V júni už máme za sebou základné práce na záhrade a tešíme sa na úrodu, ktorú si zaslúžime za svoje úsilie. Avšak stále môžeme zlepšiť našu úrodu správnou starostlivosťou a hnojením rajčín. Prečítajte si, čo všetko je potrebné urobiť, aby ste boli s výsledkom ešte spokojnejší.
Čo ešte rajčinám v júni chýba?
Rajčiny sú už zasadené v správnom substráte, dostali základnú výživu, pravidelne sa zbavujeme buriny a zalievame ich. Avšak, aby sme dosiahli úrodu, ktorá ohromí nielen nás, ale aj susedov, je teraz čas na ďalšie hnojenie.
Pozor na dusík
Jún je mesiac, kedy musíme rajčinám venovať náležitú pozornosť. Môže sa stať, že rastliny už spotrebovali základnú dávku hnojiva, ktorú mali pri výsadbe. Teraz je na nás, aby sme im dodali ďalšiu porciu. Základnými prvkami, ktoré potrebujeme do pôdy pridávať, sú dusík, fosfor a draslík. Ale pozor, všetkého veľa škodí. S dusíkom to nesmieme preháňať, pretože by sme síce mali krásne veľké rastliny s mohutnými listami, ale plody by sme hľadali márne.
Dusík pridávame len v prípade, že si všimneme nápadne svetlých listov. Ak sú listy dostatočne tmavé, sústredíme sa na fosfor a draslík.
Ekologické hnojenie
Ak chceme na záhrade dodržiavať ekologické zásady, je teraz správny čas na využitie prírodného hnojiva. Môže to byť napríklad hnoj, alebo zálievka pripravená z pŕhľavy. Spojíme tak dve užitočné práce – zbavíme sa buriny a pripravíme si podmienky pre výbornú úrodu rajčín. Ako na to?
Pŕhľavy jednoducho nasekáme na malé kúsky a necháme ich niekoľko dní máčať vo vode. Voda potom poslúži v mierne zriedenej podobe ako vyvážená hnojivá zálievka.
Naučte sa čítať potreby rajčín
Starostlivosť, ktorú v júni rajčinám venujeme, by mala vychádzať z ich aktuálnych potrieb. Ak si dobre všímame aj drobných zmien v ich farbe a „správaní“, dokážeme ľahko identifikovať, čo im chýba, alebo naopak prebytok. Tmavo zelené listy svedčia o dostatku až prebytku dusíka. Takéto rastliny potrebujú pravidelnú zálievku, aby sa tento prvok nehromadil a nespôsoboval popraskanie plodov.
Každý prvok podporuje inú časť vývoja
Na tvorbu kvetov potrebuje rastlina fosfor, ktorý by sme jej teraz mali dopriať. Neskôr to bude draslík pre rast a zrenie plodov. Rajčiny však potrebujú aj ďalšie prvky. Napríklad žlté škvrny na listoch nás upozornia na nedostatok horčíka a čierne suché škvrnky na plodoch varujú pred nedostatkom vápnika.
Viete, že rajčiny potrebujú aj bór?
Ak rastliny kvitnú, ale prestali s tvorbou plodov, môže to byť kvôli nedostatku bóru. Tento prvok podporuje nasadzovanie a rast plodov. Ak máte pocit, že vaše rajčiny po bór volajú, doprajte im ho postrekom na celé rastliny, nielen zálievkou. To platí aj pre vápnik.
Či už ste skúsení pestovatelia rajčín, alebo začínate, vždy sa dá naučiť a vyskúšať niečo nové. Možno práve tento rok budete mať úrodu, na ktorú budete ešte dlho spomínať.