Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Chrápe váš partner? Zbavte ho to raz a navždy

reklama:
chrápanie
chrápaniewww.gettyimages.com

Chrápanie postihuje ženy a mužov bez ohľadu na vek. Máte tiež partnera, ktorý chrápe, ako keď reže drevo? Iste potom súhlasíte s tým, že jeho chrápanie rozhodne neprospieva vášmu vzťahu. Nie ste v tom ale sami. Veľa takto „postihnutých“ ľudí radšej volí oddelené spálne. Niektoré dokonca ich chrápajúci partner doženie až k rozchodu.

Chrápanie spôsobuje problém v každom treťom vzťahu

Máte doma partnera, ktorý nadmerne chrápe? Jeho závažné chrápanie potom výrazne narúša váš spánok. Ak s ním zdieľate jedno lôžko, ráno sa budíte nevyspatí a so zlou náladou. Navyše máte na svojho partnera zlosť, že ste sa zase vôbec nevyspali.

Aj keď máte inak svojho partnera radi, jeho chrápanie, ktoré u vás z dlhodobého hľadiska vyústilo v spánkovú depriváciu, znamená pre váš vzájomný vzťah obrovský problém. Nie ste však jedni z milióna. Podľa organizácie National Sleep Foundation poruchy spánku spôsobujú problémy až v 33 percentách partnerských vzťahoch.

Odborníci z National Sleep Foundation poukazujú na to, že práve chrápanie je častou príčinou hádok a podráždenosti vo vzťahu. Niežeby boli ľudia, ktorí majú chrápajúceho partnera, netolerantní, nedostatok kvalitného spánku sa u nich v priebehu času skrátka premietne. Sú podráždení, hádajú sa a vidia na svojom partnerovi stále nové nedostatky. Ako z toho všetkého von?

Povedzte partnerovi na rovinu, že chrápe

Aby ste sa s partnerom kvôli jeho chrápaniu nerozišli, začnite rokovať. Porozprávajte sa s ním a úprimne mu povedzte, že kvôli jeho chrápaniu nemôžete spať. Ide predsa len nielen o jeho zdravie, ale aj o to vaše. Dôležité preto je, aby ste spoločnými silami začali partnerovo chrápanie riešiť, a navyše spoločnými silami zachránili aj váš partnerský vzťah.

Ako zmierniť partnerovo chrápanie?

Čo by mal váš partner začať v prvom rade robiť, aby ste sa kvôli jeho nadmernému chrápaniu dennodenne nehádali? Zmierniť svoje chrápanie môže napríklad nasledujúcimi spôsobmi.

  • Mal by dodržiavať spánkovú hygienu. Dôležité je pre neho chodiť spať v rovnakú hodinu a v rovnakú hodinu aj vstávať. Každý deň by mal naspať 6 až 8 hodín.
  • Aby vás partnerovo chrápanie toľko neobťažovalo, nenechajte ho spať na chrbte. Je dôležité, aby spal na boku. Našite mu preto na chrbtovú časť pyžama tenisovú loptičku, ktorá ju bude na spanie na boku priamo nabádať.
  • Naordinujte svojmu partnerovi zdravý a vyvážený jedálniček. Pokiaľ má nadváhu, mal by schudnúť.
  • Dohovorte sa so svojim partnerom, že nebude piť pred spaním alkohol. Ak fajčí, mal by prestať.
  • Strieknite partnerovi na vankúš mentolový sprej, ktorý napomáha voľnejšiemu prúdeniu vzduchu v dýchacích cestách.

Chrápanie ako príznak závažného ochorenia: Alergia i apnoe

Chrápanie však môže signalizovať oveľa závažnejšie ochorenie. Môže ísť napríklad o jeden z príznakov alergie. Pokiaľ váš partner okrem chrápania vydáva v noci aj hlasné vzdychy a dochádza u neho aj k niekoľkosekundovým zástavám dychu, jeho diagnóza znie spánková apnoe. Tento závažný zdravotný problém by mal čo najskôr začať riešiť so svojím ošetrujúcim lekárom.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 2. júla 2022

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.