Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Chôdza naboso sa stáva módnym trendom. Ľudí bez topánok stretnete v reštaurácii aj na ulici

reklama:
nohy
nohywww.gettyimages.com

Kvalitné a dobre udržiavané topánky boli vždy symbolom určitého spoločenského postavenia. V súčasnej dobe to však úplne neplatí. Aj na verejných miestach totiž stretnete ľudí, ktorí si vykračujú úplne bosí. Z chôdze naboso alebo barefootingu sa stáva nový spoločenský fenomén.

Chôdza naboso alebo barefooting. Prečo je taká obľúbená?

Keby ste si pred takými desiatimi rokmi vyšli ulicami mesta naboso, boli by ste za outsidera a ľudia by si pri pohľade na vás ťukali na čelo. Dnes je ale iná doba. Nielen na ulici, ale aj v hromadných dopravných prostriedkoch, v reštauráciách či múzeách bežne stretnete vyznávačov bosej chôdze, ktorí absenciu topánok vôbec neriešia.

Chôdza naboso alebo barefooting totiž v poslednej dobe zažíva obrovský boom. Ľudia si začínajú byť vedomí zdravotných benefitov, ktoré im bosá chôdza prináša, a tak skrátka odmietajú nosiť topánky. A to pokojne aj na verejných miestach. Niektorí z nich však hľadajú kompromis medzi klasickou obuvou a chôdzou naboso, a tak si najradšej vykračujú v tzv. barefoot obuvi s ultratenkou podrážkou.

Životná filozofia, ktorá otvára nový pohľad na svet

Barefooting pritom nie je iba o chodení naboso. Pre mnoho jeho vyznávačov sa stáva predovšetkým životnou filozofiou, ktorá im otvára nový pohľad na svet. Priaznivci barefootingu chodia bosí v každodennom živote aj pri športovaní. Pochvaľujú si pritom, že bosá chôdza výrazne ovplyvňuje ich zdravie.

Aby bola bosá chôdza zdravá, záleží na teréne

Nielen vyznávači barefootingu, ale aj fyzioterapeuti a ortopédovia poukazujú na to, že bosá chôdza má pozitívny vplyv na celkové zdravie nášho tela. Podľa zdravotníkov je ale veľmi dôležitý terén, na ktorom budeme bosú chôdzu praktizovať.

Pre barefooting sú dobrou voľbou napríklad špeciálne vybudované chodníky na bosé nohy. Bosá chôdza je zdravá aj po tráve alebo po nespevnených lesných cestách. Zdravie chodidiel naopak môžu zhoršiť dláždené chodníky, vyasfaltované cesty, ale aj plávajúce podlahy a dlažby vo vnútri domu.

Zdravotné benefity bosej chôdze

  1. Umožňuje zdravý vývoj nôh, a to najmä nožnej klenby.
  2. V dôsledku absencie topánok nedochádza k deformácii chodidiel.
  3. Je skvelou prevenciou proti bolesti chrbta a kĺbov.
  4. Posilňuje imunitný systém.
  5. Podporuje krvný obeh.
  6. Má pozitívny vplyv na psychickú pohodu.
reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 13. júna 2022

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.