Mrkva patrí medzi naše najpoužívanejšie druhy zeleniny. Dá sa bežne kúpiť, a to nielen čerstvá, ale aj mrazená alebo sterilizovaná. Ľahko sa dá vypestovať na záhrade a môžeme sa ňou zásobiť pre veľkú časť roka.
Tiež sa vám už stalo, že ste namiesto očakávaných mohutných mrkví zberali úbohé tenké korienky? Buď ste sa o mrkvu zle starali, alebo sa na nej podpísalo počasie. A ako to už obvykle býva, sklamanému záhradníkovi sa opakovať neúspech nechce. Pritom by stačilo vyvarovať sa niektorých častých chýb pri jej pestovaní.
Časté chyby pri pestovaní mrkvy
Predtým patrila mrkva do každej úžitkovej záhrady, dnes nad jej pestovaním často váhame. Čo je teda lepšie – mrkvu pestovať alebo kupovať? Aspoň menší záhon si zaslúži. Keď sa vyvarujeme niektorých bežných chýb pri jej pestovaní, určite porastie dobre. A ktoré to sú?
- Príliš neskoré výsevy: Mrkva má dlhú klíčivosť (tri týždne, pri chladnom počasí aj dlhšie), preto ju vysajte čo najskôr na jar. Nevadí, keď ešte na záhon napadne sneh, ale čoskoro sa roztopí. Keď budete s výsevom dlho váhať, možno prídete o jarnú vlahu a vaša mrkva potom porastie nevalne. Klíčenie a počiatočný rast mrkvy uľahčí prikrytie netkanou textíliou, problém ale je, že sa pod ňou darí aj burinám.
- Oplatí sa označiť riadky značkovacími semienkami napr. reďkovkami alebo špenátom. Značkovacie semená čoskoro vyklíčia a mladé rastliny vyznačia, kadiaľ vedú riadky. Ich okolie potom môžeme ľahko okopávať.
- Nevhodná pôda na pestovanie: Mrkva najlepšie prospieva v humóznej ľahkej pôde.
- Čerstvo pohnojená pôda maštaľným hnojom: To mrkva nemá rada.
- Oplatí sa zamerať na správny výber vhodných (alebo naopak nevhodných) susedov. Mrkva dobre prospieva vedľa cibule.
- Neudržovaný záhon: O záhon s mrkvou sa treba starať. Okopávajte ho a zbavujte burín. Mrkva inak ľahko zarastie.
- Nepretrhaný porast mrkvy: Mrkva, rovnako ako ďalšia koreňová zelenina, potrebuje postupne stále viac priestoru, preto ju včas pretrhávajte a jednoťte. Malé mrkvy zužitkujte v kuchyni (napr. na zeleninový vývar). Neskoré odrody mrkvy potrebujú ešte viac priestoru ako skoré karotky.
- Nedostatok vlahy: Najmä pri letnom horúcom počasí mrkva trpí suchom, preto ju občas dôkladne zalejte. Zálievka je vhodná aj pred odburiňovaním, práca potom ide ľahko.
- Zlý postup pri zbere: Pri zbere pomôžu rycie vidly a prácu uľahčia. Ak je záhon suchý, ľahko odtrhnete iba vňať.
- Rýchlo vädnúca zozbieraná mrkva: Korene treba očistiť od zeminy, vňať ukrútiť. Pri ponechaní vňate korene čoskoro vyschnú. Mrkvu skladujte v chlade, prípadne ju uložte do mrazničky.
Aj keď má pestovanie mrkvy niektoré úskalia, nie je nad čerstvú zeleninu z vlastnej záhrady.
Zdroj: toprecepty.cz