Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čo je afázia a aké má príznaky. Táto choroba, ktorou trpí Bruce Willlis, má vážny priebeh

reklama:
afázia
afáziawww.gettyimages.com

Afázia je neurologické ochorenie, ktoré zhoršuje schopnosť rozprávania, písania či porozumenia jazyka. Bohužiaľ táto choroba si nevyberá a bola diagnostikovaná aj hollywoodskemu hercovi Brucovi Willisovi, ktorý kvôli nej musel ukončiť svoju hviezdnu kariéru. Čo to afázia vôbec je, ako vzniká a akými spôsobmi sa prejavuje?

Afázia spôsobuje problémy s rozprávaním, písaním alebo porozumením hovorenej reči či písaného textu. Jedná sa o neurologickú poruchu, ktorá vzniká v dôsledku poškodenia častí mozgu, ktoré sú zodpovedné za jazyk. Tieto oblasti sa spravidla nachádzajú v ľavej mozgovej hemisfére. Afázia sa často objavuje po mŕtvici alebo úraze hlavy. Pomaly sa vyvíja aj ako následok mozgového nádoru, progresívneho neurologického ochorenia (Alzheimerovej choroby) alebo infekcie.

Chorý má problémy hovoriť jasne a zrozumiteľne. Nedokáže porozumieť hovorenej reči niekoho ďalšieho. Má problémy jasne a zrozumiteľne písať. Robí mu problémy porozumieť písanému slovu. Často si nedokáže spomenúť na názov predmetu, ktorý vidí pred sebou.

3 základné typy afázie sú Brocova afázia, Wernickeova afázia a globálna afázia.

Najčastejším typom afázie je tzv. Brocova afázia. Toto ochorenie sťažuje ľuďom schopnosť vyjadriť sa, zvyčajne sú ale stále schopní porozumieť jazyku. Okrem toho, že pacienti s Brocovou afáziou majú problém s rozprávaním, často je pre nich ťažké čítanie, písanie aj samotný pohyb.

Ďalším typom afázie je tzv. Wernickeova afázia. Pacienti s touto afáziou strácajú schopnosť porozumieť jazyku. V rámci komunikácie nerozumie nielen druhým, ale aj sebe, keď hovorí. Reči chorého Wernickeovou afáziou neporozumie ani zdravý človek. Títo pacienti vytvárajú vety tak, že sa slová zdajú náhodne usporiadané a ako celok nedávajú zmysel.

Veľmi závažným typom afázie je tiež globálna afázia. Dochádza k nej, keď je poškodenie mozgu také rozsiahle, že zahŕňa ako Brocovu, tak Wernickeho jazykovú oblasť. Pacienti s globálnou afáziou nedokážu rozumieť hovorenej reči alebo nehovoria vôbec. V niektorých prípadoch však môžu ľudia s globálnou afáziou komunikovať aspoň pomocou písaného jazyka.

Bohužiaľ  na afáziu ochorel aj hollywoodsky herec Bruce Willis. Táto vážna neurologická porucha je tiež dôvodom, prečo musel v 67 rokoch predčasne ukončiť svoju hviezdnu kariéru. Vyhlásenie, že Bruci Willisovi bola diagnostikovaná afázia, ktorá zhoršuje schopnosť komunikácie.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 5. apríla 2022

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.