Pestujete jahody a mali ste tento rok dostačujúcu úrodu? Určite ste už všetko pozbierali a rastliny ste nechali bez starostlivosti. Ale to je chyba. Aj po zbere potrebujú dôležitú pozornosť a starostlivosť. Čo by ste ešte mali spraviť, aby ste mali budúci rok ešte lepšiu úrodu jahôd?
Keď zozbierate jahody, ich listy sú vyčerpané a dokonca sú náchylné k rôznym chorobám. Váš záhon môžu napadnúť buriny, a môžu sa rozširovať. Spravte niekoľko základných úkonov, ako mať zdravé jahody na ďalšiu sezónu. Napríklad obnovte svoj jahodový záhon. Čo by ste mali spraviť?
Odstráňte burinu
Medzi burinu patrí pupenec, a púpava. Táto burina jahodám škodí a tak im odoberá živiny. Odstráňte od buriny jahodový záhon tak, že ho plytko okopete a tak sa zbavíte a zabránite nežiaducej buriny.
Odstráňte staré listy
Čo najskôr sa postarajte o to, aby ste z jahôd odstránili poškodené a staré listy. Tento úkon pomôže podporiť rast nových listov a tak nebudú napádané škodcami.
Založenie nového záhona
Máte jahody staré viac ako 3 roky? Staré jahody sú náchylnejšie na choroby, môžu ich napádať škodce a po takom dlhom čase už nemusí byť vaša úroda taká bohatá. Založte si nový záhon. Použite teda ich odnože. Sú silné a dobre vyvinuté, a poskytnú vám bohatú úrodu.
Množenie jahôd
Ak ste sa rozhodli spravič nový jahodový záhon, tak šľahúne budú veľmi dobrým riešením. Vyberte z nich dva také najsilnejšie, potom ich zasaďte do záhona.
Hnojenie a polievanie
V jesennom období jahodám doprajte hnojivo, ktoré je bohaté na vápnik, draslík a fosfór. Výživa je pre nich teraz dôležitá. Hnojenie dusíkom vynechajte.
A pravdaže nezabudnute ani na polievanie. Ak je sucho, je to veľmi dôležité. Polievanie podporí silné púčiky do budúceho roka.
Zazimovanie
Najlepším spôsobom zazimovania jahôd, že mulčovanie. Mulč ochráni korene pred mrazom a udržuje vlhkosť v zemine. Mulč ich zachráni aj pred ďalším rastom buriny v chladných mesiacoch.