Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Cestovanie s deťmi – rady a tipy ako sa pripraviť na cestu

reklama:

Cestovanie s deťmi býva mnohokrát veľmi náročné a vyčerpávajúce. 

Tým skôr v letných horúčavách, kedy vonkajšie teploty presahujú  30°C sa nám môže stať, že nálada v aute, kde cestujú malé deti sa blíži k nule. Čo všetko podniknúť alebo zbaliť, aby cestovanie prebehlo bez zbytočného stresu a nervov. 

Shutterstock_121666027 e1391510954102.jpg

Dovolenka s deťmi – príprava na cestu

Voľný čas plánuje veľa z nás tak, aby čas strávený s deťmi na dovolenke nebol pre ne nudný.

Je jedno či sa vydáme k moru, na lyžovačku alebo ideme spoznávať kúty našej krajiny, otázky si kladieme všetci rovnaké.

Pokiaľ už máme vybrané miesto, kde chceme dovolenku stráviť, premýšľame, ako tam pôjdeme.

A hneď sa vynorí veľa ďalších otázok: Zvládneme to? Čo všetko potrebujeme? Ako zabaviť drobca pri dlhej ceste autom? Čo keď sa budú deti v lietadle báť? A niekedy tiež rozmýšľame koho vziať so sebou. Jedno je však úplne isté. Tým najdôležitejším, nielen na cestách, je dobrá nálada. Ak budete hovoriť o plánovanej dovolenke s deťmi s nadšením a stým že sa na ňu tešíme, určite budú naše pocity zdieľať aj deti. V pohode a uvoľnenej atmosfére všetko prebehne lepšie a my sa tak budeme domov vracať s krásnymi zážitkami.

587953201200002d00ad7830.jpeg

Samotné cestovanie býva obvykle náročné, tým skôr  ak cestujeme s deťmi. Rozhodne je dôležité sa riadne pripraviť a nenechať všetko na náhodu.
Vybrať sa na dlhšiu cestu odporúčame s dieťaťom starším  ako 2,5 mesiaca. Priebeh trasy musí byť veku dieťaťa prispôsobený, deti potrebujú dostatok spánku, pokoj a pravidelný rytmus. Myslime na to, že dieťatku, obzvlášť do troch rokov, klimatické zmeny nijako neprospievajú.

Vyskúšajte …

Pokiaľ na deti pôsobí príliš veľa nových podnetov, môžu byť nervózne a mrzuté. Než sa vydáte spoznávať nové miesta, skúste si spoločne sadnúť a rozprávať sa , prezerať si obrázky či fotografie z cieľa vašej dovolenky. Povedzte im, čo budú mať možnosť vidieť a čo všetko môžete prežiť.

Ak sa chystáte absolvovať dlhšiu trasu, môžete si „nanečisto“ skúsiť, čo taká cesta obnáša. Vydajte sa napríklad za babičkou, aspoň zistíte, ako to všetko váš malý drobček zvláda. Navyše budete mať príležitosť niektoré drobnosti vyladiť.

Traveling with kids.jpg

Čo urobiť skôr ako vyrazíme na dovolenku?

Nepodceňte prípravu
Ak  cestujeme s deťmi , je bezpodmienečne nutné už vopred vybrať destináciu, ubytovanie a dopravný prostriedok. Overte si dôveryhodnosť cestovnej kancelárie, s ktorou chcete cestovať a vyberajte miesta, kde sú deti vítanými návštevníkmi. V dnešnej dobe už môžete využiť služby cestovných kancelárií, ktoré sa špecializujú na dovolenky rodín s deťmi. V prípade ubytovania je rozhodne pohodlnejšia izba či apartmán s vlastnou kuchynkou  a sociálnym zariadením. Pri výbere sa zamerajte aj na vybavenie, taký detský bazén, ihrisko alebo možnosť zapožičania napr. Detskej stoličky a postieľky sa rozhodne hodí.
Pokiaľ ide o cestovný doklad dieťaťa, tak za občana mladšieho ako 15 rokov podáva žiadosť o vydanie cestovného pasu zákonný zástupca. Vlastný cestovný pas musí mať každé dieťa, bez ohľadu na vek (nezáleží na tom, či má 5 dní, 5 mesiacov alebo 5 rokov!)Pasy pre deti všetkých vekových kategórií majú slúžiť aj ako ochrana detí pred únosom a obchodovaním s nimi.

Myslite na zdravie

Ak pred sebou máme dlhšiu trasu a je jedno či po Slovenskej  republike alebo do zahraničia mali by sme mať na pamäti  základné lieky . V prípade potreby nesmieme zabudnúť na lieky proti alergii. Dieťaťu by ste mali uzatvoriť cestovné poistenie a poradiť sa o dlhšej ceste s pediatrom. Za zváženie určite stojí očkovanie obzvlášť pri návšteve exotických či rozvojových krajín. V takom prípade by malo byť samozrejmosťou očkovanie proti žltačke typu A alebo B.

Children traveling alone.jpg

Aký dopravný prostriedok zvoliť?

Auto
Pre krátku až strednú vzdialenosť je auto najvhodnejšie. Hlavnou výhodou je, že priebeh cesty môžeme prispôsobiť potrebám drobčeka. Pre deti je ideálne vyraziť zvečera, aby mohli v priebehu cesty spať. V takom prípade im aspoň čas rýchlejšie utečie a nebude toľko priestoru pre nudu.
Prestávky je dobré si naplánovať. Vyhneme sa tak stresu. Na krátku desaťminútovú prestávku, pri ktorej by malo mať vaše slniečko predovšetkým možnosť voľného pohybu, zastavte každú hodinu. Po troch hodinách zastavte na dlhšiu dobu, budete sa pri riadení viac koncentrovať. Dôležitá je regulácia teploty a prísun čerstvého vzduchu.

Na prvom mieste je bezpečnosť a zdarný príchod do cieľového miesta našej dovolenky. Preto by mala byť samozrejmosťou detská autosedačka. Prv než vyrazíte na cestu, skontrolujte, či je detská bezpečnostná sedačka správne nainštalovaná a či pás správne zacvakol.
Dieťa je tu dlho pripútané a navyše v malom uzavretom priestore. Vhodné je, ak jeden z rodičov sedí vzadu s ratolesťou. Máme tak možnosť často komunikovať a spríjemniť si cestu rôznymi hrami.
Nikdy neukladajte tvrdé alebo ostré predmety na zadné plató autá. Pri prudkom zabrzdení by predmety mohli spadnúť na dieťa a poraniť ho.

Viajar tren nina ventana via.jpg

Vlak a autobus
Pokiaľ nie je vlak preplnený, znášajú ho deti väčšinou dobre. Vlak ponúka voľnosť pohybu. Bezpochyby vyjde táto cesta lacnejšie a vy sa ešte navyše môžete naplno venovať dieťaťu. Nemilé sú niekedy hygienické podmienky, tak nezabudnite do batôžka pribaliť čistiace vlhčené obrúsky.
Diaľkový autobus nie je príliš vhodný hlavne z dôvodov malého počtu zastávok a tiež tu chýba možnosť zabezpečiť primeranú teplotu a čerstvý vzduch.

Lietadlo 
Cestovanie lietadlom  je bezpochyby vhodné hlavne na dlhé vzdialenosti. Dôležité je pripraviť deti na nepríjemný pocit počas vzletu a pristátia. Tento pocit je spôsobený pretlakom v strednom uchu. Zmierniť tento prejav môžete cukríkom alebo žuvačkou. Dojčaťa je vhodné pri vzlete a pristátí zobudiť ak spí a nakŕmiť ho či mu dať napiť z fľaše.
Suchý vzduch v lietadle prispieva k dehydratácii, preto počas celého letu poskytujte malému výletníkov dostatok tekutín.

Child baby travel suitcase 1140 shutterstock.jpg

Cestovné nevoľnosti

Cestovné nevoľnosti čiže kinetóza sa vyznačuje pocitmi na zvracanie a väčšinou sa prejavia už počas prvej jazdy. Nevoľnosť poznáme podľa náhleho zblednutia, zrýchleného dýchania, točenia hlavy, studeného potu, bolesti brucha a zvýšenej tvorbe slín. U dojčiat býva zvyčajný nepokoj a plač. Ak zachytíte tieto signály, je dobré ihneď zastaviť, nadýchať sa čerstvého vzduchu a prejsť sa. Dovtedy sa aspoň snažte o plynulú jazdu a držte vaše slniečko za ruku.
Pred dlhšou cestou je už dobré vedieť, ako dieťa znáša cestovanie najlepšie.
Nevoľnosť zhoršujú zrakové vnemy, preto je lepšie za jazdy nečítať a nepozerať z okna na ubiehajúcu krajinu.
Ako prvú pomoc môžete použiť navlhčený uterák na osvieženie. Po ruke je dobré mať sáčky na zvracanie.
Po konzultácii s lekárom je možné použiť preventívne lieky na cestovnú nevoľnosť. Tabletky sú na predaj aj bez lekárskeho predpisu. Je lepšie mať ich účinky na dieťa už vopred vyskúšané, aby sme vedeli s akým časovým predstihom ich podať.

Shutterstock_478450117.jpg

Ochrana pred horúčavou

Tienidlá na oknách
Pitný režim
Klimatizované auto (s klimatizáciou veľmi opatrne, hrozí prechladnutie)
Pohodlné oblečenie z prírodných materiálov
Osviežovanie mokrým uterákom alebo vlhčenými obrúskami

Nikdy nenechávajte svoju ratolesť samotnú v uzamknutom aute !!!

Čo vziať určite  so sebou?

Fľašu s vodou alebo nesladeným čajom
Olovrant (najlepšie nakrájané ovocie alebo zeleninu, sušienky bez čokolády)
Pre malé deti cumlík, jednorazové plienky, podbradník
Obľúbenú hračku
Vlhčené obrúsky
Suchý aj mokrý uterák
Náhradné oblečenie
Cestovnú lekárničku
Fľašu s prevarenou vodou, prípadne sterilizátor na fľaše a ohrievač fliaš
Zábavu na cestu (knižku, hry, plyšáka)
Pitie a jedlo na cestu
V priebehu celej cesty, ale aj dovolenky dôsledne dbajte na pitný režim. Nespoliehajte, že si vaša ratolesť vypýta pitie sama. Obzvlášť v letných mesiacoch je potrebné piť častejšie a nielen vtedy keď máme smäd. Ideálny je nesladený čaj alebo neperlivá voda.
Na cestu berte len trvanlivé potraviny, pretože v teple sa väčšina jedla rýchlejšie kazí. Do škatuliek môžete nakrájať umyté ovocie alebo zeleninu. Berte len takú stravu, na ktorú je dieťa zvyknuté, a ktorá mu chutí. Pre doplnenie energie majte napríklad sušienky bez čokolády.
K jedlu rovno pribaľte papierové a vlhčené obrúsky.

Website_blog_travelling.jpg

Oblečenie na cestu

Ideálne je pohodlné, voľné a hlavne priedušné oblečenie z prírodného materiálu. Zvážte aj výber farieb, nevhodné sú pestrofarebné alebo čierne zvršky. Hodiť sa bude aj náhradné oblečenie, aspoň tričko. Kvalitné topánky najlepšie s plnou špičkou a ľahká pokrývka hlavy by mali byť samozrejmosťou.
Ak pôjdete cez noc, majte pripravenú ľahkú deku, vankúšik a obľúbenú hračku.

Cestovná lekárnička
Obsah cestovnej lekárničky je daný dĺžkou, miestom pobytu a zdravotným stavom účastníkov.
Pravidelne užívané lieky
Lieky na zníženie teploty (napríklad ibuprofen)
Kvapky proti kašľu a nádche
Očné kvapky (v prípade podráždenia vodou alebo slnkom)
Dezinfekcia na drobné odreniny, náplasť, obväz, gáza
Panthenol (na upokojenie pokožky v prípade spálenia slniečkom)
Lieky pre prípad hnačkového ochorenia (živočíšne uhlie)
Repelent proti hmyzu
Prípravky na upokojenie kože v prípade poštípania hmyzom
Lieky proti alergii (v prípade potreby)
Opaľovacie krémy s vysokým faktorom

Keliavimas su vaikais.jpg

Zábava na ceste

Ak  cestujete autom , máte jednu veľkú výhodu, môžete vziať toľko vecí, koľko uvezie. Rozhodne nebude ľutovať, ak si zábavu pre vašu ratolesť, aspoň trošku premyslíte a naplánujete. Zabaľte  obľúbené a osvedčené hračky, ale aj nejaké prekvapenia. Keď sa potom drobček začne nudiť, môžete vytiahnuť novú hračku, plyšáka alebo napríklad hlavolam. Dôležité je vyberať tieto novinky postupne. 🙂
Ak už je vaše dieťa trochu väčšie, kúpte mu vreckár, ktorý umiestnite zozadu na predné sedadlo. Bude tak mať po ruke všetko, čo sa môže hodiť (knižku, hračku, vreckovky). Vezmitete mp3 prehrávač, alebo prenosný DVD prehrávač, kde môžu deti počúvať alebo dokonca sledovať napríklad svoju obľúbenú rozprávku. 

200299987 001

Hry na cestu 
Cestovná abeceda
Úlohou je ukazovaním postupne pozbierať objekty, ktorých názov začína písmenami celej abecedy. Zbierať ich musíte v správnom poradí, presne tak ako idú po sebe písmenká abecedy. „A“ – auto, „B“ – bager, „C“ – cesta … atď. Pre uľahčenie hry môžete používať názvy z cedúľ alebo ukazovateľov.
Teraz! 
Zvolíte si zreteľný objekt, ktorý je už na dohľad. Zatvorte oči a až si budete myslieť, že práve míňate daný objekt, povedzte teraz! Ak ste hádali správne, získavate bod.
Hádajte, čo vidím ?
Toto je hra aj pre tých najmenších. Hodiť sa môže, keď čakáte na železničnom priecestí alebo na semaforoch. Jeden z hráčov si vyberie objekt, ktorý vidí a povie „hádajte, čo vidím zelené / červené?“ Ostatní sa rozhliadajú okolo a hádajú.
Kto som?
Jeden z hráčov si myslí nejakú známu osobu, pre malé deti najlepšie z jeho blízkeho okolia. Druhý sa pomocou otázok, na ktoré možno odpovedať len áno / nie, snaží zistiť, o koho sa jedná. Napríklad „Si muž?“ Alebo „Máš dlhé vlasy?“ A pod. Ak uhádne, získava bod a môže si myslieť ďalšie.
Videl som z okna 
Jeden hráč začne popisovať, čo videl: „Z okna som videl / a pána s psíkom.“ Druhý hráč zopakuje a pridá, čo videl on: „Z okna som videl / a pána s psíkom a lavičku.“ Ďalší hráč vždy zopakuje celý doterajší zoznam a pridá, čo videl. Kto to pokazí, má ešte jeden pokus. Pri druhej chybe hráč prehral.
Spoločný príbeh
Na vymýšľaní príbehu sa podieľajú postupne všetci účastníci.
1. možnosť: každý pridá len jedno slovo.
2. možnosť: každý hovorí po určený čas
3. možnosť: každému z hráčov je pridelený jeden predmet, ktorý máte pri sebe (peňaženka, kľúč, jablko). Hráč potom tento predmet musí použiť vo svojej časti príbehu.
Odhad času
1. možnosť: Jeden hráč stráži čas na hodinkách a druhý sa snaží odhadnúť, za ako dlho auto prejde zvolený počet kilometrov (napr. 5 – 20). Zapíšeme odhady hráčov. Po prejdení vzdialenosti vyhlásime víťaza, ktorý bol skutočnému času najbližšie. Vo vlaku alebo autobuse môžete odhadovať čas medzi zastávkami.
2. možnosť – odhad piatich minút: Hráči sa snažia uhádnuť, kedy od signálu uplynie 5 minút. Jeden hráč sleduje hodinky, zaznamená odhady a následne určí víťaza, ktorý bol svojím tipom najbližšie skutočnosti.
Kto prvý uvidí …
… modré auto, veža, psa, vlak, lietadlo, plešatého vodiča v protiidúcim aute?
počítajte
Pri dlhých cestách môžete skúsiť počítať, koľko áut v protismere okolo vás prešlo (môžete pridať aj farbu: koľko zelených áut), koľko dopravných značiek míňame (v danom úseku).

Img_3747.jpg

Kočík sa vám hodí

Kočík typu golfové palice určite oceníte a to aj v prípade, že doma ho už nepoužívate. Golfové palice môžete použiť zhruba odkedy sa dieťa dokáže samo pohybovať, samo sedí, chodí bez opory a behá.
Je skladný a ľahký, takže sa hodí na cestu hromadnými dopravnými prostriedkami, ale aj na dovolenku autom. Drobček si na výlete určite chvíľku rád odpočinie.

S kým sa na dovolenku vybrať?

Niektorí možno premýšľate, či vziať  zo sebou na dovolenku babičku a dedka. V prípade, že sa stretávate celoročne a strážia vám vaše ratolesti, zaslúžia si dovolenku skôr bez detí. Ak sa moc nevídate a chcete utužiť rodinné vzťahy, zvážte, či spoločné prežitie dovolenky je ten správny spôsob. Majte pri rozhodovaní na pamäti, že na oboch stranách bude potrebné veľká miera tolerancie a vzájomného pochopenia.
Keď sa rozhodnete vziať babičku a deduška so sebou, nemali by ste automaticky počítať, že sa o deti budú starať oni. V tom prípade už by to pre nich nebola dovolenka.

Taking elderly parents on vacation.jpg

Dovolenka s oteckom
Psychológovia sa zhodujú, že v každej rodine by mala byť spoločná dovolenka samozrejmosťou. Tam kde sa oteckovia vydávajú s kamarátmi na výlety a mamičky s deťmi k moru, nie je niečo v poriadku. Veď práve na dovolenke máme na deti viac času a vytvárajú sa tu rodinné rituály.
Obzvlášť oteckovia nemajú v priebehu roka na drobca príliš času a prázdniny sú ideálnou príležitosťou, ako všetko dobehnúť. Ako pre deti, tak pre oteckov to býva silný zážitok. Naši potomkovia, aspoň vidia, že veci môžu prebiehať inak a predsa všetko funguje tak ako má. Deti často hovoria, že mamička je úžasná, ale s otcom je väčšia sranda.
Majitelia penziónov potvrdzujú, že stále viac oteckov, sa na vydáva na dovolenku s deťmi. Keď sa dohovoria a vyrazia v partii je to ešte lepšie, deti sú tak medzi rovesníkmi, čo je super. Menej časté už však býva, že by tatinovia všetko zariaďovali sami, počínajúc ubytovaním a balením vecí končiac.
Určite je dobré si aspoň trochu naplánovať program dovolenky a počítať s každým počasím. Plán vytvorte tak, aby zodpovedal veku dieťaťa. Niečo iné bude baviť predškoláka a niečo úplne iné puberťáka.
Nemali by v priebehu padať poznámky typu: to je bez mamičky pohoda, nikto nás nekomanduje. Pre deti je skvelé vidieť, ako aj tatko vie prichystať raňajky alebo preprať špinavé kraťasy. Najcennejší je spoločne strávený čas.

690032350 612x612.jpg

Ideálne ubytovanie pre oteckov
Ockovia, ktorí už s deťmi nejakú výpravu podnikli, sa zhodujú, že zohnať ubytovanie, kde nebude vadiť trochu toho detského kriku je pomerne ťažké. Naviac býva veľmi náročné zohnať ubytovanie napríklad iba na štyri noci. V ponuke sú prevažne týždenné turnusy, ale sú aj výnimky. A to ani väčšinou nebývajú oteckovia nijako nároční, stačí čapované pivo, chápavý majitelia a detské ihrisko.
Škoda je, že väčšina zariadení nemyslí na zľavy pre otca s deťmi. Dokonca ani jedna cestovná kancelária nemá žiadny cenovo zvýhodnený balíček pre ocka s deťmi.
Keď sa rozhodnete cestovať vlakom, určite sa informujte o zľavách cestovných lístkov.

Tak dosť teórie a hurá za dobrodružstvom!

Prajeme šťastnú cestu a veľa krásnych zážitkov!

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

11733547 10205904570365195 1047848894 o
Autor Dátum 7. augusta 2018

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.