Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Christine Costner Sizemore, žena, ktorá mala viac osobností súčasne. Jedna z nich skoro zabila jej dcéru

reklama:
Christine
Christineyoutube.com

Hovorí vám niečo mnohonásobná porucha osobnosti? Je to choroba, počas ktorej sa v človeku nachádza viac ako jedna osobnosť. Predstavte si napríklad, že by ste v sebe mali osobnosť, ktorú by ste nemohli ovládať. Niečo podobné prežívala práve Christine Costner Sizemore. Mala naozaj ťažký život a dokonca o ňom vznikol aj film – The Three Faces of Eve. Narodila sa ako zdravé dieťa, takže nikto nemohol počítať s tým, že sa u nej vyvinie nejaká porucha. Všetko sa začalo už v detstve, keď zažívala na vlastné oči smrť svojich mnohých blízkych.

Videla, ako sa jej matka poranila v kuchyni a okolo nej zostala len kaluž krvi. Videla smrť dieťaťa, alebo ako v práci na polovicu rozrezala muža píla na drevo. To všetko ju značne poznamenalo. Vtedy sa u nej rozvinuli ďalšie dve osobnosti, aj keď ona tvrdila, že ich mala celý čas, len sa neprejavovali. Podľa psychiatrov je porucha osobnosti akousi obranou. Vzniká po najrôznejších traumách. Psychiatri sa teda domnievajú, že poruchou osobnosti začala Chris trpieť po všetkých tých zlých veciach, ktoré videla. Všetko začalo už v momente, keď začala Chris chodiť do školy.

Naučila sa na test, ale akonáhle ho mala písať, nevedela vôbec nič. Prečo? Pretože sa na test učila jedna jej osobnosť, ale písala ho druhá. Školu teda nemohla dokončiť. Jej stav sa začal zhoršovať v momente, keď začala chodiť s jedným mužom. Ten ju bil. Akonáhle sa u nej prejavovala zmena osobnosti, začala ju vždy bolieť hlava. Jedna z osobností bola Eve White, ktorá trpela depresiami a bola veľmi zdržanlivá. Druhá z nich bola Eve Black, ktorá mala sklony k sebapoškodzovaniu. Raz sa dokonca premenila na inú osobnosť a začala škrtiť svoju dcéru a to len preto, že nechcela prestať plakať.

Po návštevách najrôznejších psychiatrov sa ukázala aj tretia osobnosť, ktorá bola nevídane milá a citlivá. Lenže ukázalo sa, že všetky osobnosti, ktoré Chris mala, v nej neboli natrvalo. Akonáhle sa rozviedla, všetky zmizli a objavili sa zase nové. Každá osobnosť má iné schopnosti, preferencie. Vie niečo iné a má iné nálady. Jedna osobnosť vie riadiť, druhá nie. Jedna je perfektná krajčírka, ďalšie osobnosti ani nevedeli, čo to pojem krajčírka znamená. Rozdielne boli u osobností aj chute. V roku 1970 sa z poruchy osobnosti dočasne vyliečila. Nezmizli úplne, ale zmena osobností nebola už tak častá. Chris zomrela v roku 2016 vo veku 89 rokov.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 4. novembra 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.