Snáď každý ju aspoň raz ochutnal alebo si ju raz za čas dopraje, mnohí jej doslova prepadli.
Ako vlastne vznikla?
Jej korene siahajú do americkej Atlanty konca 19. storočia. Tam vyrobil roku 1886 miestny lekárnik John Styth Pemberton nový bezmenný nápoj. Logo, ktoré preslávilo tento nápoj po celom svete, je dielom Pambertonova účtovného a sekretára Franka Robinsona . To sa mu natoľko podarilo, že sa používa vo svojej nezmenenej podobe až dodnes. Škoda len, že si logo nenechal patentovať, pretože by zo ziskov žila jeho rodina pravdepodobne aj dnes . Aj keď bol prvý rok stratový, tak sa zvesti o „zázračnom nápoji“ z Atlanty začali šíriť veľmi rýchlo a obľuba Coca-Coly strmo rástla. Koncom 19. storočia už išlo o najobľúbenejší nealkoholický nápoj v celej Amerike. A to bol len začiatok. V roku 1888 sa do čela spoločnosti dostal farmaceut Assa Griggs Candler. Ten, ako sa čoskoro ukázalo, bol veľmi schopným obchodníkom. Nebál sa investovať do reklamy a to sa mu vzápätí vyplatilo. Medzi rokmi 1890-1900 tak stúpol predaj Coly až 40 násobne .
Coca-Cola, ktorá sa vyrába z vody zmiešanej z koncentrátu, ktorého recept je prísne utajený, potom prešla pozoruhodným vývojom, počas ktorého bol dokonca zmenený pôvodný recept, ale na základe želania zákazníkov bola opäť obnovená originálna receptúra, ktorá vydržala až dodnes.
Tu je niekoľko zaujímavostí z histórie i súčasnosti, ktoré málokto vie.
* Prvá Coca-Cola v plechovke bola vyrobená v roku 1950, a to pre potreby americkej armády.
* V Kostarike sa nachádza autobusová zastávka a trhovisko nesúce názov Coca-Cola.
* Najviac coly na hlavu sa nevypije v USA, ale v Mexiku a na Islande.
* Coca-Cola už letela aj do vesmíru. Bolo to v roku 1985 na palube raketoplánu.
* Coca-Cola požívaná po lyžičkách pomáha pri žalúdočnej nevoľnosti.
* Coca-Colou sa dajú čistiť škvrny na porceláne, škrvny na nerezových výrobkoch a handrička namočená do nápoja pomôže zbaviť hrdze z kovových vecí. Kyselina fosforečná totiž údajne rozpustí počas štyroch dní celý klinec.
* Distribútori Coca-Coly údajne používajú nápoj k čisteniu motorov svojich nákladných vozňov a diaľničnej hliadky v USA so sebou vozia niekoľko litrov nápoja k odstraňovaniu krvi z vozovky po automobilových haváriách.
Coca-Cola sa tiež dostala do niekoľkých receptov, dajú sa do nej nakladať steaky a môže byť aj základom omáčky k pečenej šunke. Niektorí ju vraj zase používajú na odstránenie škvŕn na oblečení a pridávajú ju do práčky k praciemu prášku. Je teda vidieť, že ide o nápoj všestranný, určený nielen na konzumáciu.
Avšak pozor! Lekári bijú na poplach. Všetci by sa určite mali vyvarovať nadmernému pitiu tohto nápoja, lekári varujú najmä pred obezitou detí spôsobenou prehnaným pitím tejto sladkej malinovky, ktorá navyše obsahuje pre deti nevhodný kofeín. Niektorí odborníci navyše tvrdia, že Coca-Cola „rozožiera“ vnútornosti alebo že je karcinogénna.
Asi nepatrí do zdravej životosprávy…