Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
  • Dobré rady a nápady
  • Zdravie
  • Čistíte si uši týmito vatovými tyčinkami? Ohrozujete svoje zdravie a robíte obrovskú chybu: Po prečítaní ich ihneď vyhodíte a ochránite svoje uši i sluch pred infekciami!

Čistíte si uši týmito vatovými tyčinkami? Ohrozujete svoje zdravie a robíte obrovskú chybu: Po prečítaní ich ihneď vyhodíte a ochránite svoje uši i sluch pred infekciami!

reklama:
00.png

Každý z nás ich určite doma má, ale používame ich  pravdepodobne úplne nesprávne, a dokonca si nimi môžeme ublížiť. Reč je samozrejme o vatových tyčinkách. Môžeme ich využiť na rade kozmetických účelov, ale najčastejšie ich  využívame na čistenie zvukovodu. Určite  už ste ale počuli, že by sa to robiť nemalo a že si tak môžete skôr ublížiť ako pomôcť. Prečo to tak je a ako si teda uši najlepšie čistiť?

Prečo je maz užitočný?

V prvom rade je totiž potrebné si uvedomiť, že ušný maz nie je niečo nežiaduceho, ale predovšetkým veľmi dobrá vec, ktorá náš zvukovod chráni pred baktériami a nečistotami. Vďaka mazu nepreniknú až k ušnému bubienku, ale zastavia sa po ceste zvukovodom a tá najcitlivejšia časť nášho ucha je chránená.

Prečo sú vatové tyčinky nebezpečné?

Predovšetkým nám pomáhajú odstraňovať maz, ktorý by sa ale v uchu mal prirodzene nachádzať. Po druhé existuje aj ďalšie nebezpečenstvo v podobe možného poškodenia ušného bubienka. Ak si tyčinkou zájdete príliš hlboko, môžete si skutočne vážne ublížiť, hoci to nie je tak častý scenár. Čo je ďaleko nebezpečnejšie je fakt, že si týmto pohybom neustále posúvate maz hlbšie do zvukovodu, kde môže vytvárať tuhú zátku, ktorú už von dostane len ušný lekár. S takým štupľom v uchu budete horšie počuť, môžete pociťovať aj nepríjemný tlak alebo hučanie v hlave.

Ako uši správne čistiť?

Ak Vás trápi nadbytok kožného mazu, s ktorým si neviete rady, máte hneď niekoľko možností, ako ho riešiť:

Oplatí sa zájsť si k lekárovi a nechať si ucho odborne vyšetriť. Možno príde na dôvod nadbytočnej tvorby mazu a poradí Vám, ako sa ho zbaviť.
Tyčinky zahoďte úplne, alebo ich  používajte len veľmi výnimočne a šetrne. Uchopte  prsty hneď pri vatovej špičke a iba ľahko s nimi vytrite okraj ucha, hlbšie nezachádzajte.
Kúpte si čistiaci sprej v lekárni a postupujte podľa návodu.

Vatové tyčinky si radšej vôbec nekupujte, nech Vás to zbytočne neláka. Za problémy, ktoré si môžete spôsobiť, ani pocit krátkodobého čistého ucha nestojí. K vonkajšiemu umytiu uší Vám postačí navlhčená špongia alebo kozmetický obrúsok.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 9. septembra 2020

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.