Čo môže za padanie vlasov?

Zdieľať
Hair loss 1200x723.jpg

Vlasy padajú všetkým, je to forma regenerácie. 

Nadmerné vypadávanie čiže alopécia má však veľa podôb i príčin. 

Môže byť dedičnou záležitosťou, príznakom kožnej alebo hormonálnej poruchy, ale tiež dôsledkom životného štýlu.

Na prvý pohľad ide síce o kozmetickú záležitosť, ale alopéciu rieši lekári. V norme je 100 až 120 vypadaných vlasov za 24 hodín.

Bohužiaľ existuje jediná metóda, ako to zmerať: vypadané vlasy počas jedného dňa dôsledne počítať.

Zvyčajne tomu však predchádza vyšetrenie, kedy sa stanoví rodinná anamnéza. V minulosti pacienta lekári pátrajú po rôznych ochoreniach alebo kontakte s toxickou látkou, ako je arzén. Zisťuje sa, či netrpia psychiatrickým ochorením alebo neužívajú hormonálnu antikoncepciu.

O how to treat hair loss facebook.jpg

Ženy a kúty?

Veľmi často sa ukáže, že ide o alopéciu androgénne, za ktorú môže zvýšená hladina testosterónu. Je nevratná, väčšinou dedičná a bežnejšia u mužov. Zvyčajne začína medzi dvadsiatym a tridsiatym rokom. Vlasy sa stenčujú a štica redne na spánkoch a na temene, vlasová hranica postupne ustupuje. Koža na hlave je navyše suchšia a môžu sa tvoriť lupiny.

U žien je to trochu inak. Hranica vlasov neustupuje, vlasy preriednu len na temene.  Ak by sa objavili aj typicky mužské „kúty“, mali by sme, spozornieť.Ak alopéciu sprevádza výraznejší rast chĺpkov na miestach, ako je brada, horná pera, brucho či okolia bradaviek, najskôr má žena zvýšenú hladinu mužských hormónov. “

Podstatná je prevencia

Nemusí ísť o závažný problém, len o viacmenej kozmetickú poruchu, ktorú vyrieši holítko alebo vosk. „Môže to ale tiež byť príznak závažného ochorenia vaječníkov či nadobličiek.“ Preto je namieste dohodnúť si preventívnu prehliadku na endokrinológii.

Tá máva čo do činenia s padaním vlasov všeobecne. „Kvalita vlasov sa totiž často zhoršuje aj pri zníženej funkcii štítnej žľazy.Bývajú slabé, jemné a často výrazne rednú.

Ruka v ruke s tým idú ďalšie príznaky: únava, zimomravosť, veľmi suchá koža a niekedy aj depresie. V prípade takejto diagnózy počítajte s hormonálnou liečbou a návštevami endokrinológa aj dermatológa.

Príčin padania vlasov je naozaj veľa. Skúste začať pri tej najjednoduchšej a zamyslieť sa, ako sa o vlasy staráte.

Častým dôvodom ich vypadávania je nesprávna vlasová kozmetika, ktorá hrivu príliš zaťažuje. Možno si v dobrej viere umývate vlasy denne a doprajete im hneď niekoľko prípravkov naraz – šampón, kondicionér, vlasovú masku, balzam a podobne. Tu však skutočne platí, že menej je niekedy viac. Ak máte mastné vlasy, ktoré naozaj musíte umývať každý deň, vyberajte si jemný šampón a nezaťažujte hrivu ďalšími prípravkami. Prílišná kozmetická záťaž vlasy paradoxne oslabí a začnú padať.

Hair loss_759_thinkstockphotos 461893119
hair fall

Rovnako opatrná buďte v prípade kaderníckych experimentov a pri farbení vlasov. Trvalá je pre porast doslova pohroma, rovnako tak časté farbenie, obzvlášť zosvetľovanie a melíry. Vyhnite sa agresívnym peroxidovým farbám, dnes už existuje nepreberne veľa  šetrnejších alternatív. Ak idete na melír, nikdy si ho nenechávajte robiť takzvane cez klobúčik, aj keď našťastie už nie je moc kaderníčok, ktoré by túto drsnú metódu používali.

Možno v dobrej viere hrivu dôkladne kefujete, ale ani to nie je pre vlasy to pravé orechové. Jednak si ich dráždením pokožky zbytočne mastíme, jednak štetiny kefy môžu poškodiť štruktúru vlasov, polámať ich a prispieť k ich vypadávaniu. Ranné prečesanie vlasov preto bohato stačí. Veľmi opatrne zaobchádzajte aj s  fénom alebo kulmou, horúci vzduch vlasom vôbec nesedí.

Na mechanické poškodenie sú samozrejme oveľa citlivejšie dlhé vlasy. Jedným z ich najväčších nepriateľov je obyčajná gumička. Čím tenšiu použijete, tým viac vlasy trpia. Stiahnutý cop namáha korienky a vlasy zoslabujú, v mieste dotyku s gumičkou sa lámu. Ak máte v obľube stiahnutý chvost, používajte čo najširšiu gumičku alebo ešte lepšie sponu, ktorou sa vlasy len voľne zopnú.

Hair loss 1200x723.jpg

Vypadávanie vlasov môže veľmi úzko súvisieť s hormonálnymi výkyvmi v tele a všeobecne aj s psychickým stavom. Najčastejšie za všetkým stojí zlé fungovanie štítnej žľazy, v tomto prípade zvyčajne stačí klasická liečba ťažkostí príslušnými medikamentmi a padanie vlasov sa zastaví. S kvalitou vlasov veľa zamáva tehotenstvo, prvých niekoľko mesiacov po pôrode alebo obdobie prechodu – teda životné etapy, kedy sa v tele mení hladina hormónu estrogénu. Vo všetkých prípadoch je pokožka hlavy horšie prekrvená a to má vplyv na kvalitu vlasov. Našťastie sa tento stav celkom dobre dá upraviť  rôznymi doplnkami stravy. Skúste napríklad B komplex, chlorellu, Beta Sistosterol, Gynex či Fitomineral.

Za padaním vlasov často stojí aj „obyčajný“ stres – problémy v práci, v rodine, skrátka negatívne myšlienky. Alebo ochorenia, pri ktorých telo trápia vysoké horúčky. Ich vplyv sa však obvykle prejaví až dva tri mesiace po uzdravení, takže je ťažké si spojiť chorobu a padanie vlasov dohromady. Pozor tiež na niektoré lieky, napríklad cytostatiká či imunopresiva, nepreháňajte to tiež s vitamínom A.

Kvalita vlasov a miera ich vypadávania tiež veľmi úzko súvisí s kvalitou stravy. Je známe, že jedným zo sprievodných javov je mentálna anorexia či bulímia . To sú samozrejme extrémy, avšak strava má na vlasy zásadný vplyv. Predovšetkým by mala byť pestrá a vyvážená. Pre zdravé vlasy je potreba najmä dostatok železa (často chýba vo vegetariánskej strave), selénu, zinku a fosforu a tiež bielkovín a aminokyselín.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané