes sa ovocie suší vo veľkých prevádzkach pomocou moderných priemyselných technológií. Sušené ovocie chutí takmer každému. Obľubujú ho ľudia, ktorí majú radi sladkosti.
Sušené ovocie a obsah
V sušenom ovocí je veľký obsah cukru. O sušenom ovocí a jeho výživovom zložení je dostatok nutričných informácií. Z hľadiska energie a živín je jasné, že odstránením vody z čerstvého ovocia sa podstatne zmenší hmotnosť tak pôvodné rozmery jeho plodov. Výhodným dôsledkom je ľahšie balenie a jednoduchšia prenosnosť.
Keď usušíme 1 kg čerstvého ovocia, získame len málo vysušenej ovocnej hmoty, v ktorej chýba podstatné množstvo z pôvodnej vody. Množstvo živín a energie je však v takom malom objeme úplne rovnaké, pretože voda, ktorá sa z ovocia odstránila, „nevzala“ so sebou žiadnu energiu. Živiny z ovocia sa po jeho vysušení skoncentrovali do malého objemu.
Z makro živín (čo sú živiny s obsahom energie: bielkoviny, sacharidy a tuky) je ovocie bohaté prakticky len na sacharidy, z nich polovica pripadá na jednoduché cukry (fruktózu alebo glukózu).
Sušené ovocie má veľa vlákniny
Obsah vlákniny v sušenom ovocí je od 5,0 do 13,0 g na 100 g podľa druhu ovocia. 100g vhodne vybraného sušeného ovocia môže tak pokryť až 50% celodennej potreby vlákniny. Sušené ovocie je tiež zdrojom niektorých mikro živín (sú v potravinách len v malých množstvách – mg, mikrogramov – a neobsahujú žiadnu energiu. Plnia však dôležité funkcie v organizme).
Sušené ovocie a vitamíny
Z vitamínov sú v sušenom ovocí najmä vitamín A, B1, B2, B3, B6 a kyselina pantoténová, ďalej vitamín C a E.
Z minerálnych látok je tam najmä draslík, horčík, vápnik, železo, mangán, meď a fosfor.
Čerstvé ovocie je významným zdrojom látok s antioxidačným účinkom, tzv. Antioxidačných fytochemikálií. Patrí sem napríklad karotenoidy ,antokyány , vitamíny C a E alebo kyselina listová. Pri vhodnom technologickom postupe sušenia zostane podstatná časť antioxidačných látok v sušenom ovocí zachovaná. Antioxidačné látky pôsobia preventívne proti vzniku rakoviny a srdcovo cievnych chorôb. Vysoký obsah antioxidantov je napríklad v sušených slivkách. Brusnice dokonca obsahujú viac antioxidantov než v čerstvom stave. Glykemický index sušených ďatlí a fíg je vysoký, pri ďalších druhov sušeného ovocia je stredná a jablká majú dokonca nízky.
Na čo si dať pozor ?
Čerstvé ovocie pre veľký obsah vody predstavuje väčší objem potravy. Väčší objem jedla nasýti viac ako malý. Pre významný obsah vody je v čerstvom ovocí tá istá energia vo väčšom objeme než v sušenom ovocí. Čerstvé ovocie má teda nižšiu hustotu energie než sušené.
Sušené ovocie má v sebe veľké množstvo energie
V sušenom ovocí sa môže v dôsledku pôsobenia vysokých prevádzkových teplôt pri jeho príprave obsah niektorých mikro živín znížiť. Platí to najmä pre termolabilnom vitamíne C a vitamínu E, ale aj pre fenolové látky. V takom prípade sa zníži antioxidačný potenciál sušeného ovocia v porovnaním s čerstvým.
Taktiež môže v dôsledku sušenia dôjsť k zníženiu obsahu niektorých minerálnych látok, napríklad vápnika a draslíka. Obsah vlákniny však zostáva nezmenený.
S čím je vhodné kombinovať sušené ovocie?
Nie je dobrá voľba, ak sa sušené ovocie namáča do čokolády alebo do cukru. Kandenzovanému ovociu je preto lepšie sa vyhnúť. Ak máme chuť na naozaj dobrú a zdravú maškrtu, vhodným tipom je kombinácia sušeného ovocia a orechov. Výborne chutia napríklad sušené slivky s vlašskými orechmi. Vyskúšajte, budete nadšení!
Aj u orechov alebo mandlí musíme však byť triezvi v porcii (jedna malá hrsť môže byť primeranou porciou). Sušené ovocie môžeme spolu s celozrnnými obilnými vločkami (cereáliami) pridať do nízkotučného kyslého jogurtu alebo do nízkotučného mlieka.