Chcete mať krásne zdravé rastliny? S prírodným hnojivom docielite vynikajúcich výsledkov

Zdieľať
Chcete mať krásne zdravé rastliny
Chcete mať krásne zdravé rastliny? S prírodným hnojivom docielite vynikajúcich výsledkov Foto: www.freepik.com

Ak chcete mať nádherné a zdravé rastliny a rekordnú úrodu zeleniny, je hnojivo nutnosťou

Pokiaľ ale nechcete siahať po chémii, existuje niekoľko domácich prostriedkov, ktoré vám pomôžu.

Prečítajte si niekoľko tipov, ako ekologicky a lacno hnojiť.

Pri užití prírodných hnojív ušetríte nielen peniaze, ale aj prírodu. Alternatívne spôsoby hnojenia nielenže podporí úrodu, ale pomôžu aj s bioodpadom. Výsledkom budú bohaté záhony plodín, ale aj krásnych rastlín.

Na muškáty droždie
Muškáty patria k najobľúbenejším kvetinám v kvetináčoch a na výživu sú celkom náročné. Pravidelné hnojenie jednoducho vyžadujú. Kvitnutie muškátov podporíte drožďovou zálievkou.

Ako na to?
Jednoducho rozdrobte do 1 litra vody kocku droždia a nechajte to 14 dní kvasiť. Potom prilejte 3 litre vody a roztok použite pri zálievke. Týmto hnojivom môžete zalievať nielen muškáty, ale aj ostatné truhlíkové rastliny.

Na izbové rastliny banánové šupky 

Banánovej šupky sú bohaté na minerály a vďaka tomu rastlinám prospievajú. Obsahujú fosfor, vápnik a draslík, ktorý podporuje vitalitu rastlín a pomáha zvyšovať ich odolnosť voči škodcom a chorobám.

Ako na to?
Šupku od banánu dajte do veľkého pohára, zalejte vodou a nechajte 1-2 dni lúhovať. Pre lepší výsledok môžete nádobu uzavrieť. Vodu potom použite na zalievanie izbových rastlín.

Na záhrade môžete banánové šupky tiež využiť. Nasekajte ich na malé kúsky a zahrabte priamo do zeme k rastlinám.

Zbavte sa odpadu
Jednoduchým spôsobom, ako prírodne hnojiť záhony je použitie biologického odpadu ..

popol
Ak doma či na záhrade kúrite drevom, môžete ho na záhony pridať priamo alebo v komposte. Popol poslúži ako zásadité hnojivo s veľkým množstvom fosforu, horčíka, vápnika a draslíka.

kompost

Do kompostu pridávajte všetko, čo vyrastie na záhradke, alebo sa na konzumáciu nehodí. To znamená všetku vňať od zeleniny, stonky, opadané lístie zo stromov a tiež rastlinné zvyšky ako šupky od zemiakov a inej zeleniny, struky, ale aj bioodpad z kuchyne ako škrupiny od vajec alebo kosti. Využite všetko prírodného pôvodu, čo sa nedá zjesť a vaša záhradka vám poďakuje.

Skúste domáci extrakt zo žihľavy a tymianu.

Ako na to?

  • Vezmite usušený tymián a sušené listy žihľavy. Potrebujete dve hrste lístočkov z tymianu a dajte ich do sklenenej nádoby.
  • Pridajte zhruba rovnako žihľavy.
  • Zmes zalejeme asi jedným litrom 40% liehu. Zamiešajte a nechajte 24 hodín lúhovať.
  • Potom prefiltrujte cez plátno do nekovovej nádoby.
  • Extrakt je tak pripravený na aplikáciu.

Dávkujte 5ml na jeden liter vody. Zamiešať, pretrepať a môžeme zalievať. Zálievku aplikujte 2x-3x od klíčenia rastlín do obdobia, kedy majú rastliny aspoň 5 listov. Výsledkom bude lepší koreňový systém a väčší počet listov. Výhodou liehového extraktu je jeho životnosť. Vydrží vám dlhé mesiace. Uchovávajte ho v suchu, chlade a tme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané