Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čierna ryža, dokáže s našim telom doslova zázraky

reklama:

Čoskoro sa ryža presunie z kategórie bežných potravín na ďaleko dôležitejšie pozíciu…

Čo obsahuje čierna ryža?

Diet nutrition_nutrition_is black rice better_3847x2564_000015459916 1024x768.jpg
Čierna ryža je veľmi výživná a obsahuje veľké množstvo vitamínu E a B.
V čiernej ryži tiež nájdeme veľa minerálov, za zmienku rozhodne stojí vysoký obsah horčíka aj železa.
Obsahuje veľa anotkyanov. Jedná sa o rastlinné pigmenty s veľmi dobrými antioxidačnými vlastnosťami, ktoré môžeme nájsť aj v čučoriedkach, ale čierna ryža ich má oveľa viac než väčšina ostatných potravín. Pôsobia ako prevencia proti rakovine.
Majú silné protizápalové účinky.
Zlepšujú zrak.
Chránia srdce i celú obehovú sústavu.

Čierna ryža a zápaly
Čierna ryža dokáže tlmiť zápal, ktorý je podstatou alergických ochorení, ako sú napríklad senná nádcha, astma a iné ochorenia. Tento účinok bol dokázaný už na pokusoch na bunkových kultúrach, pri ktorých sa zistilo, že látky z otrúb z čiernej ryže dokážu potlačiť uvoľňovanie histamínu, ktorý je jedným z aktérov uplatňujúcich sa pri vzniku zápalu. Otruby sú odpadové produkty vznikajúce pri spracovaní obilia, kedy sa odstraňuje povrchová časť zrna. Práve otruby obsahujú zdraviu prospešnú vlákninu, vitamíny a minerály. A práve extrakty z otrúb z čiernej ryže použili vedci pri svojich experimentoch na tému alergie.

Čierna ryža versus hnedá ryža

Brownrice_cover.jpg
Po injekčnej aplikácii sa u laboratórnych myší zredukoval kožný alergický zápal o 32% a zároveň sa znížila produkcia ďalších látok, ktoré prispievajú k vzniku zápalu. Keď vedci začali laboratórne myši kŕmiť stravou, ktorú z desiatich percent tvorili práve otruby z čiernej ryže, znížili tak svrbenie, ktoré je spojené s alergickou kontaktnou dermatitídou. Extrakty z otrúb hnedej ryže, ktorú po odstránení jej povrchových vrstiev poznáme ako bielu ryžu, takéto účinky nemali.

Možno teda čaká čiernu ryžu veľká budúcnosť a stane sa nielen dôležitou súčasťou jedálnička alergikov, ale tiež súčasťou protizápalovej liečby i prevencie alergických ochorení

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 12. apríla 2019

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.