Čo by som mal zvážiť pri výbere matraca na spanie?

Zdieľať
Čo by som mal zvážiť pri výbere matraca na spanie?
Čo by som mal zvážiť pri výbere matraca na spanie? Foto: Klient

Zariaďujete si spálňu svojich snov a našli ste pre ňu ideálnu posteľ? Teraz si k ni ešte musíte kúpiť dobrý matrac. Dobrý matrac nie je len model, ktorý zodpovedá veľkosti rámu postele, ale predovšetkým kus nábytku, ktorý vám poskytne zdravý a regeneračný spánok. Čo by ste mali zvážiť pri jeho výbere? Všetko sa dozviete v tomto článku!

Rozmery matraca

Matrac by mal byť samozrejme prispôsobený rámu postele. Najobľúbenejšie veľkosti matracov pre dospelých sú:

Pre jednú osobu

Pre dve osoby

  • 140 × 200 cm,
  • 160 × 200 cm,
  • 180 × 200 cm,
  • 200 × 200 cm.

Čím širší je matrac, tým pohodlnejšie sa na ňom spí – najmä pre dve osoby. Matrac s rozmermi 140 × 200 cm sa považuje za minimum, na ktorom sa môžu pohodlne vyspať dve dospelé osoby. Je však dôležité mať na pamäti, že ak sú partneri vysokí alebo majú nepokojný spánok, 140 cm môže byť pre nich príliš málo. V tomto prípade bude najmenší matrac, na ktorom sa im podarí vyspať, model s rozmermi 160 × 200 cm.

Konštrukcia matraca

Druhým parametrom matraca, o ktorom musíte rozhodnúť, je jeho konštrukcia. Najjednoduchšie je ich rozdeliť na pružinové a penové matrace.

Pružinové matrace sa výrazne líšia od matracov vyrábaných pred desiatkami rokov. V minulosti sa používali bonellové matrace, ktorých kostru tvorili vzájomne prepojené pružiny. Bohužiaľ, ich rovnomerná práca nebola pre chrbticu dobrá. Moderné pružinové matrace sú preto prevažne taštičkové, v ktorých každá pružina pracuje samostatne a reaguje na tlak konkrétnej časti tela. Tento systém umožňuje, aby chrbtica počas spánku zaujala ortopedickú polohu. Všetky svaly a kĺby sa môžu úplne uvoľniť, čo sa premieta do zdravého a efektívneho spánku.

Alternatívou k pružinovým matracom sú moderné penové matrace. Vyrábajú sa z rôznych typov pien, ale vždy majú rovnakú úlohu: jemne podľahnúť tlaku tela, keď niekto matrac používa, a vrátiť sa do pôvodnej polohy, keď sa matrac nepoužíva. Pena v matraci, rovnako ako pružiny v taštičkovom matraci, by mala podporovať zdravú polohu pri spánku.

Tvrdosť matraca

Kľúčovým faktorom pri výbere nového matraca by mala byť jeho tvrdosť. Niekedy môžete počuť, že čím je matrac tvrdší, tým je zdravší pre chrbát. To nie je pravda! Tvrdosť matraca sa vždy volí podľa hmotnosti používateľov na základe princípu:

  •  Mäkký matrac H1 – pre osoby s hmotnosťou do 60 kg,
  •  Stredne mäkký matrac H2 – pre osoby s hmotnosťou 60-80 kg,
  •  Stredne tvrdý matrac H3 – pre osoby s hmotnosťou 80-100 kg,
  •  Tvrdý matrac H4 – pre osoby s hmotnosťou nad 100 kg.

Ako si môžete ľahko domyslieť, ťažší človek na mäkkom matraci sa do neho príliš zaborí, čo spôsobí, že chrbtica počas spánku zaujme neprirodzenú polohu. Prečo nie sú tvrdé matrace dobrou voľbou pre štíhlych ľudí? Pretože takýto matrac sa pod jeho váhou nepoddaje. Povrch namiesto toho, aby sa pod bokmi alebo ramenami mierne prepadol, bude na ne tlačiť. To môže spôsobiť bolesť alebo pocit necitlivosti.

Pri výbere matraca je však dôležité zohľadniť zdravotný stav a individuálne preferencie danej osoby. Niektorí ľudia radšej spia na mäkšom matraci, než by zodpovedalo ich hmotnosti. Iní zasa uprednostňujú tvrdší matrac, ktorý im napríklad odporučil ortopéd v súvislosti s minimalizáciou bolestivých príznakov spojených s určitým ochorením chrbtice.

Ako vybrať matrac pre dvoch partnerov s rôznou hmotnosťou?

„Výber matraca pre partnerov s veľkým hmotnostným rozdielom je pomerne náročný. V takom prípade zvyčajne odporúčame kúpiť tvrdší matrac a pre štíhlejšie osoby navyše vybrať matrac s jedným topperom s tvrdosťou zodpovedajúcou ich hmotnosti. Ak to rozmer postele dovoľuje, oplatí sa zvážiť zakúpenie dvoch samostatných matracov,“ odporúča špecialistka obchodu Agata Nabytek.

Je potrebné spomenúť, že kvalitný taštičkový alebo penový matrac neprenáša pohyb. Moderné matrace sa poddajú len v mieste, kde na ne pôsobí váha tela. V prípade partnerov s veľkým hmotnostným rozdielom, zjednodušene povedané, ťažší partner nevytvára dieru, do ktorej by ľahší partner spadol. Tým, že sa počas noci krútia, ani jeden z nich nespôsobí, že by celý matrac pracoval, a preto sa druhá osoba nezobudí.

Aký matrac vybrať pre alergika?

Často môžete počuť, že pre alergikov sú lepšie postele s jednoduchou konštrukciou, bez čalúnenia, pretože vytvárajú nepriaznivé prostredie pre rozvoj roztočov, plesní a baktérií. Nie je to inak ani v prípade matracov: penové modely, často vyrobené z pien s ďalšími antialergickými vlastnosťami, sa považujú za najzdravšie pre alergikov.

Kúpa taštičkového matraca nie je zlou voľbou, ak jeho výrobca pri výrobe použil antialergické peny. V oboch prípadoch sa však oplatí pamätať na pravidelné vysávanie matraca a, ak to poťah matraca umožňuje, raz za čas ho vyprať.

Nezabudnite tiež, že ani ten najlepší matrac s antialergickými vlastnosťami nebude plniť svoju úlohu, ak ho budete používať napríklad priamo na podlahe, a nie na kvalitnom ráme alebo špeciálne navrhnutej kontinentálnej posteli. Po prvé, matrac musí „dýchať“, čo je na tvrdej podlahe prakticky nemožné. Po druhé, na podlahe sa zhromažďuje najviac alergénov. Čím vyššie je matrac umiestnený nad podlahou, tým lepšie pre alergikov (ale aj zdravšie pre každého bez alergií).

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané