Čoskoro sa ryža presunie z kategórie bežných potravín na ďaleko dôležitejšie pozíciu…
Čo obsahuje čierna ryža?
Čierna ryža je veľmi výživná a obsahuje veľké množstvo vitamínu E a B.
V čiernej ryži tiež nájdeme veľa minerálov, za zmienku rozhodne stojí vysoký obsah horčíka aj železa.
Obsahuje veľa anotkyanov. Jedná sa o rastlinné pigmenty s veľmi dobrými antioxidačnými vlastnosťami, ktoré môžeme nájsť aj v čučoriedkach, ale čierna ryža ich má oveľa viac než väčšina ostatných potravín. Pôsobia ako prevencia proti rakovine.
Majú silné protizápalové účinky.
Zlepšujú zrak.
Chránia srdce i celú obehovú sústavu.
Čierna ryža a zápaly
Čierna ryža dokáže tlmiť zápal, ktorý je podstatou alergických ochorení, ako sú napríklad senná nádcha, astma a iné ochorenia. Tento účinok bol dokázaný už na pokusoch na bunkových kultúrach, pri ktorých sa zistilo, že látky z otrúb z čiernej ryže dokážu potlačiť uvoľňovanie histamínu, ktorý je jedným z aktérov uplatňujúcich sa pri vzniku zápalu. Otruby sú odpadové produkty vznikajúce pri spracovaní obilia, kedy sa odstraňuje povrchová časť zrna. Práve otruby obsahujú zdraviu prospešnú vlákninu, vitamíny a minerály. A práve extrakty z otrúb z čiernej ryže použili vedci pri svojich experimentoch na tému alergie.
Čierna ryža versus hnedá ryža
Po injekčnej aplikácii sa u laboratórnych myší zredukoval kožný alergický zápal o 32% a zároveň sa znížila produkcia ďalších látok, ktoré prispievajú k vzniku zápalu. Keď vedci začali laboratórne myši kŕmiť stravou, ktorú z desiatich percent tvorili práve otruby z čiernej ryže, znížili tak svrbenie, ktoré je spojené s alergickou kontaktnou dermatitídou. Extrakty z otrúb hnedej ryže, ktorú po odstránení jej povrchových vrstiev poznáme ako bielu ryžu, takéto účinky nemali.
Možno teda čaká čiernu ryžu veľká budúcnosť a stane sa nielen dôležitou súčasťou jedálnička alergikov, ale tiež súčasťou protizápalovej liečby i prevencie alergických ochorení