Chrústovec japonský. Ako ho rozpoznať a zastaviť?

Zdieľať
chrústovec japonský
Chrústovec japonský. Ako ho rozpoznať a zastaviť? Foto: depositphotos.com

Japonský žravý chrobák sa blíži k slovenským hraniciam. Tento invazívny druh, známy ako Popillia japonica, predstavuje vážne riziko pre naše poľnohospodárstvo a ekosystémy. Bez prirodzených predátorov sa rýchlo šíri a spôsobuje značné škody. V článku sa dozviete, ako tento škodca vyzerá, kde bol zaznamenaný a aké opatrenia môžeme prijať na jeho zastavenie.

V posledných rokoch čelí európske poľnohospodárstvo a ekosystémy novej, vážnej hrozbe. Ide o japonského chrobáka (Popillia japonica), známeho aj ako chrústovec japonský. Tento drobný, ale extrémne deštruktívny škodca sa postupne šíri po európskom kontinente a vyvoláva veľké obavy. Tento invázny druh, pôvodom z Japonska, je pre európsku prírodu nesmierne nebezpečný. V domovine jeho populáciu prirodzene regulujú predátori, avšak v Európe ich nemá, čo umožňuje jeho nekontrolované šírenie a množstvo. Odborníci varujú, že ak sa nepodarí zastaviť alebo aspoň spomaliť jeho šírenie, môže dôjsť k rozsiahlym škodám na poľnohospodárskych plodinách, okrasných rastlinách a lesných porastoch.

chrobáky
Chrústovec japonský. Ako ho rozpoznať a zastaviť? Foto: depositphotos.com

Ako ho spoznať?

Chrústovec japonský je drobný, ale nápadný chrobák. Jeho telo, merajúce zhruba centimeter, má kovovo zelenú hlavu a hnedé krovky. Typickým identifikačným znakom sú biele chlpaté prúžky na zadnej polovici tela.

Jeho životný cyklus je úzko spätý s pôdou a vegetáciou. Samičky kladú vajíčka do pôdy, kde sa liahnu larvy. Tieto larvy, známe ako ponravy, žijú v pôde niekoľko mesiacov a živia sa koreňmi rôznych rastlín, najmä tráv. Tento podzemný život spôsobuje značné škody na trávnikoch a pastvinách. Po prezimovaní v pôde sa larvy zakuklia a na jar sa objavujú dospelé chrobáky, ktoré okamžite začínajú s intenzívnym žerom na nadzemných častiach rastlín.

Invázia tohto škodcu bola v Európe po prvý raz zaznamenaná v roku 2014 v severnom Taliansku a od tej doby sa rozšírila na plochu presahujúcu 16 000 km² v severnom Taliansku a Švajčiarsku. V roku 2022 bol prvýkrát zaznamenaný výskyt v Nemecku, konkrétne vo Freiburgu. V lete 2024 boli objavené ďalšie exempláre na juhu Nemecka, čo potvrdzuje postupné šírenie tohto škodcu na sever. Odborníci predpokladajú, že klimatické zmeny, najmä otepľovanie, vytvárajú priaznivé podmienky pre ďalšiu expanziu listokaza japonského do nových oblastí Európy.

Ako ho zastaviť?

V Nemecku vznikol projekt IPM-Popillia, ktorý sa zameriava na ochranu pred týmto škodcom. Bolo nainštalovaných približne sto pascí pozdĺž ciest, železničných prekladísk a podobne. Predpokladá sa totiž, že chrobák je do Nemecka zavlečený, a preto je potrebné ho čo najrýchlejšie odchytiť.

Odborníci varujú, že bez účinných opatrení by sa chrobák mohol v nasledujúcich rokoch rozšíriť do veľkej časti Európy, od Atlantiku po Čierne more a od Stredomoria po severné Nemecko, Veľkú Britániu a južnú Škandináviu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané