Začiatkom jari nie je o prechladnutie núdza. Zasiahnuté priedušky môžete liečiť aj niekoľko týždňov.
Pomocou týchto bylín sa kašľa zbavíte rýchlejšie a priedušky sa lepšie zregenerujú.
Liečivé žlté kvietky
Sušený podbeľ sa na liečbu kašľa a prechladnutia používa už od pradávna. Zlepšuje vykašliavanie hlienu a znižuje jeho množstvo v prieduškách. Blahodárne pôsobí na regeneráciu sliznice dýchacieho ústrojenstva, takže je dobré piť podbeľový čaj ešte niekoľko dní potom, čo prestanete kašľať. U astmatikov pomáha predchádzať záchvatom pri prechladnutí.
Eukalyptus do rozprašovača
Vonný eukalyptus pochádza z Austrálie. Jeho silice uľahčujú dýchanie a odkašliavanie. Preto sa často pridáva do pastiliek proti kašľu. V prípade prechladnutia nakvapkajte pár kvapiek eukalyptového oleja do vody v rozprašovači a niekoľkokrát denne osviežte vzduch v byte či kancelárii. Tiež ho môžete nakvapkať do aromalampy.
Islandský lišajník
Bledý lišajník s jemnými vetvičkami rastie v severských krajinách aj v slovenských horách. Má silné protizápalové účinky, vďaka vysokému obsahu slizovin upokojuje pľúcnu sliznicu podráždenú kašľom. Pridáva sa do čajových zmesí a do sirupov proti kašľu.
Sladké drievko
Sladké drievko je obľúbené nielen pre svoje liečivé účinky, ale aj výraznú vôňu a sladkú chuť. Do čajov proti kašľu sa pridáva, pretože upokojuje a uvoľňuje sliznice a zlepšuje dýchanie. Podľa čínskej medicíny navyše zosilňuje účinky ostatných bylín.