Bojíte sa ísť spať, pretože viete, že sa budete minimálne hodinu prevaľovať, než skutočne zaspíte?
Uvoľnenie mysle
Či už vo forme čaju alebo kúpeľa, medovka lekárska zaberie takmer vždy.. Jej príjemná, ale nijako vtieravá vôňa dokáže potlačiť úzkosť a uvoľniť myseľ. Bylinka obsahuje silicu, ktorá vás dokáže zbaviť stresu.
Aj vňať má upokojujúce účinky a dokáže vo vás vyvolať príjemnú ospalosť, navráti vám duševnú rovnováhu a pohodu. V kombinácii s levanduľou a materinou dúškou, napríklad v podobe bylinkového čaju, vás stopercentne uspí.
Skráťte si dobu zaspávania valeriánou
V ľudovom liečiteľstve sa valeriána lekárska používa už po stáročia. Kozlík lekársky totiž obsahuje kyselinu valerenová, ktorá priamo zasahuje do metabolizmu kyseliny aminomaslovej.
Vďaka tomu dokáže účinne navodiť spánok a ku všetkému skracuje dobu zaspávania. Valeriáne sa tiež hovorí Valerián a práve z neho sa vyrábajú známe valeriánové kvapky, ktoré majú upokojujúce a uvoľňujúce účinky, zmierňujú svalové napätie a upokojujú nervový systém. Bylinka sa dá používať aj pri migrénach alebo prepracovanosti.
Chmeľ na upokojenie
Chmeľ nie je len rastlina, z ktorej sa vyrába pivo. Vďaka tomu, že obsahuje silice, vitamíny skupiny B a vysoké percento horčín, dokáže telo upokojiť a zbaviť vás podráždenie a nervozity.
Chmeľ v podobe tabletiek môžete kúpiť v lekárňach alebo v obchodoch so zdravou výživou. Často sa kombinuje s valeriánou lekárskou.
Ľubovník proti úzkosti
Ľubovník bodkovaný patrí medzi najznámejšie a najrozšírenejšie prírodné antidepresíva. Zmierňuje ľahké formy depresie, odbúrava stres a psychické napätie, zlepšuje náladu a znižuje úzkosť, apatiu a nespavosť.
Liečivo pôsobí aj pri pocitoch skľúčenosti, nervovej podráždenosti a tiež dokáže mierniť hysterické záchvaty a melanchóliu. Dajte zbohom nočnému budeniu. Na bolesti nervového pôvodu sa odporúča užívať mučenku opletavú.
Potláča úzkosť, upokojuje organizmus a efektívne pôsobí aj proti nočnému budeniu. Pomáha pri zrýchlenej srdcovej činnosti.