Táto bolesť patrí k tým najhorším bolestiam, ktoré naše telo môže vôbec poznať. Zápal zubov spôsobujú stafylokokové baktérie. Tie sa vytvárajú nielen nedostatočnou zubnou hygienou, ale aj za ne v mnohých prípadoch môže cukrovka, fajčenie, pravidelné užívanie niektorých liekov či napríklad dlhodobo prekyslený organismus. Neliečený zápal ďasien môže viesť až k parodontóze.
Zápal sa prejavuje opuchmi, začervenaním i bolesťou.
Dbajte na dostatok vitamínov
Dôležité je zabezpečiť si dostatočný a pravidelný prísun vitamínov A, C a E. Tiež je však potrebné dodávať telu vápnik, horčík a fosfor. Čo by ste teda mali jesť? Najmä strukoviny, kukuricu, zemiaky, zeler, petržlen, ale tiež mrkvu alebo červenú repu. Nevynechajte ani mliečne výrobky a čerstvú sezónnu zeleninu a ovocie.
Chutí aj sladká šťava
Ak zelenine príliš neholdujete, možno vám bude skôr vyhovovať sladká čerstvo vytlačená šťava. Stačí odsťaviť repu a mrkvu, pridať lyžičku medu a vypiť napríklad na raňajky. Pre mnohých je to lepší variant než jesť zeleninu surovú.
Skúste klinček
To je totiž doslova zázračné korenie. Žuvanie jedného klinčeka denne uľaví od boľavých ďasien i zubov. Môžete si z neho navyše vyrobiť aj ústny klinčekový olej, s ktorým si potom ďasná a zuby pravidelne premazávejte. Na panvici rozohrejte dva až tri decilitre olivového, mandľového alebo sezamového oleja. Pridajte do neho desať roztlčených klinčekov a dve až tri minúty povarte.
Následne panvicu z platne odstavte a nechajte v nej olej ďalších desať až pätnásť hodín. Potom ho sceďte do tmavej sklenenej fľaše a uchovávajte v chladničke.
Takto vám vydrží niečo málo cez rok.
Zelený čaj
Pite dostatočné množstvo zeleného čaju. Medzi tie najlepšie patrí čaj čínsky, ktorý zoženiete najmä v čajovniach a obchodoch so špecializáciou na čaje. Tie menej kvalitné zoženiete aj v supermarkete, ale nie sú tak účinné, pretože v sebe nemajú už takmer žiadne vitamíny ani minerály. Doprajte si aspoň dva až tri decilitre zeleného čaju denne.
Nemusíte ho konzumovať len teplý, môžete si z neho urobiť aj limonádu a to tak, že ho necháte vychladiť a pridáte doň medovku alebo mätu.