Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čo mnohí nevedia. Farba nosových sekrétov môže naznačovať týchto 8 závažných ochorení

reklama:
smrkanie
smrkaniewww.gettyimages.com

Toho, že nosné sekréty mávajú rôznu hustotu aj farbu, ste si iste všimli, ale možno vás nenapadla súvislosť medzi týmito vonkajšími prejavmi a vnútornými problémami, ktoré môžu byť takto signalizované. Nižšie uvedené indície vám pomôžu odhadnúť, o aký prípadný problém by sa u vás mohlo jednať, nikdy sa však nezabudnite poradiť s lekárom, ktorý vykoná odbornú diagnostiku vašich ťažkostí.

Sekrét je tekutý a priehľadný

Ak váš sekrét zodpovedá popisu, nie sú žiadne obavy na mieste, je zdravý, neinfikovaný. Ťažkosti sa  môžu ukázať vtedy, keď sa pridá nepríjemné svrbenie alebo aj pískanie. To sú signály, že telo trápi nejaká alergia, čo znamená, že je dobré vyhľadať pomoc odborníka, aby určil, o akú alergiu sa jedná a ako ju možno zmierniť.

Sekrét je síce priehľadný, ale hutnejší

Tento stav je podobný predchádzajúcemu opisu, aj tu pôjde zrejme o príznak alergie a je potrebné sa obrátiť so žiadosťou o odbornú pomoc na alergológa.

Sekrét má bielu farbu

Biela farba nosového sekrétu býva najčastejším dôsledkom prechladnutia, ktoré spôsobuje vysychanie slizníc.

Sekrét má žltkastú farbu

Žltkastá, až žltá farba nosových sekrétov býva zvyčajne spojená s vírusovým ochorením. V takom prípade je potrebný dôkladný odpočinok a tiež zvýšený pravidelný príjem tekutín, najmä čerstvej neperlivej vody a čaju.

Sekrét má zelenkavú farbu

Príčin tohto zafarbenia nosových sekrétov môže byť viac, typicky sa vyskytuje v prípade:

  • oslabeného imunitného systému
  • prechladnutia
  • bakteriálnej infekcie

Ak ste toto zafarbenie sekrétov pri sebe zaznamenali a ani po týždni sa stav nelepší, je v každom prípade potrebné navštíviť lekára.

Sekrét má ružovú alebo červenkastú farbu

Tento jav môže byť spôsobený poranením nosa a následným krvácaním. Ak však príznak v krátkom čase nevymizne, aj tu sa odporúča navštíviť lekára a konzultovať s ním ďalší prípadný postup.

Sekrét má hnedú farbu

Tento jav môžeme pozorovať napríklad vtedy, keď je v nose zrazená krv. Príčinou môže byť aj to, že sa človek vyskytoval v prašnom prostredí a prach sa mu  usadil v nosovej dutine. Obvykle stačí nos vymyť vlažnou vodou.

Sekrét má takmer čiernu farbu

Možno vás to prekvapí, ale tmavé zafarbenie nosových sekrétov môže spôsobiť dlhodobé fajčenie. Príčinou však môže byť aj hubová infekcia, preto možno aj v tomto prípade odporučiť návštevu a konzultáciu u lekára.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 19. mája 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.