Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čo by ste mali o klíme v aute určite vedieť!

reklama:

Klimatizácia v aute zaisťuje ochladenie vzduchu privádzaného do kabíny, no nemusí to byť vždy ideálne vzhľadom k veľkému striedaniu teplôt, čo znamená veľké riziko pre naše zdravie.
U každého vozidla okrem iného dochádza k drobným únikom chladiva a tiež k hromadeniu plesní a baktérií v chladiacom systéme.

Klimatizácia môže byť dôvod pre choroby

Najvážnejším nebezpečenstvom pre zdravie človeka pri používaní klimatizácie v aute je prudké a výrazné striedanie teplôt. To väčšinou vedie k prechladnutiu a chorobám s prechladnutím súvisiacimi. Preto sa radšej vyvarujte častého striedania medzi pobytom vonku a v klimatizovanom aute a nenastavujte svoju klimatizáciu na príliš nízky teplotný stupeň. Ak predsa len musíte často vystupovať a vracať sa do auta, radšej  vetrajte stiahnutými oknami. Hrozí nielen chrapot a kašeľ , ale pri dlhodobejšom používaní si takto môžeme „vypestovať“ tiež reumatickú chorobu. Ani zatuhnutie trapézových svalov alebo bolesť či zablokovanie krčnej chrbtice vďaka nízko nastavenej klimatizácii nie je ojedinelý prípad.

Klimatizácia v aute
Klimatizácia v aute

Ako správne klimatizovať v aute?

Pred jazdou auto vyvetráme a klimatizáciu nastavíme na teplotu maximálne o 5 stupňov nižšiu, než je teplota vonku, väčší rozdiel nerobí dobre nášmu organizmu
pre dosiahnutie optimálnej a hlavne príjemnej teploty je vhodné klimatizáciu podľa potreby vypínať a zapínať..
Je dobré klimatizáciu vypnúť pred zastavením auta, aby sa z nej dostala von vlhkosť, ktorá môže byť následne príčinou nepríjemného zápachu

Má klimatizácia vplyv na spotrebu?

Kompresor klimatizácie je spotrebič a zaťažuje motor. Rozdiely v spotrebách sú závislé najmä na rôznych typoch klimatizácioe. Manuálna klimatizácia, ktorá je zapnutá stále, má možno paradoxne oveľa väčšie nároky než klimatizácia automatická, kedy máme nastavenú určitú teplotu. Aj z tohto dôvodu je vhodné klimatizáciu ručne vypínať a zapínať (meniť jej intenzitu).

Kam smerovať chladný vzduch?

Chladný vzduch je určite v horúcom lete príjemný, ale pozor – je tiež veľmi zradný a nebezpečný. Ideálnym riešením použitie klimatizácie v aute je preto púšťať studený vzduch na čelné sklo automobilu.

Klimatizácia v aute

Kedy a ako vykonávať údržbu klimatizácie?

Zhruba raz za dva roky je vhodné nechať v servise doplniť chladiace médium a olej. Predchádza sa tak zadretiu kompresora. V rovnakom intervale sa vykonáva dezinfekcia klimatizácie.

Starosť a starostlivosť o klimatizáciu sa vám iste vráti v podobe príjemného aj zdravého ovzdušia v našom aute v horúcich letných dňoch.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 9. augusta 2018

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.