Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čierny čaj pre vaše zdravie

reklama:

Ak sa pozrieme na zoznam odporúčaných nápojov, patrí sem klasická čistá voda, rovnako ako je odporúčaný aj zelený čaj . Ale aj čierny čaj je veľmi vhodný. Bude vám chutiť, ak zvolíte naozaj ten kvalitný, kupovaný v osvedčenej predajni, môžete prospieť svojmu zdraviu.

Tu sú hlavné dôvody, prečo čierny čaj piť a v čom všetkom vám vie prospieť.

Black tea marke.jpg

Ideálny na vysoký krvný tlak

Vďaka nemu môžete celkom výrazne znížiť krvný tlak. Pokiaľ na neho trpíte, je čierny čaj vhodným doplnkom klasickej liečby a životného štýlu. Je dobré pripomenúť, že dané účinky boli overené aj v rámci štúdií. V nich bolo preukázané, že za niekoľko mesiacov dokážu už iba tri šálky čierneho čaju denne pomôcť pacientom, ktorí majú ťažkosti s krvným tlakom. Ak ste v tejto skupine, rozhodne odporučíme zaradiť aj do svojho pitného režimu. A to aj preto, že dokáže znížiť oba druhy. Teda tlak diastolický, tak i tlak systolický.

Skvelý ako prevencia proti mŕtvici, alebo infarktu

Je dobrým pomocníkom práve preto, že dokážete znížiť riziká, ako je infarkt a tiež mŕtvica . A čísla sú pomerne zaujímavé, nakoľko pri pravidelnom každodennom pití čierneho čaju dôjde k tomu, že sú riziká znížené až o dvadsať percent. To sú výsledky podložené štúdiami, ktoré tak potvrdzujú, že aj tu je vhodné mať čierneho čaju pravidelný prísun.

Pomôže vašim ústam

Nielen, že dokáže pôsobiť v oblasti vášho krvného obehu. Začne pozitívne pôsobiť už v čase, keď ho máte vo svojich ústach. Obsahuje totiž celý rad látok, ktoré im len prospievajú. A ako konkrétne? Stačí vypiť šálku čierneho čaju a máte istotu, že:

Sa znižuje tvorba plaku
Sa menej tvoria baktérie
Sa odstraňujú zápaly
Tu však musíme upozorniť na dve možné riziká. Čaj by ste mali piť výhradne len bez cukru. Keď už hľadáte sladkú variantu, vyberte niektoré z prírodných sladidiel . Druhým rizikom je nadmerné pitie čierneho čaju. Vzhľadom k svojej farbe totiž môže byť problémom zafarbenia zubov. Pri menšej konzumácii však nehrozí.

Pomôže s krvným cukrom

Trpíte cukrovkou, alebo vám posledné mesiace hodnoty krvného cukru stúpajú? Ak áno, nezabudnite ako na úpravu jedálnička, tak aj na to, že by ste mali začať piť dostatok čierneho čaju.  Keďže je preukázateľne doložené, že pravidelná konzumácia čierneho čaju môže znížiť riziko cukrovky druhého typu až o 70 percent. Je to dané hlavne tým, že tento typ je skôr civilizačnou chorobou, než zdravotným problémom ako takým. Optimálnym množstvom sú dve šálky denne. Samozrejme podobne ako v predchádzajúcich prípadoch, aj tu myslite na to, že čaj musí byť bez cukru .

Obsahuje širokú škálu antioxidantov

Obsahuje širokú škálu antioxidantov, ktoré veľmi výrazne pomáhajú hneď v niekoľkých ohľadoch.

Eliminujú voľné radikály
odstraňujú toxíny
Eliminujú ťažké kovy
Opäť stačí len jedna jediná vec, a to je pravidelné pitie daného čaju. Tu je veľmi dôležité, aby išlo o čaj prírodný a kvalitný. Pokiaľ pôjde o taký, ktorý nebude dokonalý, tak nebude mať nielen takéto účinky, aké mať má, ale tiež do svojho tela môžete mnoho škodlivých látok aj dostať. A to je kontraproduktívne.

Black tea banner 1.jpg

 Ideálny proti rakovine

Pretože antioxidanty sú v čiernom čaji zastúpené v pomerne veľkom množstve, má vplyv aj na to, že dokážu dobre chrániť vaše bunky. To vedie k tomu, že čierny čaj môžeme označiť aj za nápoj, ktorý môže poslúžiť ako dobrá prevencia rakoviny a samotného bujnenia. Nejde pochopiteľne o zázrak, ktorý by zvládol všetko. Ak ale chcete žiť zdravo a chcete riziko tejto zákernej chorobe znížiť, môže čierny čaj pomôcť.

Vie vás omladiť

Aj tento dôvod je ľahko spojený s antioxidantmi. Tie totiž môžu veľmi dobre brániť predčasnému starnutiu . Ak zaistíte pravidelný prísun čaju, podpíše sa to pozitívne na tom, že bunky vášho tela budú starnúť oveľa pomalšie. Tiež pravidelným pitím čaju zaistíte to, že vaše telo bude optimálne hydratované. A to znamená, že budete mať aj dostatočne hydratovanú pokožku, čo sa podpíše na jej kráse.

Super pre hydratáciu – ideálny tiež v lete

Je lepšie dať si radšej čierny čaj, a najlepšie potom bez cukru, a vlažný. Je nielen zárukou, že dodržíte ten správny pitný režim, ale je tiež dobrou zárukou v súvislosti s tým, že celkom jednoducho a rýchlo zaženiete smäd. Aj toto je dôvod, prečo čierny čaj rozhodne nepodceňovať a prečo ho piť doslova celý rok.

Obsahuje prospešné látky

alkaloidy (kofeín, teofylín a teobromín)
aminokyseliny
uhľohydráty
proteíny
chlorofyl
fluorid
hliník
minerály a stopové prvky
prchavé organické zlúčeniny, ktoré prispievajú k jeho zápachu a chuti
Čierny čaj tiež obsahuje polyfenoly, chemické zlúčeniny, ktoré chránia rastliny pred ultrafialovým žiarením alebo škodlivými choroboplodnými patogénmi. Napríklad flavonoidy sú druh polyfenolu. Trebárs zdravotné prínosy červeného vína sú najmä v tom, že víno obsahuje flavonoidy. Ak sú tieto polyfenoly konzumované ľuďmi, majú antioxidačný účinok. A antioxidanty môžu potlačiť aktivitu buniek voľných radikálov. Voľné radikály môžu poškodiť zdravie a poškodzovať, meniť a dokonca zabíjať bunky v tele. Voľné radikály prispievajú k rozvoju mnohých chorôb a stavov, ako je ateroskleróza a niektoré druhy rakoviny.

Proti ateroskleróze

Oxidačný proces v čiernom čaji, ktorý dodáva listom hnedú farbu, môže byť tiež spojený s potenciálnymi prínosmi čierneho čaju pre zdravie. Ateroskleróza je vlastne nárast plaku v stenách akejkoľvek tepny v tele. To môže následne viesť k koronárnym ochorením srdca a chronickým ochorením obličiek. A voľné radikály opäť silno prispievajú k tomuto stavu.

Štúdia z roku 2004 vykonaná výskumníkmi na univerzite v Marylande o škrečkoch spojila antioxidanty obsiahnuté v zelenom a čiernom čaji s bojom proti voľným radikálom, ktoré spôsobujú aterosklerózu. Boli odporúčané tri šálky kvalitného čierneho čaju denne – tie potom znižujú riziko aterosklerózy o 11 percent . A ďalšie preskúmanie publikované v Európskom časopise o klinickej výžive naznačuje, že pitie 3 alebo viac šálok čaju denne môže poskytnúť ochranu pred koronárnymi ochoreniami srdca .

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 19. januára 2018

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.