Chren- super na chrípku, prechladnutie aj bolesť hlavy

Zdieľať
Istock_000055189496_large 1.jpg

Reumu chrenom liečili už starí Rimania. Námorníci si ho brali na dlhé plavby ako liek proti skorbutu – vitamínu C obsahuje rovnaké množstvo ako čerstvé citrusy. Pôsobí antibioticky, posilňuje a prečisťuje, optimalizuje trávenie.

Useful properties of horseradish.jpg

Ako afrodiziakum

Predpokladá sa, že pochádza zo strednej Európy. Egypťania poznali účinky chrenu už pred 3500 rokmi. V starom Grécku sa používal na miernenie bolesti krížov a ako prírodné afrodiziakum.

Chren proti zlým duchom

Chren v mágii používal na obranu a na očistu. Okrem toho, že sa chren pridával do kadidiel očisty, alebo sa vhadzoval do ohniska a rituálne spaľoval, aj chrenová omáčka sa má do jedálnička pridávať pre ochranu a očistu. Odporúča sa, vykopávať chren za splnu, údajne je vtedy najostrejší. Verilo sa, že nastrúhaný chren rozhádzaný okolo obydlia, neprekročia zlí duchovia.

Chren pre vaše zdravie

Moderné štúdie preukázali, že v mnohých prípadoch sa naši predkovia nemýlili. Chren naozaj obsahuje veľa látok účinných proti spomínaným neduhom. Koreň obsahuje vysoký obsah vitamínu C, podporuje trávenie a metabolizmus, pôsobí na organizmus regeneračne a má silné antiseptické účinky. Tepelnou úpravou však chren svoje dobré vlastnosti stráca, preto sa používa čerstvý.

Istock_000055189496_large 1.jpg

Chrenový med pri nachladnutí

Nastrúhaný chren zmiešajte s medom v pomere 1: 1. Užívajte pri nachladnutí, proti kašľu, nádche, pomôže aj pri chrípke – stačia tri lyžičky denne.

Chrenový ocot

Pomáha pri bolestiach hlavy, zápaloch nervov a neuralgii. Nastrúhaný chren zalejte octom tak, aby hladina siahala 2 cm nad vrstvu chrenu. Nádobu na osem dní nechajte pri izbovej teplote. Potom obsah prelisujete. Bolestivé miesta potierajte niekoľkokrát denne.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané