Kúpanie v bazéne je nielen v letných mesiacoch obľúbenou formou osvieženia a zábavy. Priezračne čistá voda je však často výsledkom ošetrovania chlórom, ktorý slúži na dezinfekciu a udržanie čistoty vody. Hoci je chlór na udržanie bazénovej vody hygienicky nevyhnutný, môže mať negatívny vplyv na naše vlasy. Zaujíma vás, ako v lete vlasy chrániť pred pôsobením chlóru a ako sa o ne správne starať? V tomto článku máme pre vás niekoľko tipov, ako si užívať plávanie v bazéne a minimalizovať pritom poškodenie vlasov.
Namočte vlasy ešte pred vstupom do bazéna a použite kondicionér
Zdá sa vám to ako hlúposť? Nemusí, ide o osvedčený trik, vďaka ktorému budú mať vaše vlasy menšiu tendenciu nasávať chlór z bazénovej vody. Stačí, keď ich pred vstupom do bazéna namočíte do bežnej sladkej vody napríklad v sprche alebo v lepšom prípade rovno použite kondicionér na vlasy, ktorý vytvorí ochrannú bariéru medzi vlasmi a chlórom. Stavte pritom na bezoplachový kondicionér, ktorého účinné zložky na vlasoch zostanú aj pri kúpaní.
Nebaví vás vysúšanie? Stavte na kúpaciu čiapku
Kúpacia čiapka je vynikajúcou ochranou proti pôsobeniu chlóru na vlasy. Zabraňuje totiž vniknutiu chlórovanej vody priamo do vlasov a udrží ich suché. Navyše sa vďaka čiapke vyhnete následnému vysúšaniu vlasov, čo môže byť u niektorých kaderí nepríjemne zdĺhavé.
Nechcete sa obmedzovať pri plávaní? Umyte si vlasy ihneď po bazéne
Existuje tiež možnosť, ako u vlasov minimalizovať riziko poškodenia chlórom aj napriek tomu, že ich namáčate v chlórovanej vode. Je však dôležité vlasy po skončení plávania okamžite opláchnuť čistou vodou, aby ste odstránili zvyšky chlóru. Takto minimalizuje jeho pôsobenie na vlasy dlhšiu dobu a predídete tak výraznejšiemu poškodeniu.
Po umytí vlasy hydratujte
Po umytí vlasov po plávaní potom použite kondicionér alebo hlbokú hydratačnú masku, aby ste vlasy vyživili a dodali im späť ich pružnosť a lesk. Chlór totiž môže vlasy nadmerne vysušovať, a preto je dôležité vaše kadere pravidelne hydratovať. V ideálnom prípade si zájdite na kvalitnú intenzívne vyživujúcu masku do vášho kaderníckeho salónu.
Obmedzte v lete používanie žehličiek a fénov na vlasy
Pokiaľ je to možné, skúste v lete čo najviac obmedziť používanie fénov, žehličiek na vlasy alebo kulmofénov. Teplé nástroje totiž môžu vlasy oslabiť a spoločne s účinkom chlóru potom vedú k ich rýchlejšiemu poškodeniu. Ak nie je možné sa vyhnúť každodennému stylingu, potom aspoň nezabúdajte na ochranné krémy na tepelnú úpravu vlasov, ktoré ich aspoň čiastočne ochránia.
V lete vlasy pravidelne strihajte
Pravidelným strihaním v lete nič nepokazíte. Odstránite tak rozstrapkané končeky, čo pomôže udržať vlasy zdravé a krásne na pohľad. Rozstrapkané končeky a suché konce vlasov už nie je možné nijako opraviť, preto je ostrihanie jedinou možnosťou. Navyše sa zároveň môžete u svojej kaderníčky informovať o správnej starostlivosti alebo vhodnom ošetrení.
Zdroj: extrafit.cz