Ich konzumácia má naozaj prospešné účinky. Okrem využitia v liečbe môžu byť aj skvelým hlavným pokrmom. Obe tieto potraviny vedia z obyčajného jedla vykúzliť naozajstný gurmánsky zážitok.
Cibuľa
Ako lieči :
Cibuľa obsahuje látku alliin (rovnako ako cesnak). Táto látka je prírodným antibiotikom, ktoré nám pomáha liečiť zápaly aj infekcie. Okrem iného cibuľa obsahuje vitamíny B, C a E. Z minerálov sú to potom napríklad vápnik, sodík, draslík, horčík, meď a zinok. Na kašeľ sa užíva cibuľová šťava s cukrom alebo čaj z cibule. Ten uľahčí dýchanie a zničí škodlivé mikroorganizmy v dýchacom ústrojenstve. Okrem toho cibuľa podporuje trávenie a posilňuje žalúdok a črevá.
Výhody :
Veľkou výhodou cibule je, že dokáže výrazne znížiť krvný tlak. V niektorých prípadoch dokáže úplne nahradiť lieky. Znižuje tiež cholesterol v krvi a údajne je aj afrodiziakom.
Nevýhody :
Cibuľa je typická svojím nepríjemným zápachom a možno pri jej príprave uroníte nejakú tú slzu. Nepríjemný zápach po požití cibule môžete čiastočne odstrániť, keď zjete pár lyžíc bieleho jogurtu alebo vypijete pohár mlieka. Pre svieži dych sa tiež odporúča žuvanie kúsku škorice alebo klinčekov.
Tipy na použitie:
cibuľová šťava
Príprava šťavy je úplne jednoduchá: Cibuľu pokrájajte, premiešajte s lyžicou medu a nechajte stáť. Za chvíľu stačí do misky s cibuľou ponoriť lyžičku a zistíte, koľko šťavy sa z cibule uvoľnilo. Možno ju prehĺtať po lyžičkách, prípadne si ju pridajte do vlažného čaju.
tinktúra z cibule
Cibuľu nakrájajte na kolieska a vložte napríklad do zaváracieho pohára. Zalejte čistou vodkou a nechajte odstáť 10 – 15 dní na teplom mieste. Potom tinktúru dávkujeme trikrát denne po tridsiatich kvapkách.
dezinfekcia
Čerstvou šťavou z cibule môžete dezinfikovať rôzne hnisajúce zranenia. Šťavu kvapkajte rovno do rán.
Cesnak
Ako lieči :
Cesnak je tiež prírodné antibiotikum. A to z toho dôvodu, že obsahuje alliin, ktorý sa mení na allicín, čo je veľmi účinné antibiotikum, navyše na prírodnej báze. Okrem iného cesnak obsahuje minerálne látky, ako sú železo, sodík, draslík, fosfor, zinok, jód, vápnik, horčík a ďalšie. Obsahuje tiež vitamíny a, B, C a kyselinu listovú.
Výhody :
Cesnak pomáha pri ochorení dýchacích ciest. V prípade chrípky alebo prechladnutia nám pomáha vykašliavať a v prípade zápalu mandlí sa odporúča žuť jeden strúčik cesnaku čo najdlhšie to pôjde – uľaví sa vám! Cesnak pomáha tiež pri problémoch s trávením, dokáže totiž vyhubiť črevné parazity, a pomáha pri infekciách žalúdka. Podľa niektorých štúdií je pravidelná konzumácia cesnaku účinnou prevenciou proti rakovine.
Nevýhody :
Niektorí ľudia sa cesnaku vyhýbajú kvôli jeho typickému zápachu. Ovšem toho sa dá zbaviť, keď budete chvíľu žuť listy mäty, zjete pár kúskov čokolády alebo si miesto žuvačky dáte do úst petržlenovú vňať.
Tipy na použitie:
Sirup proti kašľu
Z cesnaku si môžete vyrobiť napríklad sirup proti kašľu. Stačia vám k tomu strúčiky cesnaku, jeden liter mlieka a med. Olúpaný cesnak uvarte v mlieku domäkka a podľa chuti oslaďte medom. Sirup si dávkujte po hodine – vždy jednu čajovú lyžičku.
Zbavte sa akné
Olúpte jeden strúčik cesnaku a vytlačte z neho šťavu. Ak strúčik narežete, pôjde vám to lepšie. Vytlačenú šťavu potom natrite na problematické miesto. Nechajte pôsobiť 15 minút a potom opláchnite.