Chuť na sladké. Čo ju spôsobuje a ako sa jej zbaviť

Zdieľať
sladkosti

Naháňa vás neustála chuť na sladké? Potom by ste mali vedieť, že rafinovaný cukor neprospieva ani vašej postave, ani vášmu celkovému zdraviu. Chceli by ste tentoraz odolať? Máme pre vás jednoduché triky, prostredníctvom ktorých môžete s chuťou na sladké účinne bojovať.

Prečo máme chuť na sladké

Zaujíma vás, prečo vás stále naháňa maškrtenie? Ak máte chuť na sladké, môže za to rozkolísaná hladina cukru v krvi. V prípade, že hladina cukru klesne, vaše telo prostredníctvom chuti na sladké vyžaduje rýchle doplnenie energie vo forme sladkostí. Bohužiaľ, cukor je návykový, a tak sa môžete začať pohybovať v začarovanom kruhu. Nadmiera cukru má vplyv nielen na priberanie na váhe. Cukor spôsobuje aj prekyslenie organizmu, únavu a vyčerpanie, podporuje zavodnenie tela, zaťažuje pečeň a môžete mať kvôli nemu opuchnutú tvár alebo kruhy pod očami. Akým spôsobom sa teda zbaviť závislosti na sladkom?

Ráno raňajkujte bielkoviny

Namiesto ovsenej kaše s ovocím si ráno doprajte poriadne množstvo bielkovín. Či už ide o miešané vajcia alebo biely grécky jogurt alebo skyr. Bielkovinové raňajky vás dostatočne zasýtia, navyše si vďaka nej dlhšiu dobu udržíte rovnovážnu hladinu cukru v krvi.

Do svojho jedálnička zaraďte viac ovocia a zeleniny

Každý deň by ste mali zjesť ideálne 300 gramov zeleniny a 200 gramov ovocia. Tieto plody sú bohaté na vlákninu, ktorá priaznivo pôsobí na pocit sýtosti, takže ani po desiatej nebudete vyhľadávať niečo dobré na zub. Pokiaľ vás stále naháňa chuť na sladké, namiesto čokoládovej tyčinky si dajte jablko alebo mandarínku. Dopriať si môžete aj sušené ovocie, a to napríklad slivky či jablká.

Zlaďte korením či bylinkami

Čím osladiť ovsenú kašu alebo horúci čaj? Zabudnite na rafinovaný cukor, radšej siahnite po korení alebo po bylinkách. Z byliniek je výborným sladidlom stévia sladká, ktorá je ideálna do čaju. Typicky sladké pokrmy (napr. kaša) skúste dochutiť vanilkou, škoricou, muškátovým orieškom alebo kardamómom.

Stavte na zdravé sacharidy

Aby bola vaša chuť na sladké čo najnižšia, je podstatné, aby ste sa vyhýbali rafinovanému cukru. Sacharidy by však mali naďalej patriť do vášho jedálnička. Prijímajte ich vo forme celozrnných obilnín a cereálií. Jedzte teda celozrnné pečivo, celozrnné cestoviny, celozrnnú ryžu či ovsené vločky. Cenným zdrojom zdravých sacharidov sú aj zemiaky, batáty a strukoviny.

Jedzte pravidelne a nehladujte

Aby ste odolali chuti na sladké, je tiež dôležité, aby ste jedli pravidelne v priebehu dňa a rozhodne nehladovali. Svojmu jedlu dajte systém a poriadok. Do toho nezabudnite tiež pravidelne piť. V priebehu dňa vypite ideálne 1,5 až 2 litre čistej neperlivej vody.

Naučte sa zaháňať stres inak ako sladkým

Ste naučená, že v prípade stresovej situácie ihneď siahnete po sladkom? Naučte sa zaháňať stres iným spôsobom. A to intenzívnym športom, prechádzkami v prírode, studenou sprchou alebo meditáciou. A čo je tiež dôležité, sladké nejedzte ani z nudy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané