Čo na spáleniny od slniečka? Ako prvú pomoc vyskúšajte aloe vera alebo studenú sprchu

Zdieľať
spálenina

Doba letných opaľovačiek je tu. Po niekoľkých mesiacoch opäť nastavujeme svoju pokožku hrejivým slnečným lúčom. Dajte si ale pozor, nech to hneď zo začiatku so slniečkom nepreženiete. Namiesto chytania bronzovej kože by ste sa mohli poriadne spáliť. Ak k tomu dôjde, spáleniny od slniečka sa pokúste čo najskôr zmierniť. Uľavia vám predovšetkým nasledujúce tipy.

Čo na spálenú kožu? V prvom rade studenú sprchu a chladivé obklady

Keď sa spálite, doprajte si najskôr studenú sprchu. Studená voda vám upokojí pokožku a uľaví vám od bolesti. Tiež si môžete napustiť studenú vaňu, do ktorej si ľahnete. V každom prípade sa neumývajte parfumovanými sprchovými gélmi. Použite naopak prípravky s upokojujúcim efektom, ktoré obsahujú napríklad extrakt z ovsených vločiek. Dobrou voľbou pre vás je aj sprchový gél s neutrálnym pH 5,5.

Je samozrejmé, že v sprche alebo vo vani nemôžete byť donekonečna. Keď odídete z kúpeľne, pokladajte si na spálené miesta svojho tela studené obklady. A to napríklad bavlnenú plienku namočenú v studenej vode alebo uterák, do ktorého ste zabalili kocky ľadu.

Prírodné a kupované prípravky ako prvá pomoc na spáleniny

Pokiaľ chcete svojej pokožke popálenej slniečkom naozaj uľaviť, nemali by ste skončiť iba pri studenej sprche a obkladoch. Naneste na svoju kožu prírodné či kupované prípravky, ktoré ju upokoja, ochladia a pomôžu jej s hojením. Čo vám od vášho trápenia pomôže predovšetkým?

Aloe vera

Odrežte list z tejto izbovej rastliny a z jej dužinatého listu vytlačte šťavu, ktorou namažete spáleninu. V lekárni či drogérii zoženiete aj gél z aloe vera, ktorý má taktiež upokojujúce a protizápalové účinky.

Prípravky po opaľovaní s panthenolom a vitamínom E

Spálenú pokožku vám okrem gélu z aloe vera pomôžu liečiť aj špeciálne prípravky po opaľovaní. A to predovšetkým s obsahom panthenolu a vitamínu E.

Tvaroh, biely jogurt alebo kyslá smotana

Dobre vychladené kyslomliečne výrobky pôsobia na spálenú kožu takmer zázračne. Stačí, keď ich nanesiete na svoju pokožku a necháte ich pôsobiť, kým nie sú teplé. Tvaroh, biely jogurt či kyslá smotana obsahujú kyselinu mliečnu, ktorá vašu spálenú kožu upokojí a pomôže ju regenerovať.

Harmančekové obklady

Spálené miesta svojho tela nemusíte upokojovať iba klasickými obkladmi. Vyskúšajte tiež obklady zo studeného harmančekového odvaru, ktoré pôsobia protizápalovo.

Zelený čaj

Vašej spálenej koži pomôže aj silný zelený čaj. Do vychladeného čaju namočte bavlnenú plienku, ktorú priložte na spálené miesta. Zelený čaj obsahuje teobromín či triesloviny. Ide o látky, ktoré vám pomôžu od bolesti.

Čerstvá šalátová uhorka

Pokiaľ máte v chladničke čerstvú šalátovú uhorku, tiež s jej pomocou môžete zmierniť popáleniny od slniečka. Šalátovku nastrúhajte alebo nakrájajte na tenké plátky a prikladajte ju na spálenú kožu. Schladí vám bolestivé miesta a tiež zmierni zápal.

Na čo nezabudnúť? Pite, ako najviac môžete

Svoju spálenú pokožku by ste nemali chladiť iba zvonku, svoje prehriate telo upokojte aj zvnútra. Preto je dôležité, aby ste do seba dostali čo najviac čistej, neperlivej a dobre vychladenej vody. Svoje telo tak nielen schladíte, ale pomôžete mu k tomu, aby sa z bolestivého spálenia čo najskôr zregenerovalo.

Voľte vzdušné oblečenie

Aby ste sa zo spálenia čo najrýchlejšie uzdravili, rozhodne nechoďte na priame slniečko. Navyše sa obliekajte do veľmi vzdušného a voľného oblečenia, ktoré vás nebude na spálených miestach bolestivo tlačiť, ani sa vám nebude nepríjemne lepiť na kožu. Práve správnou voľbou oblečenia uľahčíte hojenie vašej spálenej kože.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané