Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čím viac zabúdate, tým viac inteligentný ste. Nový výskum prišiel s prekvapivými výsledkami

reklama:
zabúdanie
zabúdaniewww.gettyimages.com

Zabúdanie všetkého možného nie je záležitosťou len našich babičiek. Každý z nás občas hľadá kľúče, peňaženku, dokonca aj na parkovisku zaparkované auto. Pozor, vedci tvrdia, že práve krátkodobá pamäť upozorňuje na našu vysokú inteligenciu. Nie je medzi nami nikto, kto by to nepoznal. Stane sa aj niekoľkokrát týždenne, keď niečo hľadáme. Veta, ktorú každý dobre pozná: „Kam som to, sakra, položil/a?“

Či už hľadáte peňaženku, doklady, kľúče od domu, od auta alebo dokonca samotné auto. Väčšinu domácich vecí robíme už tak nejako automaticky, vypneme domáce spotrebiče, zhasneme, zamkneme dvere a odchádzame. V tom momente po odchode je možné, že kľúče nejako chýbajú. Pri každodenných činnostiach, vzhľadom na ich rutinu, sa nám v hlave odohrávajú úplne iné myšlienky. Potom, keď si človek uvedomí, že z domu odišiel, začne kľúče hľadať, či ich vôbec má.

žena
ženawww.gettyimages.com

Na univerzite v Toronte na túto tému začali s výskumami. Vedci Paul Frankland a Blake Richards tvrdia, že zabúdanie je známka inteligencie. Chytrí ľudia vraj totiž myslia na dôležitejšie veci, než je ukladanie vecí. Čím viac budeme zabúdať na bežné veci, tým budeme inteligentnejší? Tu je postup, ako sa niečomu vyvarovať.

Postup ako na to

  1.  Treba si uvedomiť, kedy sme danú vec videli naposledy. Kde sme sa práve pohybovali, keď sme vec stratili.
  2.  Je dobré si spomenúť úplne na všetko, teda s kým sme hovorili, o čom sme sa bavili a možno vám to „cvakne“.
  3.  Najčastejším problémom býva, že je na bežnom mieste, kam ju odkladáme, len sa zle pozeráme.
  4.  Pri zlom hľadaní sa už objavujú známky paniky, preto napríklad tie kľúče nemôžeme nájsť.
reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 9. apríla 2022

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.