Čierne ríbezle stoja oproti červením a bielim tak trochu v pozadí. Deťom moc nechutia a tmavé nevzhľadné guličky nelákajú ani dospelých. Kým červený je otrhaný do poslednej guľky, čierny zostáva nedotknutý. Čierne zlato záhradky je trošku opomínané, ale neprávom. Čierne ríbezle totiž obsahujú veľké množstvo vitamínov a antioxidantov, ktoré dokážu účinne bojovať proti mnohým civilizačným chorobám. Navyše posilňuje imunitu, má protizápalové účinky a využitie nájdu aj listy.
Denná dávka vitamínov v jednej porcii
Verili by ste, že v jednej porcii čiernych ríbezlí sa skrýva takmer denná dávka potrebných vitamínov? Áno, nie je potrebné kupovať drahé preparáty, pretože čierne ríbezle obsahujú 150-220 mg vitamínu C na 100 gramov plodov, čo je najviac zo všetkých bežne dostupných ovocných druhov. Okrem obrovskej dávky céčka obsahuje vitamíny A, P, E a radu B. Bobule skrývajú tiež celý rad flavonoidov, pektínov (najmä resverastrol), ktorý účinne obmedzuje rakovinové bujnenie, a silice. Z minerálov sú obsiahnuté hlavne železo, vápnik, horčík, mangán alebo draslík. Jemne zvieravú chuť spôsobujú triesloviny.
Na hnačku aj proti rakovine
Pokračujte v čítaní článku na ďalšej stránke
Práve posledne spomínané triesloviny efektívne pomáhajú pri hnačkách, naopak antioxidanty chránia bunky pred voľnými radikálmi. Okrem toho sú to tiež látky, ktoré sú nápomocné v boji proti cukrovke, demencii, starnutiu buniek, tkanív a kôrnatenie ciev. V čase viróz a prechladnutí je vhodná konzumácia čiernych ríbezlí pre potopudné účinky. Problémy s obličkami a močovými cestami, aj tu pomôže čierne ríbezle, ktorý je známy močopudnými a dezinfekčnými účinkami. Pravidelným zobáním bobuliek ríbezlí znížite pravdepodobnosť hypertenzie a žalúdočných vredov. Rovnako ako ostatné čierne ovocie je účinný proti chudokrvnosti. Okrem bobuliek majú zvláštne schopnosti tiež listy.
Listy na vyrážky a boľavé kolená
Trápia vás dlhodobo vyrážky alebo akné? Pripravte si vývar z čerstvých listov z čiernych ríbezlí a podráždenú kožu umyte. Odvar môžete pridať priamo do kúpeľa. Použitie odvaru je možné tiež na prípravu teplých obkladov na kĺby. Stačí totiž vylúhovať asi 30 listov v 500 ml vriacej vody, namočiť do teplého odvaru látku, priložiť na boľavé koleno, členok alebo lakeť, zaistiť fólií a prikryť teplým uterákom alebo utierkou, nechať pôsobiť po celú noc. Čaj zo sušených listov (jedna lyžička nasušených listov na 1 hrnček) naopak ocenia ženy pri ženských ťažkostiach, únave alebo slabosti.