Mnohí odborníci sa zhodujú, že súčasná spotreba živočíšnych výrobkov je neudržateľná. S rastúcou populáciou na našej planéte je čoraz ťažšie zabezpečiť dostatok potravy pre všetkých, a to bez negatívnych dopadov na životné prostredie, ktoré už teraz zažíva obrovský tlak. V niektorých krajinách už dokonca začali s redukciou počtu hospodárskych zvierat, napríklad kráv, ktoré prispievajú k tvorbe emisií.
Zmena je nevyhnutná
Alternatívy k tradičnej strave sa začínajú stále viac presadzovať. Objavujú sa názory, že dlhodobé preferovanie živočíšnych produktov bolo len dočasným trendom a čoskoro sa začne meniť. Rastlinná strava naberá na popularite, a dokonca ju už ponúkajú aj známe reťazce rýchleho občerstvenia, ako je Burger King.
Okrem rastlinných alternatív sa začína do popredia dostávať aj konzumácia hmyzu. Ak vám táto predstava pripadá zvláštna, vedci sú presvedčení, že je to len otázka času, kým sa na to spoločnosť adaptuje. Už teraz sa skúšajú nové potraviny, ako napríklad maslo, v ktorom časť tuku pochádza z hmyzích lariev.
Výroba hmyzieho tuku je pomerne jednoduchá – hmyz sa rozomelie a potom sa tuk oddelí pomocou centrifúgy. Tento tuk má podobnú konzistenciu a vlastnosti ako bežné maslo. Nie je to však len teória, tento hmyzí tuk už bol použitý na pečenie, pričom ľudia ochutnali pečivo pripravené s jeho použitím. Ich úlohou bolo zistiť, či zistia rozdiel v chuti.
Bez zjavného rozdielu v chuti
Výsledky boli zaujímavé. Ak sa použila kombinácia troch štvrtín klasického masla a jednej štvrtiny hmyzieho tuku, ľudia si žiadny rozdiel nevšimli. Až keď bol podiel hmyzieho tuku zvýšený na polovicu, začali niektorí konzumenti hlásiť miernu zmenu v chuti.
Výroba takéhoto tuku prináša mnoho výhod. Nepotrebuje sa veľká plocha na chov zvierat, spotreba vody je zanedbateľná a nevznikajú emisie. Navyše, červy sa dajú ľahko chovať aj v Európe, čo by mohlo starému kontinentu priniesť nový ekonomický impulz, obzvlášť v časoch, keď tradičné priemyselné odvetvia čelia problémom a poľnohospodári čelia tvrdým reguláciám.
Možno práve táto netradičná výroba masla bude pre Európu príležitosťou, ako sa presadiť v budúcnosti.