Veľká zásobáreň vitamínu C, čistič organizmu, antioxidant, liečebný prostriedok pri boji s chrípkou aj zdroj mnohých účinných látok pre upokojenie, prejasnenie a zosvetlenie pokožky, tým všetkým a mnohými ďalšími skvelými účinkami sa môžu chváliť citróny. Aj keď sa jedná o exotické ovocie, je našťastie aj v našich podmienkach ľahko dostupné. Poradíme vám, ako jeho účinky využiť na maximum.
Citróny liečia už od stredoveku
Už stredovekí moreplavci spievali chválu na citrusové plody. Práve tie ich chránili pred skorbutom, čo bol morský mor. Zvesť o takmer zázračných účinkoch citrónov sa rozniesla veľmi rýchlo aj v kláštoroch. Citróny na potlačenie nádchy aj zmiernenie horúčky používala pre svoje rehoľníčky napríklad aj abatyša Hildegarda. Aj v súčasnosti venujeme náležitú pozornosť tomuto ovociu predovšetkým v období nestáleho počasia, kedy nám hrozí prechladnutie a chrípka, či bolesti v krku. Nie je to ale málo? Veď vzhľadom ku skvelým vlastnostiam a mnohým takmer zázračným účinkom nám toho môžu citróny ponúknuť oveľa viac.
Posilnenie imunity a tvorba kolagénu
Vitamín C obsiahnutý v citrónoch využíva náš organizmus nielen k posilneniu obranyschopnosti, ale aj k tvorbe kolagénu. Ten sa podieľa na dobrom stave a tvorbe spojivových tkanív a taktiež prispieva k rýchlemu hojeniu rôznych rán a škrabancov. Vďaka vitamínu C obsiahnutom v citróne dochádza k zníženiu hladiny histamínu v našom organizme. V dôsledku toho nám menej slzia oči a upcháva sa nos. Látky posilňujúce imunitu pomáhajú nielen s uzdravením kože, ale tiež bránia niektorým bunkovým zmenám, ktoré by mohli viesť napríklad až k rakovine. Ako silný antioxidant pomáha vitamín C chrániť srdce a znižuje hladinu nestabilných minerálov – voľných radikálov.
Prevencia vďaka citrónovej šťave
Hoci sú citróny samy o sebe kyslé, dokážu nám pomôcť s odkyslením organizmu. Postačí, keď budeme užívať pri prekyslení žalúdka 3x denne 1 kávovú lyžičku čerstvo vylisovanej citrónovej šťavy. V citrónoch obsiahnutá kyselina citrónová znižuje vylučovanie vápnika, dokáže preto čiastočne preventívne pôsobiť proti vzniku obličkových kameňov. Citrátové lieky možno nahradiť prísunom 2,5 litra vody so šťavou (nesladenú!) Z jedného väčšieho citróna.
Liečivé účinky citrónovej kôry
Z citrónov lieči nielen získaná šťava, ale aj citrónová kôra. Tá je veľmi vhodným prostriedkom liečby artrózy, dna a reumatizmu, lebo dokáže z organizmu odvádzať kyselinu močovú. Navyše zabraňuje vzniku krvných zrazenín, kôrnateniu ciev znižuje krvný tlak a dokonca posilňuje činnosť pečene a žlčníka.
Svoje využitie nájde aj biela – vnútorná kôra citróna nazývaná albedo. Tá obsahuje veľké množstvo rastlinného antioxidantu citrínu. Ten dokáže účinne posilňovať žilové steny aj vlásočnice a vďaka tomu znižuje ich bolestivosť, čo možno považovať zároveň za prevenciu vzniku kŕčových žíl. V súčasnosti sa skúma vplyv v kôre obsiahnutej látky limonénu, o ktorom sa vedci domnievajú, že dokáže pôsobiť proti vzniku nádorov. Výskum je zameraný na prevenciu a liečbu rakoviny prsníka. Navyše je zistené, že limonén posilňuje činnosť pečene.
Tinktúra z citrónovej kôry ako prevencia
Ako prevenciu môžeme užívať denne niekoľko kvapiek vo forme tinktúry. Tú si jednoducho pripravíme z kôry dvoch chemicky neošetrených citrónov a 2 dl 60% liehu. Umytú kôru v biokvalite zalejeme liehom a necháme na teplom mieste 2 týždne lúhovať. Dvakrát denne zmes pretrepávame. Po štrnástich dňoch lúhovania precedíme a vzniknutú tinktúru nalejeme do tmavej fľaštičky. Následne užívame 3x denne 15 kvapiek rozpustených v 2 dl vody. Kôra je vhodná na užívanie po dobu 6 týždňov.
S citrónom proti …
- migréne – 3 kvapky citrónovej šťavy nakvapkajte do každej nosovej dierky
- zápche – nápoj zo 4 dl teplej vody zmiešajte s 1 dl citrónovej šťavy. Nápoj pite ráno na lačno po dobu 3 týždňov.
- zápalom v dutine ústnej – denne po dobu piatich dní vyplachujeme ústnu dutinu čerstvou šťavou z citróna
- bolesti v krku – zmiešajte 1 lyžicu kvalitného tekutého medu a polovičku lyžičky práve vylisovanej citrónovej šťavy. Všetko dobre premiešajte a zmes pocucávejte.
Zábaly pre krásne zdravé chodidlá
Na noc pre zlepšenie vzhľadu päty a uzdravenie prasklín použite zmes vazelíny s citrónovou šťavou. Večer si nohy dôkladne umyte a osušte. Akonáhle sú nohy dokonale čisté, ponorte ich na 15 minút do teplej vody a potom na ne aplikujte zmes z 1 lyžičky vazelíny a citrónovej šťavy. Všetku hmotu vmasírujte do prasklín na pätách, prípadne aj na chodidlách. Na nohy si navlečte čisté bavlnené ponožky, ktoré uchovajú teplo a zvýšia tak účinok zmesi. Ráno nohy opäť umyte. Postup môžete opakovať po niekoľko nocí, kým sa chodidlá opäť nezacelia.
Prejasnenie a zosvetlenie pokožky
Vedeli ste, že citrónovou šťavou je možné rozjasniť si a zosvetliť pokožku a tiež ju celkovo upokojiť? Šťava z citróna zaberá aj na pehy a starecké škvrny na rukách. Čerstvú šťavou z citróna si nanesieme na pol hodiny na miesta ako je výstrih, ruky, alebo pokožka tváre a po pol hodine pôsobenia zmyjeme. Ošetrené miesta natrieme krémom. Na tvár si môžeme prichystať tiež masku z ušľahaného bielkového snehu z dvoch vajec a lyžice citrónovej šťavy. Prísady sa po zmiešaní nanesú na tvár alebo dekolt a nechajú sa pôsobiť 20 minút. Potom sa zmyjú.
Ako je vidieť citróny majú naozaj mimoriadne schopnosti, a to v mnohých smeroch. Zďaleka sme týmto nevyčerpali všetky ich možnosti vylepšenia nášho vzhľadu a zdravia, ale rozhodne sme sa snažili o to, aby sme v našich čitateľoch vzbudili väčší záujem o čo najrôznejšie spôsoby využitia citrónov.
Upozornenie pre citlivé osoby: kvôli konzumácii kôry u niektorých odporúčaných postupov je potrebné zakúpiť citróny v biokvalite, ktoré nie sú chemicky ošetrené. Pri užívaní citrónovej šťavy odporúčame opatrnosť u osôb so zvýšenou citlivosťou pri kontakte s pokožkou i sliznicami.