Čaj z listov tejto zázračnej bylinky je, dá sa povedať, prírodným antidepresívom
Dokáže Vám pomôcť so stresom, spánkom, ale má aj mnoho ďalších priaznivých účinkov.
Medovkový čaj z listov znižuje stres, upokojuje, uvoľňuje, spríjemňuje spánok a zaisťuje dobré zažívanie. Z listov sa tiež pripravuje medovkový likér. Vňať sa používa v ľudovom lekárstve ako hypnotikum a sedatívum. Používa sa tiež ako korenie. V kuchyni sa pre svoju citrusovú vôňu za čerstva pridáva do miešaných nápojov a ovocných šalátov.
Medovka lieči bolesti hlavy
Táto zázračná bylina nám môže pomôcť aj od depresií. Ak chcete byť neustále v pohode, odporúča sa piť medovkový čaj každý deň.
Navyše zlepší aj vašu pamäť, pomáha od melancholických stavov a chráni nás aj pred pocitmi nepokoja, môže upokojiť aj prejavy epilepsie. Už od nepamäti sa ale táto rastlina nepoužíva len pre vnútorné problémy. V histórii sa podávala aj pacientom, ktorí utrpeli najrôznejšie úrazy.
Ako uvariť čaj z medovky?
Základom sú medovkové listy. Samozrejme, že najlepšie by bolo mať listy čerstvé a sami si ich usušiť, ale pravdepodobne ich zakúpite skôr sušené. K príprave čaju si vezmite usušenú medovku a vodu. Ak si chcete urobiť dve porcie čaju, použite jednu lyžicu medovky a pol litra vody . Listy následne dajte do hrnca a zalejte ich vriacou vodou. Nezabudnite hrniec zakryť pokrievkou. Čaj nechajte ešte zhruba 10 až 15 minút lúhovať a následne len sceďte.
Jej zdravotné prínosy:
znižuje stres
pozitívne pôsobí na stavy nervovej vyčerpanosti
upokojuje organizmus
spríjemňuje spánok
uvoľňuje pocity úzkosti
pôsobí protikŕčovo a zabraňuje nadúvaniu
priaznivo pôsobí na dobré trávenie a zažívanie
napomáha správnej srdcovej činnosti
boli preukázané protivírusové účinky, zvlášť u oparov
v ľudovom liečiteľstve sa používa ako sedatívum a hypnotikum
Zbiera sa list alebo celá vňať – zásadne pred kvetom. Je potrebné sušiť ju rýchlo, nie však na slnku, vhodné sú nízke teploty. Tradične sa používa vnútorne výluh samostatne alebo v zmesi, hlavne s valeriánou a chmeľovými šišticami.