Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Choroby, ktoré vyzerajú ako svrbenie kože, ale sú tichým zabijakom: Rozhodne ich neprehliadajte!

reklama:
00 4.jpg

Svrbenie kože je veľmi nepríjemné kdekoľvek na tele. Môže byť spôsobené celým radom zjavných aj na prvý pohľad nezjavných faktorov. Veľmi častou príčinou býva poštípanie hmyzom, alebo napríklad alergická reakcia. Občas ale koža svrbí aj napriek tomu, že nie sme exponovaní žiadnemu alergénu. V týchto prípadoch je potom naporúdzi zbystriť a pri dlhodobých ťažkostiach navštíviť aj lekára špecialistu.

Aké sú najčastejšie príčiny svrbenia

Svrbenie môžu spôsobovať napríklad:

  • Alergia a dermatitídy: pri kontakte s alergénom dôjde k svrbeniu, a aj prípadnej vyrážke. Medzi alergény môžete zaradiť niektoré lieky, rastliny, potraviny, alebo trebárs aj bodnutie hmyzom. Čo sa týka atopickej dermatitídy, tá je vrodená a môže byť ovplyvnená aj vonkajšími vplyvmi životného prostredia.
  • Poruchy funkcie štítnej žľazy: Keď v krvi dôjde k hormonálnej nerovnováhe v dôsledku porúch štítnej žľazy, môže dotyčný pociťovať svrbenie, pozorovať začervenanie aj suchosť kože kdekoľvek na tele.
  • Pečeňové ťažkosti: i zhoršená funkcia pečene sa môže prejavovať nečakaným svrbením pokožky.
  • Ochorenie obličiek: svrbenie zapríčiní aj nedostatočná funkcia obličiek. V tomto prípade sa z tela dostatočne nevylučujú toxíny, tie sa hromadia v tele a dochádza práve k nepríjemným svrbivým prejavom na pokožke.

So svrbením sa môže potýkať aj človek, ktorý je vystavený extrémnym vplyvom počasia (nadmerné teplo, alebo mráz), alebo trpí nedostatkom vitamínov a minerálnych látok. Svrbivé pocity bez zjavnej príčiny sú späté aj s psychickými ťažkosťami, medzi ktoré môžeme zahrnúť depresie, úzkostné stavy, alebo trebárs len nadbytok stresových vplyvov. Ani nedostatok spánku nebude mať dobrý vplyv.

Ďalšie možné dôvody, prečo bojujete so svrbením pokožky

Svrbením môžu trpieť aj ženy, ktoré prechádzajú obdobím klimaktéria. V tento čas totiž dochádza k značným hormonálnym zmenám v organizme. Koža nielen svrbí, ale v niektorých prípadoch je aj suchá a začervenaná. Aj mamičky v očakávaní občas bojujú s prejavmi svrbenia kože. To je často spôsobené zvýšenou spotrebou tekutín v organizme. Dostatočný pitný režim by mal všetko spravit. Spozornieť by mali pri svrbení kože hlavne ľudia s diabetom. Môže sa jednať o zvýšenú hladinu cukru v krvi. Prídavným príznakom u diabetu je zvyčajne aj tvorba plesní kdekoľvek na tele.

Ako svrbenie kože riešiť?

Keď  majú svrbivé prejavy jasnú príčinu a objavuje sa aj začervenanie, napríklad po bodnutí hmyzom, je dobré si zaobstarať špeciálne upokojujúce masti. Aj v mnohých prípadoch pomôžu voľne predajné lieky proti prejavom alergií, svrbeniu a žihľavke. Ak aj napriek použitiu týchto prípravkov ťažkosti pretrvávajú, je vhodné kontaktovať lekára a nechať sa vyšetriť ošetrujúcim lekárom, ktorý dotyčného pošle prípadne k dermatológovi, alebo alergológovi. V niektorých prípadoch sa pristupuje aj k ďalším vyšetreniam, aby sa vylúčili závažnejšie príčiny svrbenia pokožky.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 4. septembra 2020

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.