Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čo mnohí nevedia: Toto sa deje našim telom, keď niekedy zadržujeme vetry! Nebráňte im, INAK …

reklama:
Fb.jpg

Vypúšťanie plynov pomocou prdov je úplne prirodzené ľuďom i zvieratám. Nie vždy je však možné si uľaviť. Sú chvíle, kedy je takéto počínanie úplne nevhodné. Len si predstavte situáciu, kedy pocítite tlak v bruchu, ale práve idete v plnom výťahu ľudí alebo vediete pracovné rokovania s podriadenými, prípadne máte romantické rande v dvoch. Cez naliehavé pocity, ktoré pociťujete v bruchu, urobíte všetko preto, aby ste trapasu zabránili a z tela žiadny plyn neunikol. Môže mať také zadržiavanie škodlivé dôsledky?

Až 700 ml plynov denne

Priemerný človek nehľadiac na pohlavie vyprodukuje približne 700 ml plynov, prevažne vodíka a oxidu uhličitého. Okrem toho dochádza k vypúšťanie dusíka, metánu a kyslíka, zápach spôsobuje obsiahnutý hydrogen sulfid. Plyn vzniká dôsledkom trávenie jedla a pitia, ktoré putujú cez tenké črevo do hrubého. Bežne je človek nútený vypúšťať tieto plyny 5-10x denne v závislosti na množstve snězeného jedla. Čo sa však stane s telom pri zadržiavaní?

Vetry uniknú inak

Pri nútenom zadržiavanie plynov v tele dôjde k bolestiam v podbrušku, ktoré môžu byť nepríjemné. Ďalekosiahle následky sú nepravdepodobné, vetry si však nájdu cestu inokade. Plyny sa totiž môžu dostať cez črevnú stenu do krvného riečišťa a uniknúť z tela výdychom. Okrem toho môže dôjsť k väčšiemu akumulovanie plynov, ktoré následne môžu vyjsť z tela úplne nekontrolovane. Podľa niektorých vedcov môže časté zadržiavanie plynov navyše viesť k vzniku hemoroidov.

Nebráňte prirodzeným procesom tela

Trávenie vrátane vypúšťania plynov z tela je úplne prirodzeným procesom, preto je vhodné pri tlakoch v bruchu vyhľadať najbližší toaletu. V prípade, že máte pocit, že trpíte prílišnou plynatosťou, mali by ste sa sústrediť na stravovacie návyky a zloženie stravy. Je možné, že jete príliš rýchlo alebo trpíte nejakou potravinovou alergiou. Predovšetkým by ste ale mali dodržiavať zdravý jedálniček a nezabudnúť na dostatok pohybu!

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 20. júna 2020

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.