Červená cibuľa do šalátu aj na krk. Pomôže s mnohými zdravotnými neduhmi, k tomu zmierni problémy so štítnou žľazou

Zdieľať
červená cibuľa
červená cibuľa www.gettyimages.com

Červená cibuľa je poklad za pár centov. Vyskytuje sa po celom svete a mnohé národy si bez nej nedokážu predstaviť typické pokrmy. Je obľúbená aj u nás, používa sa najmä v studenej kuchyni, zatiaľ čo pri varení väčšina siahne po tradičnej žltej. Červená cibuľa je výbornou zeleninou pre základ rôznych jedál, ale aj významným prostriedkom ľudového liečiteľstva. S akými neduhmi pomôže a prečo ju prikladať na hrdlo?

Známa už pred tisíc rokmi

Červená cibuľa patrí medzi najznámejšie plodiny, nie je snáď krajina, kde by sa nepestovala alebo nekonzumovala. Pochádza z oblasti Ázie, v Číne bola známa 5000 rokov pred naším letopočtom, pričom zmienky o nej existujú v Biblii aj egyptských papyrusoch. Liečebné účinky cibule spomína v starovekom Grécku lekár a lekárnik Dioskurides. Dnes sa používa najmä pre jedinečnú chuť, obsahuje ale aj množstvo významných látok a živín, pre ktoré sa oplatí zaraďovať túto zeleninu do jedálnička čo najčastejšie.

Živiny aj liečivé látky

Červená cibuľa je tvorená z väčšej časti z vody, obsahuje vitamíny skupiny B, C, D a E, práve preto sa odporúča jej konzumácia na zlepšenie stavu pleti. Okrem toho vyniká prítomnosťou minerálov, ako sú železo, draslík, vápnik, fosfor, selén alebo zinok. Je bohatá aj na jód, ktorý sa v rastlinnej strave príliš nevyskytuje. Ďalej je červená cibuľa zásobárňou flavonoidov a antioxidantov. Červená cibuľa sa odporúča pre zlepšenie krvného obehu a trávenia, je liekom pre cukrovkárov, pretože udržuje nízku hladinu glukózy až po dobu štyroch hodín.

Na zlepšenie štítnej žľazy

Zatiaľ čo o väčšine vlastností červenej cibule sa všeobecne vie, existuje jedna, o ktorej nemajú ľudia povedomie. Je totiž liekom pri problémoch so štítnou žľazou. Samozrejme nemôže nahradiť odbornú lekársku starostlivosť, ale môže pomôcť zmierniť niektoré príznaky u pacientov, ktorí trpia na ospalosť a únavu vplyvom malej produkcie hormónov štítnej žľazy. Ide najmä o tyroxín a trijodtyronín, ktoré reagujú so spomínaným jódom. A ako červenú cibuľu používať? Vhodné je prikladanie štvrtky plodu priamo na prednú časť krku do oblasti štítnej žľazy. Na podporu fungovania tohto endokrinného orgánu sa môže cibuľa pripevniť pomocou šatky alebo gázy asi na 30 minút na krk, prípadne gázu namočiť do čerstvo vylisovanej šťavy z cibule a prikladať týmto spôsobom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané