Ako si užívať kúpanie vo vždy priezračne čistej vode? Trochu alchýmie, ale žiadna veda. Počas horúcich letných dní, keď trávime v bazéne celé hodiny, sa do vody dostáva množstvo nečistôt. Ako teda zabezpečiť čistotu a dezinfekciu bazénovej vody? Zistite, ako si udržať bazénovú vodu krištáľovo čistú pomocou jednoduchých krokov a vhodného vybavenia.
Ako si udržať krištáľovo čistú bazénovú vodu?
Počas horúcich letných dní, keď trávime v bazéne celé hodiny, sa do vody dostáva množstvo nečistôt. Časť z nich pochádza z okolitého prostredia, ako je prach, hmyz, tráva alebo lístie a peľ z okolitých rastlín. Zaznamenať môžeme aj mastné stopy po opaľovacích krémoch. No nezostáva to len pri viditeľných nečistotách. Ďalším nepriateľom dokonalej bazénovej vody sú baktérie a riasy. Ako teda na jednoduché čistenie a dezinfekciu bazénovej vody?
Filtrácia vody je základ
Piesková filtrácia je základom systému pre dosiahnutie a udržanie kvalitnej, čistej a zdravotne nezávadnej vody. Vodu zbavuje nečistôt podobne ako príroda – filtruje ju cez pieskovú náplň. Pri výbere vhodného modelu je rozhodujúcim faktorom objem bazéna, ktorý určuje požadovaný výkon čerpadla, aby filtrácia prebiehala efektívne. Filtrácia by mala celý obsah bazéna zvládnuť prefiltrovať za 3-4 hodiny. Aby svoju funkciu plnila dokonale, pieskovú náplň aspoň raz za 14 dní jednoducho prepláchneme a po každých 2 sezónach vymeníme za novú. Pre malé nadzemné bazény môže postačovať kartušová filtrácia, ktorá zachytáva mechanické nečistoty na filtračnej vložke.
Nezabúdajte na vysávač!
„Spoliehať sa len na filtráciu nestačí. Steny a dno bazéna je potrebné pravidelne zbavovať mechanických nečistôt a nánosov bazénovým vysávačom. Bez neho je ťažké udržiavať vodu v bazéne v dokonalom stave,“ vysvetľuje Katarína Novotná, produktová manažérka spoločnosti Aquacentrum. Pre luxusné zapustené bazény a väčšie bazény sú ideálne automatické bazénové vysávače. Vďaka moderným technológiám zvládajú najefektívnejšie čistiť dno a steny bazéna. Stačí ich vložiť do vody a autonómne, aj počas našej neprítomnosti, prejdú celý bazén a následne sa automaticky vypnú. Majú programovateľnú riadiacu jednotku pre voľbu optimálneho režimu a nečistoty vrátane mikročastíc zbierajú do integrovaného koša. Pre nadzemné a menšie zapustené bazény sú vhodné poloautomatické vysávače. Zbavia dno (niektoré modely aj steny) bazéna nežiaducich nečistôt. Jednoducho ich pripojíme k pieskovej filtrácii, ktorá ich používa na satie vody a pohyb po dne bazéna. Pri bazéne sa tiež oplatí mať po ruke sieťku s teleskopickou násadou, ktorou ľahko odstránime lístie alebo usadeniny kedykoľvek a nie je potrebné hneď použiť vysávač.
Alchýmia pod hladinou
„Aby sme úpravu bazénovej vody vykonali efektívne, mali by sme poznať aktuálne hodnoty jej základných vlastností. Tými sú zásaditosť, alkalita a tvrdosť,“ hovorí Ján Linhart, produktový manažér spoločnosti Aquacentrum. Sada rýchlych kvapkových a pásikových testerov je pre dokonalú starostlivosť o bazén nutnosťou a najlepšie je ich zaobstarať pri nákupe prípravkov na úpravu vody. Dobrý bazénový špecialista poradí a nájde riešenie pre návrat rovnováhy a optimálnych hodnôt vody každého bazéna.
Optimálne hodnoty meraných vlastností vody
- Zásaditosť: pH 7,0–7,4
- Alkalita: v rozmedzí 80–120 ppm
- Tvrdosť: 8–18 °N
- Obsah voľného chlóru: 0,3–0,6 mg/l
- Obsah aktívneho kyslíka: 4–20 mg/l
Nie je voda ako voda!
Meriame a regulujeme hodnoty vody počas celej kúpacej sezóny od prvého napúšťania alebo počas odzimovania. Podstatnú úlohu hrá chémia aj pri každom dopĺňaní vody. Pre jednoduchú dostupnosť, nezávadnosť a optimálny obsah minerálov je najlepšou voľbou upravená voda z vodovodu, prípadne dovezená z úpravne vody. Nedoporučuje sa voda zo studne alebo povrchového zdroja, ktorá môže obsahovať vyššie množstvo minerálov a organických nečistôt. Dopĺňanie vody do bazéna môže v niektorých prípadoch vyžadovať jej následnú úpravu, pretože môže ovplyvniť hodnoty celého obsahu bazéna, hlavne tvrdosť vody.
Ako ovplyvňuje počasie kvalitu vody v bazéne?
Má tropické počasie nejaký vplyv na kvalitu vody v bazéne? A čo búrky a lejak? Bohužiaľ áno, tvrdia odborníci na čistotu vody z Aquacentra. Takéto počasie, vinou silného odparovania vody, ktorú treba dopĺňať, alebo naopak prívalov dažďa, môže silne ovplyvniť hodnotu pH. Dažďová voda má pH obvykle pod 7,0, čo je spodná hranica pre optimálnu údržbu bazénovej vody. Pri silných dažďoch teda dochádza k poklesu pH a následne k vyššiemu riziku, že sa voda začne kaziť. Odborníci preto odporúčajú častejšie merať a upravovať hodnoty pH pomocou prípravkov (napr. Aquaph pH plus a pH minus) do optimálneho rozmedzia 7,0-7,4.
- Pri hrozbe silných búrok a víchrice sa oplatí vypnúť všetku elektrinu spojenú s prevádzkou bazéna. Uistite sa, že filtrácia, osvetlenie a tepelné čerpadlo nie sú pod prúdom.
- Počas búrky sa nekúpte.
- Po búrke a lejaku skontrolujte, či sú všetky elektrické prvky bazénovej výbavy suché a plne funkčné. V opačnom prípade volajte odborníka.
- Z bazéna odstráňte nečistoty a upravte pH.
4 kroky k priezračne čistej vode
- Pravidelná kontrola hodnôt alkality a zásaditosti
- Údržba vody špeciálnymi prípravkami bazénovej chémie
- Pravidelný preplach pieskovej náplne filtrácie
- Odstraňovanie hrubých nečistôt bazénovým vysávačom alebo sieťkou
Udržanie čistoty vody v bazéne nie je len otázkou estetiky, ale aj zdravia. S modernými bazénovými vysávačmi, sieťkami a filtračnými systémami je táto údržba jednoduchšia než kedykoľvek predtým. Investícia do správneho vybavenia a pravidelná starostlivosť zaistí, že vaša vodná oáza bude bezpečným a príjemným miestom pre relaxáciu a zábavu počas celého roka. Nechajte svoj bazén žiariť čistotou a užite si každý okamih strávený vo svojom osobnom kúsku raja.