Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čo o alergii na kravské mlieko neviete

reklama:

Alergia na kravské mlieko je metabolická porucha.

Jedná sa jednoducho povedané o odozvu organizmu na mliečne bielkoviny. Často býva táto porucha zamieňaná s intoleranciou laktózy, čo je ale neschopnosť organizmu stráviť mliečny cukor. Táto intolerancia je potom spôsobená nedostatkom enzýmu laktáza.

Mother feeding newborn son

Čo to je alergia na bielkovinu kravského mlieka?

Ide o prakticky najčastejšiu alergiu novorodencov, dojčiat a malých detí. Tráviace ťažkosti im spôsobujú hlavne srvátkové bielkoviny a kazeín, čo je hlavný proteín v mlieku cicavcov. Alergia na bielkovinu kravského mlieka sa prejavuje nadúvaním, kolikami, častou a zapáchajúcu stolicou, v ktorej býva hlien, ktorý je známkou zápalu v čreve, ďalej potom môžu byť v stolici nitkovité krvavé stopy alebo priamo kúsky krvi. Neobvyklé nie je ani zvracanie. Pri tráviacich ťažkostiach sa môže vyskytovať u dieťaťa ekzém na koži a trvalé zahlienenie. K menej obvyklým, napriek tomu nezanedbateľným prejavom alergie na bielkovinu kravského mlieka, patria poruchy spánku, nepokoj, chudokrvnosť a celkové neprospievanie dieťaťa .

Ako na alergiu ?

Samozrejme bezmliečnu diétou, a to aj v prípade matky, ktorá dojčí svoje dieťa. Srvátkové bielkoviny kravského mlieka totiž prechádzajú do mlieka materského a spôsobujú tak dojčenému dieťaťu problémy. Matka nemusí mať obavy, že jej bezmliečna diéta ublíži alebo pozastaví tvorbu mlieka. Len je potrebné, aby vhodne dopĺňala vápnik. Denná dávka je pre ňu zhruba 1500 mg. Ďalej je vhodné doplniť telu probiotiká. Deťom je vhodné kravské mlieko nahradzovať iným mliečnym preparátom, napríklad rastlinným mliekom.

Nintchdbpict000278238238.jpg

Čo možno neviete o laergii na kravské bielkoviny

až 95% alergia na kravské mlieko vznikne v prvom roku života dieťaťa
jedná sa pravdepodobne o najčastejšie alergiu populácie Európy
vznik alergie na kravské mlieko nie je podmienený dojčením či nekojením
celosvetovo sa odhadujú necelé 3% detí do troch rokov s touto alergiou, potom sa alergia na kravské mlieko vo väčšine prípadov vytráca
intolerancia ku kravskému mlieku môže byť spojená s intoleranciou k hovädziemu mäsu

Pri podozrení na alergiu na kravské mlieko nechajte vaše dieťa riadne vyšetriť odborníkom.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 6. decembra 2017

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.