Čo nechty prezrádzajú o vašom zdraví a ako tento stav zmeniť?

Zdieľať
nechty

Veľa štúdií ukazuje, že vaše nechty môžu odhaliť stopy o vašom zdraví. Niekedy môže znamenať problém s nechtami vážny zdravotný stav. Zmena farby a štruktúry môže byť príznakom ochorenia pľúc, srdca alebo nervového systému. Vaše nechty nie sú len kozmetickým doplnkom. Sú úzko spojené so systémami celého tela. Tu sú niektoré náznaky toho, že stav vašich nechtov môže signalizovať zdravotné problémy.

1. Hubová infekcia

Krehké a sfarbené (žlté) nechty sú pravdepodobne poškodené hubovou infekciou. Toto ochorenie spravidla postihuje najskôr prsty ako nechty. Aby ste zabránili hubovým infekciám, nepokúšajte sa chodiť bosí v šatniach posilňovní, alebo v iných verejných priestoroch a udržujte svoje topánky čisté a suché. Pokiaľ zistíte, že trpíte touto infekciou, navštívte dermatológa a dôsledne dodržujte jeho odporúčania.

2. Ochorenie štítnej žľazy

Krehké, suché nechty, ktoré praskajú a štiepia sa, môžu ľahko znamenať problémy štítnej žľazy. Štítna žľaza je žľaza, ktorá produkuje niekoľko dôležitých hormónov a jej porucha môže ovplyvniť váhu, výšku a dokonca teplotu tela. Tento zdravotný stav je vážny, preto navštívte svojho lekára a postupujte podľa pokynov, ktoré vám dá.

3. Anémia

Krehké nechty spojené s chladnými rukami a nohami môžu byť príznakom anémie. Všeobecne platí, že tento zdravotný stav zahŕňa závraty, slabosť, bolesti hlavy, nepravidelný srdcový tep a bolesť na hrudi. Anémia môže byť spôsobená ťažkou menštruáciou, tehotenstvom, diétou s nízkym obsahom železa a vitamínom B12, alebo chronickým ochorením obličiek. Najlepším spôsobom prevencie je strava bohatá na železo, obsahujúce ryby, fazuľu, pečeň a červené mäso. Poraďte sa tiež s lekárom, či by ste mali užívať doplnky železa alebo vitamínu B12. A znížte príjem kávy.

4. Obsedantno-kompulzívna porucha alebo stres

Hryziete si nechty, keď ste nervózny? Či už je to táto porucha alebo dočasný stresujúci okamih, vašim nechtom sa to nepáči, a môžu sa tak stať znetvorenými a krehkými. Tiež špinavé ruky sú zdrojom baktérií. Nervózna porucha vyžaduje konzultáciu a diagnózu od vášho lekára. Ak chcete chrániť svoje nechty pred hryzením, rozvíjajte zdravé návyky. Môžete napríklad žuť žuvačku s nízkym obsahom cukru, alebo používať gumovú pásku na zápästie, keď máte stres.

5. Psoriáza

Rozštiepené nechty často znamenajú psoriázu. Tento zdravotný stav je často sprevádzaný svrbivými červenými hrbolami na koži. Našťastie existuje mnoho liečebných postupov na zmiernenie príznakov tohto ochorenia, vrátane krémov, tabletiek a laserovej a svetelnej terapie. Obráťte sa na dermatológa, ktorý vám skontroluje stav a zvolí správnu liečbu.

6. Artritída

Nechty, ktoré sú rozštiepené a ľahko sa lámu, môžu byť príznakom artritídy. Toto ochorenie vedie k bolestivým kĺbom. Tento stav postihuje spravidla viac ženy ako mužov, aj keď muži obvykle trpia závažnejšou formou. Veľkú úlohu tu zohráva aj genetika. Liečba artritídy zahŕňa lieky a cvičenia, ktoré udržujú kĺby silné. Poraďte sa s lekárom, aby ste si vybrali správnu liečbu.

Všeobecné tipy na udržanie silných nechtov

  1. Majte svoje nechty hydratované. Používajte produkty, ktoré obsahujú vitamín E.
  2. Pri čistení riadu noste rukavice.
  3. Vyhýbajte sa odstraňovačom laku, ktoré obsahujú acetón alebo formaldehyd.
  4. Používajte ručné balzamy s močovinou, fosfolipidmi a kyselinou mliečnou.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané