Čo a ako často je potrebné doma čistiť a upratovať? Upratovanie domácnosti baví málokoho, ale vyhnúť sa tejto činnosti nejde

Zdieľať
Čo a ako často je potrebné doma čistiť a upratovať?
Čo a ako často je potrebné doma čistiť a upratovať? Foto: www.gettyimages.com

Upratovanie domácnosti baví málokoho, ale vyhnúť sa tejto činnosti nejde

Ale ako často treba upratovať?
Niektoré veci sú všeobecne známe. Zhruba raz týždenne sa utiera prach, vysáva sa a vytiera sa podlaha. S toaletou to býva ťažšie, tam sa upratuje väčšinou častejšie.

Ak máte domáce zviera či deti, robíte toto všetko samozrejme oveľa častejšie.

lstý denník poskladal dáta z najrôznejších prieskumov, vedeckých štúdií a vyjadrení expertov a dal dohromady akýsi súpis, ako často a čo doma čistiť.

A tu je výsledok!

Kuchynská linka – denne

Samozrejme nemusíte denne vypratať všetky skrinky a šuplíky, ale pracovnú plochu linky čistite každý deň – ideálne prípravkom, ktorý dezinfikuje a ničí baktérie. Práve plochy, ktoré prichádzajú do styku s najrôznejšími potravinami, sú ich živnou pôdou. A veľkú pozornosť venujte okoliu drezu a drezu samotnému vrátane batérie.

Napríklad v hubkách na riad sa mikroorganizmy udomácňujú až extrémne rady.  Po každom použití hubku dôkladne prepláchnite vodou so saponátom a nechajte ju na suchom mieste. A po týždni používania ju vyhoďte a vymeňte za novú.

Mikrovlnka – dvakrát týždenne

Používate mikrovlnnú rúru skutočne pravidelne (v podstate denne)? Potom by ste ju mali dvakrát týždenne naozaj dôkladne vyčistiť. Je potrebné ju zbaviť mastnoty a prípadných zvyškov jedla. Takže žiadne kozmetické pretretie, ale opäť dezinfekcia, skvele napríklad funguje voda s trochou octu.

A samozrejme kedykoľvek sa vám v mikrovlnke prihodí nejaká nehoda a jedlo sa dostane mimo tanier či misku, musíte všetko dôkladne umyť a nie len tak narýchlo zotrieť z najhoršieho.

Počítač – raz týždenne

Na klávesnici pravidelne používaného počítača je až päťkrát viac baktérií ako na záchodovej doske. A na vine nie sú len „špinavé ruky“, ale aj fakt, že veľa ľudí nad klávesnicou konzumuje najrôznejšie jedlo, kýcha u neho, kašle a podobne.

Takže ideálne vraj je raz týždenne klávesnicu ošetriť dezinfekčným sprejom určeným práve na klávesnice a PC techniku, zotrieť handričkou a potom ešte starostlivo vyčistiť priestor medzi jednotlivými klávesmi.

Posteľná bielizeň – raz za 14 dní

Ak sa každý večer sprchujete (kúpete) a spíte v pyžame či nočnej košeli, stačí vraj meniť obliečky raz za štrnásť dní. Po prvé kúpeľom očistíte sami seba, po druhé vďaka nočnému oblečeniu obmedzíte kontakt posteľnej bielizne s vaším telom. Pokiaľ ale spíte zásadne nahí a nie vždy sa pred spaním umývate, meňte obliečky každý týždeň.

Chladnička – raz za mesiac

Pri bežnej prevádzke je potreba raz za mesiac dôkladne umyť chladničku, obzvlášť potom priestory, kde skladujete obalom nechránenú zeleninu (tam výskyt baktérií až 750 krát vyšší ako v ostatných častiach chladničky). Áno, musíte chladničku kompletne vyprázdniť a celé jej vnútorné priestory utrieť. Opäť dobre funguje napríklad voda s octom.

A nezabúdajte na jedno pravidlo: kedykoľvek sa vám v chladničke čokoľvek vyleje či tam „zabudnete“ napríklad zhnité paradajky, umyte všetko hneď. Tieto nečistoty sú totiž nielen zdrojom nepríjemného zápachu, ale aj baktérií a plesní.

Matrac – raz za dva mesiace

Aj keď je matrac chránený plachtou , aj cez neho sa do matraca dostane rad nečistôt, baktérií a roztočov, takže ho treba pravidelne čistiť. Ideálna frekvencia (v prípade, že na danom matraci spíte denne) je jedenkrát za dva mesiace.

Jednou z možností je dať dole z matraca snímateľný povlak a vyprať ho v práčke aspoň na päťdesiat stupňov. Druhá možnosť je matrac vysať, následne nasypať jedlú sódu, tú mierne rozotrieť kefkou a potom všetko opäť veľmi dôkladne povysávať.

Vankúše – raz za štvrť roka

O posteľnej bielizni bola reč, ale zabúdať by ste nemali ani na vankúš samotný. Tie je vraj dobré vyprať či nechať odborne vyčistiť zhruba raz za štvrť roka. Inak sa roztočov nezbavíte!

Koberce – raz až dvakrát do roka

Tu záleží samozrejme na tom, ako namáhaný koberec je. Je rozdiel, či ho máte v obývačke a preháňa sa po ňom celá rodina, alebo v spálni, kam idete len večer spať a ráno tam vstanete. A svoju úlohu samozrejme zohráva aj to, či máte deti, domácich miláčikov a podobne.

Všeobecne sa ale dá povedať, že dôkladne vyčistiť (tepovačom či parným čističom na koberce) by ste ich mali raz až dvakrát do roka.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané